Sicílska Taormina patrí medzi najmalebnejšie a najpríťažlivejšie zachované stredoveké mestá Talianska. Leží na polceste medzi Messinou a Katániou. Ponúka nádherný výhľad na azúrovo sfarbené more, ohromujúci pohľad na dymiacu sopku Etna s vrcholom pokrytým vrstvou snehu, antické pamiatky či sicílsky folklór. Mnoho umelcov tu nachádzalo inšpiráciu pri tvorbe svojich diel. Francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant napísal, že toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie.
Foto: Flickr
K založeniu Taorminy na úbočí hory Monte Tauro inšpirovala Kartágincov už v roku 396 pred n. l. strategicky výhodná poloha vysoko nad morom neďaleko pobrežia Kalábrie. Staviteľskému umeniu Grékov zas mesto vďačí za najkrajšie prírodné divadlo na svete z 3. storočia pred n. l., kde sa každoročné koná Taorminský divadelný festival. Osobitné čaro majú prechádzky taorminskými uličkami alebo hlavnou promenádou Corso Umberto, vyhliadkové terasy, malebné námestíčka a rôznorodé obchodíky.
Nádherné námestie Piazza 9. Aprile pred vami otvorí úchvatný panoramatický výhľad na sopku Etna. Ochladiť sa môžete v tom najroztomilejšom rokokovom kostole Chiesa San Giuseppe. Na západnom konci námestia sa týči brána s orlojom z 12. storočia Porto di Mezzo e Torre dell’Orologio, ktorou sa dostanete do najstaršej štvrti Borgo de Medievale s námestím Piazza del Duomo, kde miestna mládež posedáva na obrube barokovej fontány z roku 1635 so sochou dvojnohej Kentaurky, ktorá je symbolom Taorminy. Pre nadšencov sakrálnej architektúry je najväčším lákadlom katedrála San Nicolo z 13. storočia. Na východnej strane námestia stojí katedrála z 13. storočia Pallazzo Duca di Santo Stefano s normansko – gotickými oknami. V Pallazzo Corvaja sídli turistická kancelária. V Pallazzo Ciampoli sa ukrýva hotel Pallazzo Vecchio. Neďaleká gotická Badia Vecchia zo 14. storočia sa pýši radom arabsko – normanských prvkov. Vrchol Monte Tauro vo výške 378 metrov nad morom dosiahnete výstupom po nebezpečne strmom schodišti. Na hore sa týčia vetrom ošľahané ruiny saracénskeho hradu a kostol Santuaria Madonna della Rocca.
Jeden z najpríjemnejších verejných parkov na celej Sicílii, Parco Duchi di Cesarò je plný omamne voňajúcich magnólií, ibiškov, bugavilií, kaktusov a cyprusov, s ihriskom pre deti a krásnym výhľadom na záliv.
Slávne Teatro Greco v scenérii so sopkou Etna predstavuje pýchu celého ostrova. Z divadla v tvare podkovy dýcha mystická minulosť. Je zasadené v horskom svahu pričom pôsobí, ako keby bolo voľne zavesené v priestore medzi morom a oblohou. Vzniklo v 3. storočí pred n. l. V priemere má 109 metrov a dokonalú akustiku. Aréna už neslúži ako gladiátorské bojisko a dávno nepočuť rev zúrivých zvierat, či boj otrokov na život a na smrť. V letných mesiacoch sa tu odohrávajú umelecké predstavenia, znie operná a symfonická hudba. Priamo v terasovitej záhrade divadla máte možnosť navštíviť archeologické múzeum.
Hlavná pešia zóna Corso Umberto sa vinie mestom od východu na západ. Jej dokonalosť vyzdvihuje množstvo obchodíkov, kaviarní, reštaurácií a butikov, kde je možné kúpiť skoro všetko od obyčajných suvenírov, vzácnych šperkov, starožitností až po to najdrahšie módne oblečenie. Na pešej zóne sa zároveň nachádzajú skoro všetky najzaujímavejšie historické pamiatky. Prvý hotel sa v Taormine otvoril v roku 1874 a tým sa začala zlatá éra turizmu trvajúca až po súčasnosť.
Foto: Flickr
Z centra mesta rovno na pláž Lido Mazzarò premáva lanovka. Na pláži nájdete množstvo barov a reštaurácií, môžete si prenajať ležadlá a slnečník. Piesočnatá pláž Spisone sa nachádza asi desať minút chôdze od zastávky lanovky. Vpravo od pláže sa nachádza v malebnej zátoke miniatúrny ostrovček Isola Bella. Na pláži si môžete prenajať čln a vyraziť na okružnú plavbu okolo mysu Capo Sant ‘Andrea, ktorý je dnes chránenou prírodnou rezerváciou a jej skalnaté brehy sú rajom pre milovníkov šnorchlovania. Potápačský klub a centrum ponúkajú celý rad potápačských kurzov. Dobrodružné typy si tiež prídu na svoje a to skúmaním skalnatých zátok, ktoré veľakrát ukrývajú divoké prírodné tajomstvá, podmorské jaskyne a v nich húfy zvedavých rýb. Pre menej zdatných plavcov a zarytých suchozemcov je jogging tým najvhodnejším riešením, ako si vychutnať vôňu mora už za svitania.
Taormina je v príprave jedál rovnako výnimočná ako v architektúre. Predjedlá sú často veľmi bohaté, zložené zo studených pokrmov, rybích šalátov, plnených paprík, paradajok, či tepelne upravených dobrôt ako baklažán alebo paradajky zapečené v syrovej omáčke. Po predjedle prichádza na rad prvý hlavný chod. Obvykle sú to cestoviny s čerstvými paradajkami a bazalkou, špagety s čiernou omáčkou z chobotnice alebo v Taormine veľmi obľúbené “risotto alla marinara” dusená ryža s plodmi mora. Druhé hlavné jedlo je naklonené viac k rybacím pokrmom. Špeciálnou a veľmi drahou pochúťkou sú homáre. Za dobrým a výdatným jedlom dobre padne sladký dezert. Zmrzlina vyrobená v Taormine nemá konkurenciu, a preto jej turisti dávajú prednosť pred inými sladkosťami. Tomu všetkému kraľuje veľmi kvalitné sicílske víno, ktoré nesmie chýbať na žiadnom stole.