Z krásneho Liptova sa dnes presunieme do časti Slovenska, ktorá je významná baníckym remeslom. Kraj, ktorý bol v minulosti bohatý na zlato a striebro, je dnes významný svojimi legendami, ale aj kultúrnym bohatstvom. Perla v srdci hôr, aj takto by sa dalo nazvať mesto Banská Štiavnica, ktoré je miestom výnimočným.
Banská Štiavnica je známa aj svojimi dvoma zámkami, starým a tým novším. Najdôležitejším symbolom baníckeho mesta je Nový zámok, ktorý máte možnosť vidieť z ktoréhokoľvek miesta v meste. Okrem prívlastku nový sa často stretnete aj s označením ako Panenský alebo Dievčenský hrad. Ide o jednoduchú, ale zato pútavú pevnosť týčiacu sa na vrchole Frauenbergovského kopca. Protiturecká renesančná pevnosť bola postavená v rokoch 1564-1571 a v minulosti plnila funkciu strážnej veže. Najstaršou pamiatkou v starobylom jadre mesta je Starý zámok. Nachádza sa nad Námestím sv. Trojice, pod úpätím vrchu Paradajz. Stavebná pamiatka v sebe dokumentuje gotický, románsky, renesančný a barokový výtvarný sloh. V minulosti táto stavba slúžila ako kostol, neskôr bola prestavaná na pevnosť.
V pivovare vám navaria chlupaté knedlíky
Ďalšou unikátnou pamiatkou, ktorá sa v banskom meste nachádza je Kalvária, ktorá sa zaraďuje medzi najimpozantnejšie barokové kalvárie v strednej Európe. Barokový sakrálny komplex sedemnástich kaplniek, predstavujúcich ukrižovanie Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenia „Ecce homo“ a božieho hrobu. Všetky tieto stavby sú umiestnené na kopci, z ktorého je jedinečný výhľad na mesto a širšie okolie.
Po prechádzke, ktorú absolvujete v uliciach mesta, je dobré schladiť sa niečím dobrým a zároveň osviežujúcim. Pivovar Erb ponúka pivným fajnšmekrom chuť zlatistého moku, ktorý si zaručene zamilujete. Výhodou pivovaru je, že okrem chutného domáceho piva ponúkajú pre svojich zákazníkov aj špeciality, ktoré chuť piva ešte zvýraznia. Vyskúšajte napríklad utopenca z tajchu hodrušského, pivovarský guláš či chlupaté knedlíky plnené údeným mäskom.
Z tajchov sa presuňte na chutný čaj
Banskoštiavnické tajchy sú umelé vodné nádrže, ktoré boli vybudované v priebehu niekoľkých storočí. V minulosti slúžili najmä ako rezervoár vody, zdroj energie na poháňanie banských strojov pri ťažbe a úprave rudy. V súčasnosti slúžia pre najrôznejšie rekreačné účely. V lete si vo viacerých z nich môžete zaplávať a táto lokalita je tiež obľúbeným cieľom pre pešiu turistiku a rodinné výlety. Viac ako 150 druhov čajov a čajových špecialít alebo možnosť vychutnať si vôňu a chuť pravej arabskej kávy ponúka Čajovňa Klopačka. Tá sa nachádza v prekrásnej budove bývalej baníckej Klopačky. Oplatí sa vyskúšať viacero druhov čajov a nájsť ten svoj, ktorý vám bude chutiť najviac.
Príjemná obsluha, nádherné prostredie, ale aj nekonečné množstvo čajov ponúka čajovňa, ktorú by ste v Banskej Štiavnici nemali rozhodne prehliadnuť.
Prilbu na hlavu, plášť a svetlo do ruky a hor sa do bane
Banská Štiavnica bola v minulosti významným baníckym mestom, ktoré si svoju slávu z minulosti zachovalo dodnes. Preto nie je prekvapením, že sa v jeho okolí nachádza Banské múzeum v prírode. Už viac ako 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky banských priestorov. Banícka expozícia, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie a tematicky najrozsiahlejšie, ukazuje vývoj rudného baníctva. Prehliadku podzemia absolvujete vystrojený prilbou, plášťom a lampou, takže to bude zaručený zážitok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. V podzemnej expozícii sa za najvzácnejší exponát považuje Gápel na konský pohon (motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval jediný). V priestoroch vstupu do bane si môžete zas obzrieť Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj z 18. storočia. Atraktívna je aj náučná expozícia, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska.
Kamenné more nájdete vo Vyhniach
Neďaleko okresného mesta Banská Štiavnica sa nachádza obec Vyhne, ktoré za banským mestom v zaujímavosti rozhodne nezaostávajú. Vyhne sú známe sojou baníckou históriou, ale aj najstarším pivovarom na Slovensku – pivovar Steiger. V minulosti bola obec známa aj svojou kúpeľnou históriou, ale tá rokmi opadla. V roku 2007 bolo na mieste bývalého termálneho kúpaliska otvorené vodné centrum s názvom Vodný raj Vyhne. To v súčasnosti poskytuje priestor pre milovníkov vody a relaxu.
Vodný park ponúka aj výnimočnú procedúru s názvom Pivný kúpeľ, ktorej súčasťou je sauna, kúpeľ s prísadami, z ktorých sa varí pivo, regenerácia organizmu na lôžku a odpočinok. Táto procedúra zaujme nejedného pivného fanúšika. Obec je však známa aj svojimi prírodnými zaujímavosťami. Priamo nad dedinou sa týči vrch Kamenná, na ktorého úpätí sa nachádza unikátny prírodný úkaz – Národná prírodná rezervácia Kamenné more vo Vyhniach. Ide o rozlohou najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku. Geologicky významným prírodným útvarom je aj Vyhniansky travertín. Ide o travertínovú kopu tvoriacu vodopád, ktorý je vysoký 3,5 metra s vodou vytekajúcou z bývalej štôlne.
Najviac moruše čiernej rastie v okolí Pukanca
Atraktívnou obcou v tomto okolí je aj Pukanec. Nachádza sa v Štiavnických vrchoch a v minulosti to bolo jedno z deviatich kráľovských banských miest. Ťažilo sa tu najmä striebro, v dnešnej dobe sa v Pukanci nachádzajú náleziská ametystu.Pamiatkou na hlbinnú ťažbu sú niektoré otvorené štôlne, ťažné a vetracie šachty. Spomedzi mnohých spomenieme napríklad štôlňu Pod skalou a vetraciu šachtu štôlne Anton v Benkovej doline či Potkanovú štôlňu. Zaujímavosťou je, že v okolí obce rastie moruša čierna v počte viac ako 700 exemplárov. Ide o najbohatší výskyt tohto vzácneho ovocného stromu v Európe. Výnimočne lahodnú chuť tmavočerveno-čiernych plodov si obľúbil nejeden návštevník obce.
Stará Hora ponúka paletu ľudovej architektúry
V prekrásnom a pokojnom prostredí na južnom okraji Štiavnických vrchov leží vinohradnícka osada s názvom Sebechleby – Stará Hora. Osada predstavuje charakter sústredených vinohradníckych pivníc mimo obydlia vinohradníkov. Osada sa nachádza 3 kilometre od obce Sebechleby. Ku hlavným pozoruhodnostiam patria ručne kopané pivnice a chyže, ktoré sú postavené nad nimi.
Táto lokalita sa zaraďuje ku pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry. V oblasti sa nachádza Národopisné múzeum, ktoré nemá charakter tradičného múzea. Je vidiecke, ale zato veľmi atraktívne. Jeho expozíciu tvorí 130 vinohradníckych chyžiek a pivníc. Mladých návštevníkov zaujmú predovšetkým kroje, ľudové tradície a zvyky, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu. Tí starší si pri ich prehliadke zas zaspomínajú a vrátia sa do čias svojho detstva a mladosti.
Rytierov zo Sitna si pripomeniete v povestiach
Najvyšším vrchom pohoria Štiavnických vrchov je známy vrch Sitno (1009 metrov nad morom). Ide o kolísku európskej turistiky. Na vrchole pohoria sa nachádza rozhľadňa a vysielač s názvom Sitno. Vrch predstavuje výraznú krajinnú dominantu a z jeho vrchu je široký kruhový výhľad. S najvyšším vrchom lokality v okolí banských miest je opradených mnoho báji a povestí, azda tá najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch žijúcich v masíve vrchu Sitna, ktorí boli pripravení pomôcť národu, keď mu bude najhoršie. Okrem toho je Sitno miestom výskytu viacerých chránených druhov rastlinstva a živočíšstva.
Významné lokality v banských mestách, bohaté legendy, ale aj kultúrne a prírodné bohatstvá. To všetko v sebe ukrýva okolie Banskej Štiavnice a Štiavnických vrchov. Múry presiaknuté zvláštnymi príbehmi, šachty a štôlne so svojimi zabudnutými tajomstvami. Ale aj rozprávkové uličky, vinohradnícke pivnice a chyže. Všetky tieto nádhery môžete v tomto kraji zažiť, keď ho navštívite.
Autor: Simona Ivančáková