Dnes zamierime smerom na Dolný Liptov, presnejšie do okolia druhého veľkého mesta, ktorým sa tento kraj vyznačuje. Vitajte v okolí mesta Ružomberok.

V prvých dekádach 20. storočia bol Ružomberok najväčším slovenským mestom. Bol centrom politického diania a formovali sa tu viaceré slovenské politické strany. V meste pôsobil národovec Andrej Hlinka, popredný politik medzivojnového obdobia Karol Sidor a z neďalekej dedinky Lisková pochádzal Vavro Šrobár.Okolie tohto mesta nepochybne vychovalo množstvo zaujímavých a známych osobností, o ktorých sa v dnešnej dobe učia deti v školách. Zaujímavosťou z histórie je aj fakt, že práve v Ružomberku sa odohralo prvé slovenské ochotnícke divadelné predstavenie. Vystúpenie sa uskutočnilo v dome Petra Makovického st. V meste zároveň pôsobilo najstaršie stále slovenské kino Apollo.

Z horného mesta do dolného po schodoch

Postupom času však Ružomberok prišiel o svoju slávu a s pribúdajúcimi rokmi sa stal len okresným mestom na Liptove. Dnes patrí medzi mestá, ktoré môžeme klasifikovať ako priemerné, čo sa týka minimálne počtu obyvateľov. Mesto je stále slávne vďaka Andrejovi Hlinkovi. Jeho duch sa v meste neustále pohybuje a jeho osobnosť si v Ružomberku pripomínajú na viacerých miestach. Na Námestí Andreja Hlinka sa nachádza cirkevné Gymnázium sv. Andreja. Súčasťou námestia je ajMauzóleum Andreja Hlinku, ktoré sa nachádza priamo pod Kostolom sv. Ondreja. Páve tento kostol možno považovať za najkrajší duchovný chrám, ktorý sa v meste nachádza. Vyhľadáva ho aj množstvo turistov, pretože tvorí nádherný komplex, ktorý sa oplatí pozrieť z každej strany. V kostole sa nachádzajú mozaikové okná od významného slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Zaujímavosťou je, že s týmto kostolom ste sa pred pár rokmi stretávali pomerne často, aj keď si to možno neuvedomujete. Jeho podobizeň bola vyobrazená na rubovej strane bankovky s hodnotou 1000 slovenských korún. Námestie Andreja Hlinku sa nachádza na kopci a s dolným mestom ho spájajú známe schodišťa. A tie sú pre mesto charakteristické. Je ich šesť: Školské schody, Tmavé schody, Ružové schody, schody na Mostovej ulici, Severná ulička a Kláštorné schody. Celkovo sa tu nachádza 579 schodov, pomocou ktorých sa dostanete na námestie. Najdlhšie z nich sú Školské schody, ktoré majú 155 schodov.

Obec, v ktorej akoby zastal čas

Len pár kilometrov od moderného mesta sa nachádza klenot ľudovej architektúry, malebná dedinka Vlkolínec. Obec, ktorá je súčasťou mesta, leží učupená na pomedzí pod vrchom Sidorovo.

Ľudová dedinka sa zachovala v pôvodnej a neporušenej podobe dodnes, vďaka čomu patrí dnes medzi pamiatky, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Hoci táto obec vyzerá tak, akoby v nej zastal čas, tak to tak nie je. Dodnes tu žijú obyvatelia, ktorých je necelých 20. Vlkolínec patrí medzi obľúbené turistické atrakcie na Liptove.Denne ho navštívi v priemere 300-400 návštevníkov z celého sveta, samozrejme, návštevnosť je vyššia najmä v letných mesiacoch. Ak uvažujete, kde vziať svoje deti na výlet, tak Vlkolínec je tým správnym miestom. Hoci obec vyzerá tak, že sa v nej nič nedeje, tak opak je pravdou. V lete si môžete pozrieť pravidelné ukážky dnes už málo praktizovaných remesiel či nahliadnuť do roľníckeho domu alebo do miestnej galérie obrazov, fotografií a podobných umeleckých diel.

Penzión Gejdák ponúka zaujímavý výber jedál

Po ceste do tejto malebnej dedinky sa môžete zastaviť v Penzióne Gejdák, ktorý vás zaručene osloví už na prvý pohľad. Okrem možnosti ubytovania sa tu dá výborne najesť. Na výber máte viacero jedál. Medzi tie, ktoré nenájdete v každej reštaurácií, patria napríklad: bryndzové pomazánka, Liptovská pochúťka (slané palacinky plnené bravčovým karé, nivou a brokolicou), Gejdácky bravčový steak, kuracina na Kizov spôsob (kuracie prsia s grilovanou zeleninou), plnené mäsové guľky s kyslou kapustou, baraní guláš či pečená baranina so strapačkami.

Hrabovo je miestom oddychu, ale aj športu

V západnej časti Ružomberka sa nachádza osada, ktorá nesie názov Hrabovo. Vznik tohto územia sa viaže najmä s vybudovaním vodného diela pre účely zásobovania bývalých bavlnárskych závodov. Rozvoj osady súvisí najmä s vybudovaním lyžiarskeho strediska na Maline-Brde. Už v roku 1964 bola z Hrabova vybudovaná kabínková lanovka na Malinô-Brdo, ktoré je dnes významným a obľúbeným lyžiarskym centrom pre mnoho lyžiarov.

Táto oblasť je významná aj vďaka množstvu druhov ubytovaní, ktoré sa v Ružomberku nachádzajú. Okrem chatiek tu nájdete aj luxusnejšie apartmány. Pre športovcov sa tu ponúka viacero možností na šport, ale aj rekreáciu. V lete patrí Hrabovská priehrada medzi jednu z najnavštevovanejších oblastí v okolí Fatraparku. Možnosť bezplatného kúpania, potápania či člnkovania láka návštevníkov aj zo širšieho okolia.

Rozprávkové izby s domácimi dobrotami

Čutkovská dolina poskytuje mnoho zážitkov, najmä pre rodiny s deťmi. Kúsok od parkoviska pri Kolibe u dobrého pastiera sa nachádza rybník so pstruhmi, salaš s ovečkami a Čutkovská priehrada. Deti sa tu majú možnosť vyblázniť na detských drevených ihriskách, pieskovisku a nachádza sa tu aj futbalové ihrisko. V lete vám cestu spríjemní záprah koní. Po príjemne strávenom dni sa môžete naobedovať či prespať v Kolibe u dobrého pastiera. Stačí si len vybrať jednu z izieb, ktoré sú v ponuke. A tie majú naozaj zaujímavé názvy. Spať môžete napríklad v izbe s názvom Poetické rozjímanie, Zrkadielko, povedz že mi, Nežnej romantike, Čiernej elegancii, U starej mamy či v Návšteve na vidieku. Keď budete cítiť hlad, tak je pre vás pripravené tradičné jedlo z domácej liptovskej kuchyne. Interiér reštaurácie je naozaj krásny, pretože sa ocitnete v slovenskej drevenici s nádychom pokoja. Atmosféru dotvára praskajúce drevo v kamennom ohnisku. Na jedálnom lístku sa na vás tešia dobroty ako domáca údená tlačenka, rôzne druhy halušiek (bryndzové, s ovčou bryndzou, bryndzové s oštiepkom či furmanské halušky, ktoré obsahujú aj domácu klobásku, gazdovské halušky, strapačky s kapustou), zaujímavá je aj pochúťka švábka s kyslým mliekom, oštiepok na ohni či  mäteník. Pre fajnšmekrov miestny šéfkuchár pripravuje aj jelenie medailóniky na hríboch alebo grilovaného zubáča. Takže stačí len otvoriť jedálny lístok a vybrať si to, čo vám bude najviac chutiť.

Likavský hrad je pastvou pre oči

Pár kilometrov od Ružomberka sa nachádza Likavský hrad, ktorý stojí na jednom zo skalných štítov Chočských vrchov. Dnešná zrúcanina hradu v minulosti strážila cestu z Považia na Oravu.Prvá písomná zmienka o stavbe pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V súčasnosti je hrad v správe Liptovského múzea. V Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie. Palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Po prehliadke, ktorú absolvujete na hrade a budete postupovať smerom dole


z kopca ku svojmu autu, tak odbočte po pravej strane na lúku. Keď vyjdete na jej vrchol, tak sa vám naskytne nádherný výhľad na panorámu obce Likavka, ale aj na Ružomberok a blízke okolie. Tento výhľad stojí rozhodne za pozornosť a keď budete mať šťastie, tak na jednom z okolitých kopcov zazriete aj stádo pasúcich sa ovečiek.

Kúpele s vodopádom v strede dediny

Dvanásť kilometrov od Ružomberka sa nachádza obec Lúčky, ktorá je významná najmä z dvoch dôvodov. Prvým z nich je vodopád, ktorý sa rozprestiera v strede obce a druhým sú kúpele, ktoré sa v obci nachádzajú. Lúčanský vodopád s travertínmi tvorí akúsi hranicu medzi dedinou a kúpeľmi. Tie sa známe už od roku 1761, kedy Adam Turjansky postavil prvú kúpeľnú budovu.V priestoroch kúpeľov sa liečia najmä ženské choroby, onkologické choroby, problémy tráviaceho ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny, nervové problémy či choroby pohybového ústrojenstva. K liečbe prospieva sadrovcovo-zemitá uhličitá voda z prameňa Valentína.

Termálny bazén je otvorený nielen pre chorých ľudí, ale aj pre širokú verejnosť. Dominantou obce je 12 metrov vysoký kaskádovitý vodopád. Ide o národnú prírodnú pamiatku, ktorá bola vyhlásená v roku 1974. Práve vďaka vodopádu a kúpeľom sa stala z malej dedinky Lúčky turistická atrakcia.

V Salaši Krajinka sa ocitnete v rozprávke

Liptov  bol v minulosti významný tým, že sa v jeho okolí nachádzalo mnoho salašov a rozšírený tu bol najmä chov oviec. Tejto tradícii ostali v niektorých častiach vernými a jedným z takýchto zaujímavých miest je aj Salaš Krajinka, ktorý sa nachádza v Ružomberku. Salaš je jedinečný tým, že okrem reštaurácie vám ponúkne omnoho viac. Všetko nájdete pod jednou strechou. Od dojenia oviec, cez výrobu syrov a bryndze až po samotné jedlo na tanieri, ktoré si objednáte. Za pozornosť stojí fakt, že všetko je pripravované tradičným ručným spôsobom, takže modernú techniku nemusíte ani očakávať. Reštaurácia je umiestnená v priestoroch maštale tak, že počas jedenia máte možnosť nahliadnuť do života oviec a malých jahniat cez veľkú sklenenú stenu. Ponuka jedálneho lístka je zostavená z tradičných slovenských jedál, v ktorých dominuje ovčí syr, oštiepok či bryndza. Niekomu zas ulahodí vychladená stopercentná žinčica. Ako predjedlo si mnoho ľudí vypýta škvarkovú nátierku či škvarkovú masť s cibuľou. Okrem klasického slepačieho vývaru máte na výber aj držkovú polievku, bryndzovú polievku so slaninkou, jahňacie ragú, baraní kotlíkový guláš či cesnakovú polievka s údeným ovčím syrom. Okrem viacerých druhov halušiek majú návštevníci reštaurácie možnosť si objednať napríklad vyprážaný korbáčik či pareničku, pečené jahňacie lýtko so zelenou fazuľkou alebo pečené jahňacie stehno na bielom víne s rozmarínom a anglickou zeleninou. Keď už budete mať plné brušká, tak odporúčam navštíviť domácu pekáreň. Na vlastné oči môžete vidieť prípravu domácich pagáčov, sladkých buchiet či čerstvého zemiakového chleba. A pre kávičkárov je veľmi netradičným miestom na vychutnanie si tmavého moku rozprávková perníková chalúpka.

V minulosti bol Dolný Liptov významný množstvom slávnych a známych osobností, ktoré tu pôsobili. Rovnako však tento kraj prekvital v poľnohospodárstve či v chove domácich zvierat, najmä oviec. Táto tradícia sa na Liptove zachovala dodnes, o čom svedčí aj množstvo salašov a reštaurácií, ktoré sa zameriavajú na produkty a jedlá súvisiace s ovčím syrom, bryndzou, oštiepkom či žinčicou. Okrem tradičných slovenských jedál sa však v okolí Ružomberka nachádza aj množstvo prírodných krás. Netypický vodopád v strede obce Lúčky, múzeum ľudovej dediny vo Vlkolínci či množstvo ružomberských schodov. Okres Ružomberok má svojim návštevníkom rozhodne čo ponúknuť, pretože sa okrem iného nachádza aj v nádhernej prírode.

 

One thought on “Krásy Dolného Liptova: Kraj Andreja Hlinku a pochúťok z bryndze a ovčieho syra”

  1. žiaľ naše mesto,ktore sa rozkladá v prekrásnej prírodnej scenerii,ekonomicky v posledných ďesaťročiach upadá.Terajší system úplne rozložil priemysel,ktorým sa mesto hrdilo.Zaostáva bytová výstavba.Z týchto dôvodov mládež odchádza za lepšími životnými podmienkami,mesto stárne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *