Je to len pár týždňov, čo sa tešíte z radostnej správy, že vám v brušku rastie nový život. Už ste sa ako tak vžili do nového iného stavu, pocit opatrnosti a krehkosti sa vo vás síce udomácnil, rada by ste sa ale pomaličky vrátili k svojmu starému zdravému spôsobu života. Cítite sa výborne a pocit fyzickej námahy i odreagovania vám začína chýbať. Chcete športovať, nerada by ste však ublížili bábätku.
Nebojte sa pohybu
Pri riešení dilemy šport verzus tehotenstvo by ste sa mali predovšetkým riadiť svojim vnútorným pocitom. Nenechajte sa odradiť rôznymi polopravdami, predsudkami, vymyslenými fámami, či obyčajnou obmedzenosťou.
Je samozrejmé, že sa k svojmu tehotenstvu staviate zodpovedne a pre zdravý vývoj vášho dieťatka chcete to najlepšie, váš pravidelný šport mu v tom môže len pomôcť. Ak sa totiž budete cítiť dobre vy, aj ono bude spokojné.
Informujte sa u odborníka
Poraďte sa pri najbližšej návšteve vášho gynekológa, či vám váš celkový zdravotný stav umožňuje vykonávať miernejšie športové aktivity. Pokiaľ u vás prebieha všetko v poriadku a plod sa vyvíja za normálnych okolností, niet dôvodu si odopierať niečo, čo vám robí radosť. Aj keď mnoho doktorov sa ešte stále drží dlho zaužívaných zvykov a od aktívneho pohybu v období tehotenstva pre istotu odrádza, vedecky podložené dôvody na tento zákaz neexistujú.
Dieťa má rado pohyb
Vplyvom športu na tehotné ženy sa zaoberal aj istý Thorsten Fischer z Technickej univerzity v Mníchove, ktorý vo svojej štúdii posadil štyridsať „tehuliek“ na bicykel. Výsledky preukázali, že nedošlo k žiadnej predčasnej činnosti maternice, ako sa mnoho odborníkov často obáva. Naopak, pohyb pôsobil na priebeh tehotenstva priaznivo.
Okrem toho, že redukuje riziko výskytu trombózy i vysokého krvného tlaku, pomáha ženám najmä po duševnej stránke. Hormóny šťastia, endorfíny, ktoré sa v priebehu cvičenia vyplavujú do organizmu, vyvolávajú u žien pocit pohody, povznesenej nálady a tento hormonálny efekt pravidelných tréningov má tiež za následok miernejšie bolesti pri samotnom pôrode.
Výber športov
Aby pohyb mal skutočne priaznivý vplyv na zdravotný stav matky i dieťaťa, je potrebná určitá triezva miera aktivít. Buďte preto pri výbere športovej aktivity obzvlášť opatrná, zachádzanie na pokraj síl pri tréningu, či voľba rizikových druhov na mieste rozhodne nie sú. Nevhodné sú teda všetky športy skákavého druhu, výbušných i prudkých pohybov, extrémne polohy tela i riziká pádov, či iného zranenia.
Za priaznivé sa považujú cyklické typy športových aktivít ako rýchla chôdza, nordic walking, beh, bicyklovanie, niektoré druhy aerobikov, posilňovanie, ako i pokojnejšie štýly typu power joga, či špeciálna joga pre tehotné. Pri výbere vhodnej aktivity by mal byť smerodajný najmä fakt, či sa jedná o pravidelnú rekreačnú športovkyňu, alebo osobu, ktorá s pohybom viac menej začína. Práve tie by totiž v reakciách svojho tela mali byť nadmieru opatrné.
Aeróbne aktivity
Pokiaľ ste zvyknutá niekoľko krát do týždňa spaľovať tuky na aerobiku, či niektorom zo stacionárnych prístrojov, niet dôvodu s týmto zvykom prestať. Pokračujte v obvyklých aktivitách, vyhnite sa však prílišnému výstupu vašej tepovej frekvencie. Voľte miernejšie tempo a nechoďte až do úplného vyčerpania. Účel športu v tehotenstve má byť cítiť sa príjemne po fyzickej i psychickej stránke. Podľa vlastného pocitu si teda regulujte intenzitu i dĺžku trvania tréningu.
Anaeróbna činnosť
Ak oveľa radšej mordujete svoje svaly tvarovaním v posilňovni, či na formovacom druhu aerobiku, mali by ste si byť vedomá niektorých obmedzení. Potrebné je vynechať posilňovanie brušných svalov, rotačné pohyby do strán i cviky v ľahu na bruchu. Skrátka všetko, čo bábätko vo vašom brušku môže rušiť. Pokiaľ vám niektoré cviky pripadajú teraz príliš náročné, zredukujte záťaž, zmenšite rozsah pohybu, prípadne ich úplne vynechajte.
Relaxačné formy
Pozornosť by ste tiež mohli upriamiť na kľudné formy cvičenia. Obzvlášť obľúbenou je v súčasnosti joga. Pokiaľ vo vašom okolí nie je k dispozícii jej upravená formy pre budúce mamičky, prispôsobte si bežný druh pre vaše potreby. Vynechajte rotačné pohyby do strán, extrémne balančné pozície, či polohy tela a nezapájajte brušné svalstvo.
Preplávajte sa do pôrodu
Výnimočne priaznivo vplýva na nastávajúce matky, ako i plod pohyb vo vode. Posilňuje činnosť vylučovacích orgánov, obličiek a dávkuje telu pohyb šetrne. Podľa chuti môžete zvoliť jeho aerobikovú podobu, alebo niektorý z obľúbených plaveckých štýlov. Dobrá správa je, že tento šport môžete vykonávať prakticky až do pôrodu.