V noci na nedeľu sa zmení čas, v tretej hodine v noci sa posunú hodinky späť na 02:00 a noc sa tak o hodinu predĺži. Zimný čas bude ako každý rok trvať päť mesiacov, späť na letné sa vráti 25. marca. Zmenu času pocítia aj cestujúci v medzinárodných nočných spojoch, ktoré väčšinou budú nad ránom hodinu čakať na staniciach. Zmeny času majú radu odporcov. Podľa nich ľuďom narúšajú vnútorný biorytmus a neprináša žiadne energetické úspory, čo bolo pôvodným zámerom zavedenia letného času.
Lekári a psychológovia sa zhodujú na tom, že na zmenu času si najmä starší ľudia a deti zvykajú asi týždeň. Horšie je to v marci pri zmene na letný čas, kedy musí fakticky vstávať o hodinu skôr. Európska komisia pripustila, že podľa niektorých štúdií sa zistil vplyv na spánok a prirodzený biorytmus človeka počas štyroch dní po zmene času. Z týchto štúdií vraj ale nemožno vyvodiť závery pre celú populáciu.
Prvou krajinou EÚ, ktorá zruší striedanie letného a zimného času, by mohlo byť Poľsko. Návrh na zmenu zákona prešiel nedávno prvým čítaním v poľskom parlamente. O zachovanie letného času aj v zime uvažuje aj Maďarsko.
Pôvodným zámerom zmeny času bolo lepšie využiť denného svetla a ušetriť na svietenie. Energetici však dávajú odporcom letného času za pravdu. Striedanie letného a zimného času podľa nich úspory elektriny neprináša.
Zdroj: Pinterest