Pojem hyperpigmentácia či nadmerná alebo zvýšená pigmentácia je výraz popisujúci charakteristický stav kože.

Pojem hyperpigmentácia či nadmerná alebo zvýšená pigmentácia je výraz popisujúci charakteristický stav kože. Tá vplyvom rôznych okolností môže byť nerovnomerne sfarbená – zvýšená pigmentácia sa objavuje vo forme malých škvŕn či rôzne veľkých plôch po celom tele.

Typy nadmernej pigmentácie

Zdokumentovať sa podarilo hneď niekoľko rôznych druhov pigmentácie. Jedným z nich je melasma, ktorú spôsobujú hormonálne zmeny a výkyvy. Môže sa vyvinúť napríklad počas tehotenstva a charakteristicky sa vyskytuje najmä v oblasti tváre, preto sa jej hovorí aj „tehotenská maska“. Relatívne bežná je tiež hyperpigmentácia súvisiaca s nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Napríklad pričasté intenzívne opaľovanie môže spustiť nadmernú tvorbu melanínu a následne vznik charakteristických (tzv. pečeňových či stareckých) škvŕn. Čím vyšší vek, tým je človek náchylnejší na vznik týchto škvŕn. Posledným typom je pozápalová hyperpigmentácia, objavujúca sa po zápalovom ochorení kože či poranení.

Symptómy a rizikové faktory

Hlavným príznakom zvýšenej pigmentácie sú tmavé fliačiky na pokožke. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele a navzájom sa líšiť veľkosťou. K hlavným rizikovým faktorom, ktoré hyperpigmentáciu vyvolávajú, patrí najmä nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu a zápalové ochorenia kože – obe totiž stimulujú tvorbu melanínu. Čím silnejšie pôsobia rizikové faktory, tým väčšie riziko zvýšenej pigmentácie hrozí. Použitiu krému na pigmentové škvrny sa pravdepodobne nevyhnete. K hyperpigmentácii však môžu prispieť aj vyššie zmienené hormonálne zmeny, lieky zvyšujúce citlivosť človeka na slnečné žiarenie, ale tiež zranenia či kožné popáleniny.

Ako prebieha proces hyperpigmentácie?

Obvyklou príčinou zvýšenej pigmentácie je nadmerná tvorba melanínu. Jedná sa o pigment, ktorý dodáva pokožke jej charakteristickú farbu. Melanín produkujú kožné bunky zvané melanocyty. Ak do hry vstúpia rizikové faktory, môže dôjsť k opakovanému poškodzovaniu kožných buniek, ktoré následne produkujú nadmerné množstvá melanínu. Veľké množstvo melanínu sa nedokáže rovnomerne rozložiť na povrchu pokožky a tak sa zhlukuje na rôznych miestach a vytvára typické škvrnité oblasti.

Hyperpigmentácia a prevencia

Nadmernej pigmentácii nie je možné vždy účinne zabrániť. Riziko jej vzniku totiž stúpa nielen pôsobením ovplyvniteľných faktorov, ale napríklad aj s rastúcim vekom človeka. Každopádne, ak máte citlivú pokožku náchylnú na vznik pigmentových škvŕn, mali by ste počas slnečných dní ošetrovať svoju pokožku opaľovacími prípravkami s ochranný faktorom aspoň 30. Pomáha tiež ochrana pokožky pomocou klobúkov, šatiek a oblečenia, ktoré „blokuje“ slnečné svetlo. Ľudia s hyperpigmentáciou by sa vo všeobecnosti mali vyhýbať pobytu na slnku najmä počas exponovaných denných hodín (cca od 10tej do 16tej hodiny).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *