Orava, kraj ktorý bol v minulosti jedným z najchudobnejších na Slovensku. Ľudia sa tu živili roľníctvom, chovom dobytka a prípadnými sezónnymi prácami. Veľa ich však odchádzalo za vidinou lepšieho života do iných kútov krajiny či do sveta. Dnes tomu tak už nie je, pretože Orava je dynamicky sa rozvíjajúci región, ktorý ponúka cestovateľom mnoho zaujímavostí. Bližšie sa pozrieme na okolie v blízkosti Námestova.

Pochybovať o tom, že najviac veriacich sa nachádza práve na Orave ani nemusíme. Nasvedčuje tomu aj fakt, že práve v okrese Námestovo sa pýšia slovenskou raritou.

Rio de Klin

V obci Klin sa nachádza najvyššia socha Krista na Slovensku. Keď vám je socha podobná tej, ktorú poznáte z brazílskeho Rio de Janeiro, tak sa vôbec nemýlite. Ide o zámer.  Výška slovenskej verzie dosahuje úctyhodných 9,5 metra, rozpätie rúk má šírku 7 metrov. Spod nôh kolosu je nádherný výhľad. Neuvidíte len obec, ale aj Námestovo, Oravskú priehradu, Suchú Horu či Roháče.

Hmotnosť sochy spolu s podstavcom je 23 ton. Okrem sochy, ktorú vyhľadávajú najmä veriaci návštevníci sa v obci Klin nachádza aj náučný chodník Premeny lesa. Pri prechádzke po okolí obce spoznáte viaceré biotopy, ktoré vznikli na miestach, kde v minulosti prirodzene rástol les. Prostredníctvom informačných tabúľ sa dozviete o krásach Oravskej prírody, spoznáte flóru i faunu regiónu. Počas 9 kilometrovej prechádzky budete mať možnosť vidieť nielen Oravské Beskydy, ale aj Oravskú Maguru, Tatry či Oravskú priehradu.

Oravské more láka v zime i lete

Len kúsok od okresného mesta regiónu, Námestova, sa nachádza vodná nádrž Oravská priehrada, ktorá je súčasťou vodného diela Orava. Leží na sútoku Bielej a Čiernej Oravy a každoročne priláka množstvo turistov. Okrem rybolovu ponúka vodné dielo aj mnoho možností na vodné športy. Ak ste vášnivým rybárom, tak sa pripravte nato, že vody Oravskej priehrady sú bohaté na viacero druhov rýb. Nájdete tu nielen zubáčov, šťuky či kaprov, ale aj hlavátky či jalce. Keď sa prejdete po jej brehoch, tak nájdete množstvo  ubytovacích a stravovacích zariadení, takže stačí si len vybrať a dobrodružstvo na Orave sa môže začať. Nevynechajte Slanický ostrov, ktorý je dnes centrom umenia. Ide o ostrov, ktorý je pozostatkom zaplavenej obce Slanica. Na jej pevnine sa nachádza rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého kríža a lapidárium. V interiéri svätostánku je inštalovaná expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby. Keď sa trafíte do vhodného termínu, tak je možné, že v priestoroch ostrova zažijete aj nejaký ten slávnostný koncert. Vďaka pláži Studnička, ktorá je kombináciou trávnatej plochy s piesočnatým pobrežím, dostala priehrada prezývku Oravské more.

Plastiky v nadživotnej veľkosti

Malá obec v okrese s názvom Babín je významná tým, že sa tu nachádza Galéria ľudového rezbárstva. Ľudové drevené plastiky v nadživotnej veľkosti pochádzajú od tvorcov z Oravy, Kysúc, Košíc, Považia, ale aj z Poľska. V tejto galérií sa nachádza viac ako 50 plastík, ktoré vás určite zaujmú. Nadšencov histórie v dedinke nadchne klasicistické kaplnka z polovice 18. storočia či cintorín s ľudovými kamennými krížmi z druhej polovice 19. storočia.

Syrové korbáčiky a oravská slanina

Nadšenci dobrého jedla si na Orave určite pochutnajú. Najmä tí, ktorí majú radi ovčí syr, čerstvú bryndzu, žinčicu či ovčie mlieko. Chov oviec a salaše sú na Orave ešte pomerne dosť rozšírené.Chutnými sú napríklad aj korbáčiky, ktoré sú vyrábané z kravského mlieka. Okrem produktov z ovčieho a kravského mlieka je pre Oravu významná aj kapusta. Na tej s a v minulosti podpísala najmä príroda, pretože hlávky kapusty boli tvrdé a obsahovali dostatok vody, preto boli jednými z najlepších, ktoré sa na Slovensku vypestovali. Kto by odolal tradičnej kapustnici s hubami a údeným mäsom či strapačkami s kyslou kapustou. A aby sme nezabudli … oravská slanina. Tá nesmie chýbať v žiadnej typickej oravskej domácnosti. Tak nezaváhajte a ochutnajte si slaninku s cibuľou, horčicou a chlebom. Určite bude chutiť nielen mužskej časti populácie.

Lodný kufor, ktorý sa vyplavil v jazierku

Viete, kde sa nachádza jazierko, ku ktorému sa viaže povesť, že z neho vyplával lodný kufor? Alebo sa o ňom tvrdí, že sa tam potopil volský povoz naložený senom? Puchmajerovej jazierko, ktoré obyvatelia Zázrivej nazývajú aj Morské oko je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti. Hoci zaberá plochu len 0,10 ha, tak ide o pekný prírodný útvar. Jeho hĺbka dosahuje 5-6 metrov.

I keď je okolie Hornej Oravy skúšané tvrdou prírodou a dlhými a tuhými zimami, tak na svojej atraktivite rozhodne nič nestráca. V lete sa tu dá obdivovať nádherná oravská príroda, v zime je atraktívna najmä lyžovačka. Horná Orava je krajom, ktorý sa rozhodne oplatí prísť pozrieť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *