Turčianska kotlina je jednou z mnohých kotlín Slovenska. Ale vedeli ste, že kedysi niesla prezývku Turčianska Záhradka? Naši starí, možno až prastarí otcovia a mamy vedeli, prečo ju takto pomenovali.

Tak ako záhradu lemuje plot, tá Turčianska je obkolesená zo všetkých strán kopcami. Z východnej strany pohorím Veľká Fatra, zo západu pohorím Malá Fatra, z juhu ju ohraničuje Žiar s nadväzujúcou Hornonitrianskou kotlinou a Kremnickými vrchmi. Na severe sa za Krivánskou Fatrou  nachádzajú Oravské Beskydy. Tieto prírodné hranice robia z Turčianskej kotliny jedno z najuzavretejších a najjednotnejších celkov Slovenska.

Hlavným vodným tokom je rieka Turiec, ktorá preteká celou kotlinou. Pramení v Kremnických vrchoch a jej prvou zastávkou je obec Turček. Odtiaľ tečie naprieč celou kotlinou a svoj koniec nachádza vo Vrútkach, kde sa vlieva do Váhu.

 

Hovoríte si, že ohraničenie a voda nestačia na to, aby sme mohli hovoriť o záhradke? To je síce pravda, ale tá Turčianska nám ponúka ešte omnoho viac. Región Turiec s mohutnými horskými hrebeňmi, skalnými terasami, úchvatnými dolinami, minerálnymi a termálnymi prameňmi, rozkvitnutými lúkami a pasienkami chytí za srdce každého, kto má rád hory v kombinácii s možnosťou aktívneho relaxu v zime aj v lete. Koncom roka si zalyžujete na Martinských holiach a v lete vás zahalí kultúra. Stačí prísť a presvedčiť sa na vlastné oči.

Botanická aj zoologická, nechýba ani záhradník

Nebola by záhradka záhradkou, keby v nej chýbali rastliny a živočíchy. V Turci sa s pomenovaniami stromov, kvetov a zvierat stretnete na každom kroku. Stačí navštíviť obec Dubové, Háj či Lipovec, prejsť sa obcou Diviaky, zavítať do Žabokriek, poprechádzať sa v Jazernici, napiť sa Budiša alebo Fatry, prípadne si oddýchnuť na Bystričke. A že správna záhrada musí mať záhradníka? Turčianska Záhradka ich má hneď niekoľko. Spoznajte sa s Turčianskym Petrom a pozdravte Turčianskeho Michala. Neobíďte veľkého šéfa, Martin vás rád privíta. Turisti tu môžu nájsť prakticky z každej oblasti niečo. Z histórie je známe pomenovanie Martina ako niekdajšieho národného centra kultúry Slovákov, čo mu, aspoň v divadelnej činnosti, zostalo dodnes. Keďže na tomto území žilo mnoho národných dejateľov, dnes tu môžu návštevníci nájsť budovy a domy, v ktorých títo naši bojovníci za slovenský národ žili a pracovali. Pozrite si budovu Tatra banky, kde bola prijatá Martinská deklarácia, navštívte jedno z prvých troch slovenských gymnázií, prejdite sa Turčianskou galériou, ktorá bola druhým župným sídlom Turca, spoznajte zákutia domu Martina Benku alebo Jozefa Cígera Hronského, nevynechajte martinské divadlo preslávené ochotníkmi minulých čias. Ak sa vám zažiada preniesť sa v čase o niekoľko storočí naspäť, Turčianska Záhradka vám rada odhalí svoje tajomstvá, ktoré ukrýva v múroch Sklabinského, Blatníckeho a Znievskeho hradu, či v komnatách kaštieľa v Mošovciach.

Niet divu, že pomenovanie Turčianska Záhradka nachádza uplatnenie ešte aj v dnešnej dobe. Najkrajšia je na jar, keď sú všetky ľudské záhrady a sady rozkvitnuté, ale aj na jeseň, keď ju príroda zahalí farbami. V zime oddychuje ukrytá v snehu a víta všetkých prichádzajúcich lyžiarov, v lete žije festivalmi, kultúrou a hudbou. Vyberte si z bohatej ponuky pamiatok, atrakcií a podujatí, ktoré vám ponúka a príďte si aj vy odtrhnúť svoj plod do Turčianskej Záhradky.

Autor: Paula Mokrá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *