Sú v poslednom štádiu rakoviny, kvalita ich života sa napriek tomu zlepšuje. Podľa amerických výskumníkov sa ženy trpiace rakovinou prsníka s metastázami dožívajú dlhšie, než pred 25 rokmi. Môže za to predovšetkým kvalitnejšia liečba.
Pred štvrťstoročím bola šanca, že sa choré ženy s metastázami dožijú ďalších piatich rokov, len 18perocentná. Pacientky v poslednom štádiu rakoviny umierali v drvivej väčšine do piatich rokov od diagnózy. Medzi rokmi 2005 až 2017 bola šanca prežiť ďalších päť rokov s ťažkou chorobou už 36percentná. Priemerne choré žili ešte ďalších 39 mesiacov, takže tri a štvrť roka. Ženy nad päťdesiat prežili hrozivú diagnózu priemerne o dva a pol roka. To všetko odhalil výskum amerických vedcov, ktorý uverejnil The Washington Post.
Hoci veda si stále s pokročilými formami nádorového bujnenia nevie rady, život chorých dokáže predĺžiť a v rámci možností skvalitniť. Môžu za to predovšetkým kvalitnejšie liečivá a väčšia starostlivosť a záujem, ktorý sa tým najviac chorým venuje. Podľa údajov štúdie totiž počet žien v najťažšom štádiu ochorenia rastie. Predpokladá sa, že medzi rokmi 2010 až 2020 vzrastie množstvo chorých až o tretinu.
Rakovina s metastázami je stále veľmi ťažko liečiteľná. Zlepšuje sa ale starostlivosti o chorých, ktorý „môžu často žiť ešte dlhé roky pri zachovaní dobrej kvality života, pretože majú svoje ochorenie viac pod kontrolou“, ako tvrdia autori výskumu v záverečnej správe.
Podľa dát, ktoré zozbierali experti zo Seattlu, žije v Spojených štátoch 154 tisíc žien, ktorým sa nádory rozšírili do ďalších častí tela. Ide o prvý podobný odhad počtu chorých v krajine, ktorá registruje len ochorenie, ale neeviduje ich závažnosť.
Zdroj: info.cz, Pinterest