More pri Faerských ostrovov sa opäť sfarbilo do červena. V pondelok začal každoročný hon na veľryby, ktorý končí smrťou až tisícky „veľrýb“. Ide o tradíciu, ktorá má korene už v 16. storočí. Kvôli nehumánnemu a zbytočnému zabíjaniu veľrýb však tradíciu kritizujú ako Greenpeace, tak Organizácia na ochranu veľrýb a delfínov.
Každý rok sa pobrežie pri Faerských ostrovoch sfarbí krvou veľrýb. Lov začína zakaždým, keď okolo ostrovova pláva kŕdeľ velrýb. Hoci zákon neumožňuje zabíjať veľryby vo vode, miestnyna lodiach naháňajú veĺryby aj s delfínmi za pomoci kameňov k plážam. Unavené zvieratá nakoniec skončia na piesočnatej pláži.
V južnom Čile objavili na pláži 337 mŕtvych veľrýb
Rybári unavené zvieratá následne na pláži zabijú. Miestny už nesmú používať ostré háky, ktoré sa zasekli do mäsa, aby vytiahli ešte živého tvora na pobrežie. Používajú tak tupé háky, ktoré zaháknu veľrybe v dýchacom otvore. Až na brehu potom zvieratám pretnú chrbticu.
Lov veľrýb známy v mieste ako grindadrap priťahuje veľkú pozornosť miestnych. Desiatky ľudí pomáhajú rybárom s vyťahovaním veľrýb na piesočnú pláž. Hoci obyvatelia Faerských ostrovov podľa práva smú veľryby loviť, ich činnosť dlhodobo kritizujú organizácie ako Greepeace. Nazývajú lov veľrýb ako krutý a zbytočný.
Kampaň hnutia PETA už začala snahu zakázať lov pomocou petícií. „Cicavce pomaly vykrvácajú na brehu. Vyvraždené sú celé rodiny a niektoré zvieratá plávajú v krvi svojich príbuzných po celéhodiny.
„Veľryby a delfíny sú vysoko inteligentné tvory a cítia ako bolesť, tak i strach, rovnako ako my,“ uvádza PETA. Na svete existuje stále cez milión dlhoplutvých veľrýb a na 200 tisíc krátkoploutvých. Hoci nie sú ohrozeným druhom, aktivisti tvrdia, že by sa to tak skoro mohlo stať. Každý rok totiž podľa serveru Independent zomrie na brehoch Faerských ostrovov okolo tisícky tvorov.
Zdroj: Lidovky.cz, Pinterest