Skupina Wikileaks pritvrdila a na sklonku marca vypustila ďalšiu várku uniknutých dokumentov zo spravodajskej agentúry CIA. Tentoraz však nejde o fábnu dokumentáciu najrôznejších vládnych nástrojov pre kybernetickú špionáž, ale konečne niečo konkrétne – časti zdrojových kódov Marble Framework.
V tomto prípade sa nejedná o kybernetickú zbraň, ale skôr technológiu stealth, ktorá má zakryť stopy. Dajme tomu, že kybernetickí operatívci budú potrebovať dostať do počítača nejaký malware, ktorý im otvorí dvierka do systému. Keby použili vlastné riešenia, mohla by druhá strana forenznou analýzou vyčuchať, kto za tým všetkým stojí.
Jedna z techník frameworku Marble, ktorá vloží do vládneho malwaru textové reťazce napríklad v ruštine. Marble je v tomto ale zjavne povrchný, ako totiž napovedajú slovíčka „Lorem ipsum,“ vety pravdepodobne nedávajú príliš zmysel.
Práve od toho je tu Marble Framework, ktorý z amerického malwaru urobí potrebný ruský. Ako? CIA na to môže ísť rôznymi cestami. Buď jednoducho upraví nejaký ruský malware, ktorý pôvodne slúžil k niečomu úplne inému, alebo zapojí Marble, ktorý ich malware šitý na mieru upraví tak, aby si napríklad analytici z antivírusových firiem mysleli, že sa jedná o vírus odkiaľsi z východnej Európy.
Marble Framework to vykoná napríklad tak, že do dát vírusu vloží rôzne textové reťazce v jazyku, ktorý potrebujú. Môže to byť čínske písmo, azbuka, arabčina … Záleží na aktuálnej potrebe.
Vo výsledku teda môže malware vyzerať naozaj ako každý iný, ktorých po sieti poletujú tisíce a snaží sa cieľový počítač zapojiť do botnetu. Že ho v skutočnosti vyslala do sveta CIA a o klasický botnet tu vôbec nejde, sa pritom v ideálnom prípade vôbec nikto nedozvie, pretože Marble zametie všetky stopy.
Keďže americké úrady úniky z Wikileaks príliš nekomentujú, treba mať na pamäti, že sa jedná prakticky o neoveriteľné tvrdenia jednej strany. Slovíčko „údajne“ tu má teda svoje opodstatnenie.
Zdroj: Zive, Pinterest