Syndróm karpálneho tunela je bežné ochorenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života. Prejavuje sa bolesťou, tŕpnutím a slabosťou v ruke a zápästí, čomu sa môžete vyhnúť tak, že včas rozpoznáte prvé príznaky a prijmete preventívne opatrenia.
Na základe akých príznakov spozornieť, prečo vzniká a aká je prevencia karpálneho tunela?
Príznaky karpálneho tunela
Karpálny tunel sa prejavuje viacerými príznakmi, ktoré môžu byť spočiatku mierne, no časom sa zhoršujú. Medzi najčastejšie príznaky patrí tŕpnutie alebo znecitlivenie v palci, ukazováku, prostredníku a časti prstenníka, ktoré sa často objavuje v noci a môže prebúdzať človeka zo spánku.
Ďalším príznakom je bolesť, ktorá sa môže šíriť od zápästia až po rameno. Postihnutí môžu tiež pociťovať slabosť v ruke, čo znižuje ich schopnosť pevne uchopiť bežné písacie potreby, predmety dennej potreby alebo vykonávať jemné motorické úkony. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj pocit opuchu v prstoch, pričom nemusí byť viditeľný. Tieto príznaky často zhoršujú činnosti, ktoré zahŕňajú opakované pohyby zápästia alebo dlhodobé držanie ruky v jednej polohe, ako je písanie na klávesnici alebo používanie myši.
Príčiny vzniku karpálneho tunela
Tento špecifický problém vzniká, keď je stredový nerv v zápästí stlačený alebo podráždený, pretože prechádza cez úzky priechod v zápästí nazývaný karpálny tunel. Medzi najčastejšie dôvody jeho vzniku patria opakujúce sa pohyby, ako písanie na klávesnici alebo kvalitnom kancelárskom papieri, používanie myši. Aj práca s náradím alebo hudobnými nástrojmi, môžu zvýšiť riziko vzniku karpálneho tunela.
Zápalové ochorenia, ako je reumatoidná artritída, môžu spôsobiť opuch a zápal v zápästí, čo vedie k stlačeniu stredového nervu. Zranenia zápästia, napríklad zlomeniny alebo vyvrtnutia vedia poškodiť karpálny tunel a zvýšiť tlak na nerv.
Niektorí ľudia majú tiež prirodzene užší karpálny tunel, čo zvyšuje riziko jeho vzniku. Spôsobiť zadržiavanie tekutín, opuch v zápästí a stlačenie stredového nervu môžu spôsobiť aj hormonálne zmeny, ako počas tehotenstva tak aj menopauzy. Príčinou vzniku karpálneho tunela môže byť ak ochorenie štítnej žľazy, cukrovka alebo obezita.
Ako sa vyhnúť vzniku karpálneho tunela?
Prevencia zahŕňa
- ergonomické pracovné prostredie,
- pravidelné cvičenie
- a zdravý životný štýl.
Pracovné prostredie by malo byť nastavené tak, aby klávesnica bola na úrovni lakťov alebo mierne nižšie, čím sa minimalizuje ohýbanie zápästia. Myš by mala byť blízko klávesnice a ľahko dostupná. Používanie ergonomických pomôcok, ako sú podložky pod zápästie a ergonomické klávesnice, môže znížiť tlak na zápästie.
Svoj zmysel majú aj pravidelné prestávky každých 30-60 minút, počas ktorých si natiahnete ruky a zápästia. Cvičenia na posilnenie rúk a prstov môžu pomôcť zlepšiť stabilitu zápästia a znížiť riziko ochorenia. Praktizovanie jogy môže tiež posilniť a natiahnuť ruky a zápästia. Zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa udržiavanie zdravej hmotnosti, vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály a dostatok spánku, je kľúčový pre celkové zdravie nervového systému.
Vyhýbanie sa extrémnym pohybom zápästia, striedanie používania ľavej a pravej ruky pri vykonávaní opakovaných úkonov a správne držanie predmetov, pri ktorom používate celú ruku, môžu tiež pomôcť predísť vzniku karpálneho tunela.
Liečba karpálneho tunela
Ak prevencia nezaberá, problém je možné odstrániť alebo zmierniť jeho prejavy liečbou. Liečba karpálneho tunela zahŕňa kombináciu konzervatívnych a invazívnych metód v závislosti od závažnosti príznakov.
Konzervatívne metódy zahŕňajú odpočinok, vyhýbanie sa aktivitám, ktoré zhoršujú príznaky, a aplikáciu chladivých obkladov na zníženie opuchu a zápalu. Používanie ortéz na zápästie, najmä v noci, môže pomôcť udržať ruku v neutrálnom postavení a zmierniť tlak na stredový nerv.
Protizápalové lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Kortikosteroidné injekcie do karpálneho tunela môžu poskytnúť dočasnú úľavu od príznakov tým, že znížia zápal a opuch okolo nervu.
Fyzikálna terapia, ktorá zahŕňa špeciálne cvičenia na posilnenie a natiahnutie zápästia, môže pomôcť zlepšiť funkciu a znížiť príznaky. V prípade závažných alebo chronických príznakov môže byť potrebná chirurgická intervencia. V každom prípade sú už tieto stavy vhodné pre konzultáciu s odborníkom, ktorý vám poradí a zbaví vás problému najlepšie, najľahšie a najrýchlejšie.