Vďaka bohu, že je piatok! Takto si pred víkendom asi niekedy povzdychol každý z nás a skratku anglického „thank god it ‚s Friday“ má dokonca v názve jeden americký reťazec reštaurácií. Až natoľko je v nás zakorenená nechuť k ostatným dňom života v týždni?

 

Žiadna povestná nedeľné depka z končiaceho víkendu a nastupujúceho pracovného týždňa. Mne sa žalúdok často začal zvierať už v sobotu večer. Z toho, že niečo pekného končí a päť hnusných pracovných dní čaká a nedá sa s nimi robiť nič iného ako ich prežiť. Nie je to ale hlúposť, scvrknúť si život do víkendov, dvoch týždňov dovolenky a pár dní voľna, ako by tie ostatné dni vôbec za nič nestáli?

Až, až nastane padla, sa začína žiť?

Poznáte termín work-life balance alebo ako najlepšie zharmonizovať osobný a pracovný život? Nájdete aj veľa kníh, školenia či životných koučov, ktorí vám pomôžu pri hľadaní správnej rovnováhy medzi prácou a životom. Nie je to ale divné? Pozerať sa na prácu a život ako na dvoch zápasiacich protivníkov, na ktorých je potrebné si najať šikovného mediátora, aby medzi nimi dohodol mier či aspoň stav neútočenia? Je pracovný život naozaj nepriateľom a tým najlepším na prácu je voľno? (Teda ešte okrem dňa v mesiaci, kedy na účet dorazí výplata.)

Pomyslite na to, koľko času (a že ho nie je málo) trávite v práci. Nie je potom škoda pozerať na prácu a čas v nej strávený ako na veľké územie obkľúčené nedobytnými hradbami s prísnymi strážcami, kam len tu a tam vnikne hurhaj celého pravého a báječného života, ktorý je ale úplne inde?

Práce patrí do života

Práca je príliš veľkou a významnou súčasťou života, než aby sme sa na ňu pozerali ako na strašidlo, ktorému sa chceme vyhnúť. Poňatie rovnováhy medzi prácou a životom môže viesť k predpokladu, že keď človek pracuje, tak nežije. Pracovné dni nie sú samy o sebe hnusné, ale väčšina ľudí si im zvykla dávať negatívnu nálepku: otrava, otrava, nuda, buzerácia, rutina. Môžeme niečo, čo nás v práci otravovalo alebo z čoho sme mali strach, brať zrazu ako zaujímavú a zábavnú výzvu?

Spokojnosť v práci

Cítiť sa dobre v práci je možné  a nemusíte sa hneď nutne presťahovať na Bali a pracovať z pláže. Stačí si uvedomiť, že vďaka práci máme pocit, že náš život má nejaký zmysel. Psychológovia zistili, že človek, ktorý je vyhodený z práce pre nadbytočnosť, sa cíti úplne rovnako ako človek, ktorý si mohol dovoliť prestať pracovať, pretože vyhral v lotérii. Šťastný výherca – po tom, čo si splnil všetky sny – naraz nevie, čo so životom, ktorý sa pred ním otvoril, a kde nájsť nový zmysel. Skúste sa na svoju prácu pozrieť znovu, určite tam nájdete niečo, na čo môžete byť hrdí, čo vás baví a inšpiruje, tak ako v živote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *