Jeden sa rozkýchať pod rozkvitnutým kríkom, druhý sa osype po jahodách a tretí opuchne, keď sa okolo mihne mačka. Preniknite do záhad, ktoré obostierajú alergie!
Slovo alergia sa teraz na začiatku jari skloňuje vo všetkých pádoch … Má to vlastne prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v okolitom prostredí. Keď sa na alergie pozrieme podrobnejšie, zistíme, že vznikajú v rôznom veku a na rôzne látky. Niekedy môžu byť spojené s ťažkými príznakmi, ako je anafylaktický šok (okamžitá a veľmi silná forma alergickej reakcie).
V takom prípade je najdôležitejšie zistiť, na čo naše telo reaguje neprirodzene, čomu sa bráni, a týmto podnetom sa vyhnúť, prípadne nasadiť liečbu.
Nástrahy okolo nás
Najznámejšie a najbežnejšie sú vzdušné alergie na peľ (hlavná sezóna je na jar, kedy vás môže dráždiť repka, topoľ, jaseň, breza, kvitnúce trávy, ďatelina a ambrózie), prach v domácnostiach aj v meste, roztoče v matracoch, plesne (hlavne na jeseň) v bytoch, prípadne aj v prírode, napríklad pod opadaným lístím, alebo na zvieratá (možno vás prekvapí, že alergiu nevyvolávajú zvieracie chĺpky, ale bielkoviny obsiahnuté v pote a slinách), perie vtákov a hmyzie jed. Medzi časté alergické prejavy patrí postihnutá koža a sliznice dýchacích ciest.
Skryté príčiny
Veľmi časté, ale zložito odhaliteľné bývajú alergie na potraviny. Hľadanie alergénu komplikuje to, že niektoré jedlo vám spôsobí ťažkosti ihneď, ale iné sa prejaví za dva až tri dni.
Vo výpočte tých najznámejších nechýba alergie na arašidy, sóju, kivi, vajcia alebo na kukuricu. Pozor, búrlivá reakcia tela sa prejaví aj vtedy, keď vdýchnete drobný prach, ktorý sa z jedla uvoľní pri manipulácii a spôsobí opuch slizníc! To je jeden z dôvodov, prečo sa prestali podávať na palubách lietadiel arašidy alebo sa v niektorých kinách nepredávajú kornútky s praženou kukuricou. Za dva hlavné alergény, ktoré sa dajú ťažko odhaliť, sú považované lepok a bielkoviny kravského mlieka. Alergia na kravské mlieko väčšinou ustúpi okolo tretieho roku veku, lepku z obilnín je potreba vyhnúť sa celoživotne.
Skrížené alergie
Nezvyčajné reakcie na potraviny sa môžu vyskytnúť u tých, ktorí trpia sennou nádchou, a to až v 50%. Pôvodný senná nádcha sa krížia s alergiou na potraviny a vznikne tzv. Skrížená alergia. U niekoho sa môže prejaviť po požití aj malého kúska alergénu – napríklad mrkvy. Prejavuje sa svrbením slizníc. „Jedná sa o orálny alergický syndróm, ktorý nemožno označiť za bežnú potravinovú alergiu,“ upresňuje výživová poradkyňa Jana Vašáková.
Reakcia tela na alergény sú často nevyspytateľné a nikdy si nemôžete byť istí tým, že sa s niektorým za svoj život nestretnete. Aj keď pre milióny ľudí sú relatívne neškodné príznaky ako kýchanie, slzenie, nádcha alebo ekzémy len nepríjemnou komplikáciou, u iných môže ísť o život! Najvážnejšie reakciou na alergén je anafylaktický šok, pri ktorom dochádza k zlyhaniu obehu a k celkovému opuchu.
Zákerné farbičky
Veľkým problémom sa javí byť rôzne chemické látky v kozmetike.
„V posledných rokoch sa často objavujú alergie na farby na vlasy,“ upozorňuje dermatologička Monika Arenbergerová. Podľa štatistiky si až tri z piatich žien farbí vlasy a až 2% všetkých ľudí sú alergická na látku, ktorá sa volá parafenylendiamín. Stačí pár hodín po aplikácii farby a dôjde až k masívnej alergickej reakcii. Prejaví sa šupinami a začervenaním štice, opuchom tváre a sprevádzať ju môže aj zvýšená teplota.
Problémom je, že parafenylendiamín je obsiahnutý prakticky vo všetkých farbách a pre postihnutých to znamená sa s farbením vlasov navždy rozlúčiť. Predísť búrlivej reakcii na farby možno malým testovaním. Kaderníčka by mala naniesť na kožu v predlaktí malú vzorku a nechať ho 24 hodín pôsobiť.
Na stope alergénu
Na popredných priečkach medzi významnými alergény sú aj rôzne kovy. Cesta k odhaleniu „spúšťače alergie“ niekedy pripomína nefalšovanej detektívne pátranie. Alergologové napríklad zaznamenali prípad ženy, ktoré vystúpili na tvári červené mokvajúce škvrny, ktoré nepríjemne svěděly. Zistilo sa, že má neustále mobil priložený pri uchu. Častým používaním sa odrela z povrchu kovových súčastí ochranná vrstva a obnažil sa niklový povrch. A práve nikel je kov, ktorý si vydobyl popredné miesto medzi známymi alergénmi – alergické prejavy sa môžu objaviť aj na končekoch prstov.
Vedeli ste, že?
* Súčasťou aromaterapia sú tzv. Modré oleja, teda éterické oleje z harmančeka modrého, rebríčka alebo modrého cyprusy, ktoré obsahujú molekulu chamazulén a sú považované za antihistaminiká (látky, ktoré tlmia alergické prejavy)
* Pri kontaktných alergiách vám pomôže napríklad palina stromovitý
* Pri alergických reakciách dýchacieho systému (bronchitíde alebo astme) uľavuje éterický olej z černušky damašskej
* Existujú aj alergia na parfumy a vône, ktoré môžu byť vyvolané ako ich syntetickými, tak i prírodnými zložkami