Facebook rozširuje svoje humanitárne pôsobenie, ľuďom v ohrozených oblastiach chce poskytovať stabilné internetové pripojenie. Pomôže vlastné helikoptéra.
Katastrofy sú bohužiaľ súčasťou sveta od nepamäti. Tým prírodným často nemôžeme predchádzať, najmä, keď prichádza bez varovania.
V oblasti humanitárnej činnosti sa už roky medzi inými pohybuje tiež spoločnosť Facebook a s jej globálnym zásahom ide o krok logický. Ponúka niekoľko nástrojov, ktoré môžu ľuďom potenciálne zachrániť život, respektíve informovať priateľov, známych a rodinu, že hoci sa osoba nachádza v postihnutej oblasti, je mimo nebezpečenstva. V budúcnosti však nezostane len pri nich.
V stredu na svojej každoročnej konferencii oznámil nový projekt s názvom Tether-Tenna. Jedná sa o vývoj malej helikoptéry, ktorá dokáže do ohrozenej oblasti doletieť a poskytnúť v mieste internet. Internetová komunikácia je pochopiteľne pre ľudí v takých oblastiach často veľmi ťažká, niekedy nereálna. Toho si je firma Marka Zuckerbega plne vedomá a situáciu chce zmeniť.
Helikoptéra je akýmsi duchovným nástupcom dronov Aquila, ktorými plánovala spoločnosť rozšíriť pripojenie k internetu do rozvojových krajín už pred dvoma rokmi. Tie sa však stretli so štrukturálnymi poruchami, ktoré vyvolali vyšetrovania zo strany Národnej rady pre bezpečnosť dopravy. Drone Aquila Facebook stále nezatracuje, verí v ich potenciál.
Helikoptéra je tiež dron, avšak o veľkosti malého automobilu, vyvinutý rovnakým tímom. Poskytovať bude stabilné verejné Wi-Fi pripojenie, vo vzduchu dokáže vydržať aj niekoľko dní v kuse. V pláne sú však aj poriadky týždňov.
A ako to dokáže? Počíta sa s napájacím káblom do elektrických zdrojov na zemi. Yael Maguire, šéf konektivity Facebooku, sa nechal počuť, že helikoptéra týmto spôsobom sprostredkuje internet aj desiatkam tisíc ľudí. Využiť by malo nové technológie milimetrových vĺn (MMW), ktorých rýchlosť sa v poslednom čase podarilo navýšiť na 36Gpbs zo vzdialenosti viac ako 10km (v príklade by tak mala údajne vystačiť na streamovanie štyroch tisíc 4k videí naraz).
Helikoptéru samotnú by potom mali doplniť ešte ďalšie klasické Drone, také, ktoré poznáme dnes. Ich výdrž ani zásah nebude tak markantný, dobíjať ich budú solárnymi panelmi, ako dodatočné internetové pokrytie potrebné v menej prístupnom teréne, by ale mali fungovať dostatočne.
Zdroj: CDR.CZ