Opýtajte sa Francúza na petanque a povie vám, že to nie je len tak nejaký šport, ale hotový balzam na dušu! Pri tejto hre zabudnete na všetok stres. Ale opatrne, je nákazlivá. Kto už raz petanque skúsil, nebude chcieť strieborné gule pustiť z ruky.
Ak raz navštívite južné Francúzsko, sústredených hráčov petanque budete míňať na každom jednom ihrisku. Kým sa necháte zlákať tiež, zoznámte sa aspoň v skratke s históriou a pravidlami tejto populárnej hry.
Petanque je jednou z odvodenín hier s guľami, ktoré majú vo svete veľmi dlhú tradíciu. Už starovekí Gréci si krátili chvíle vrhom gule, Rimania zas mierením gúľ na cieľ bystrili svoju šikovnosť, aby ju neskôr mohli využiť pri boji. Ich vojská hru preniesli až na azúrové pobrežie, kde sa s ňou veľmi rýchlo zžilo miestne obyvateľstvo.
Za petanque vďačíme reume
Legenda hovorí, že petanque vznikla (podobne ako mnoho iných skvelých vecí) úplnou náhodou. V mestečku La Ciotat sa pravidelne stretávali hráči pri vrhaní guľou. Jeden z nich však trpel chronickým reumatizmom, ktorý mu znemožňoval hrať.
Keď tak raz smutne sedel a z dlhej chvíle skúšal trafiť gule k cieľu aspoň zo stoličky, ukázalo sa, že je to brilantná stratégia, postavená na presnosti odhadu. A tak sa začali formovať pravidlá petanque. Meno „pieds tanqués“ dostala hra podľa toho, že hráči musia mať pri hodení gúľ spojené nohy.
Neublížte si
Tomuto športu sa venujú profesionáli, organizujú sa prestížne medzinárodné súťaže, ale rovnako dobre si ju môžete zahrať aj v partii kamarátov, ktorí petanque v živote nehrali. Jediné, čo vám hrozí, je nedopatrením dostať guľou po nohe, čo pri jej oceľovom prevedení nemusí byť dvakrát prijemné.
Pravidlá v kocke
Aby ste si hru vychutnali, nepotrebujete kondíciu ani žiadne zvláštne zručnosti. Vlastne vám postačí pohodlný, vzdušný odev a jeden malý kufrík so športovým vybavením. To pozostáva z trojice gúľ z ocele, „prasiatka“ –alebo malej drevenej guľôčky, handričky a metra na meranie výsledkov.
Cieľom hry je umiestniť kovové gule čo najbližšie k hodenému „prasiatku“. Hrá sa na body, víťazí družstvo, ktoré ako prvé získa 13, respektíve pri krátenej verzii 11 bodov.
Petanque môžete hrať v dvojici, dvojčlenných alebo trojčlenných družstvách. Podľa počtu hráčov sa určuje aj počet gúľ, ktorými budete hádzať. Handričku budete potrebovať, aby bol povrch gúľ dokonale hladký a bez nečistôt, inak by to ovplyvnilo výsledok hry. Metrom budete po každom hode značiť vzdialenosť gule od „prasiatka“.
Zahrajte si v prírode
Veci na petanque si môžete pri peknom počasí rozložiť skoro všade. Stačí nájsť voľné priestranstvo s rovným terénom, najlepší je jemný štrk. Na trávniku či piesku sa síce dá hrať tiež, výsledky ale budú kvôli nevhodnému povrchu skôr výsledkom náhody ako hráčskej taktiky. Tak čo poviete, zahráte si?