Stalo sa to pred takmer 50-timi rokmi. Vedecké technológie prekročili hranice nemožného a človek vstúpil na Mesiac! Ťažko si my dnes vieme predstaviť, aký to musel byť pre tie milióny pri obrazovkách pocit…Úžas, dojatie a hlavne hrdosť na celé ľudstvo…Ale vraj to bola všetko lož!

Tento „malý krok pre človeka a obrovský pre ľudstvo“ sa dostal pod drobnohľad konšpiračných teoretikov viac krát. Objavili sa tvrdenia, že údajné „mesačné kamene“ zozbierané astronautmi pochádzajú z Antarktídy- čo je, aspoň podľa geológov nezmysel.  Potom sa špekulovalo nad americkou vlajkou vlajúcou vo vetre- nakoniec sa ukázalo, že tyč z pružného hliníka len vibrovala po manipulácii člena posádky.

Prevratný objav internetu

Ale posledná sprisahanecká teória šíriaca sa internetom vyvolala skutočnú búrku. Hoci jej predmetom nie je najslávnejší let Apolla 11 z roku 1969, kedy s Neil Armstrong prvý krát vstúpil na Mesiac. Nie, pozornosť sa sústredila na let Apolla 17 z decembra 1972. Posádku tvorili Eugen Cernan, Ronald Evans a Harrison Schmitt. Rozruch vyvolala fotografia, údajne priamo z pristátia na Mesiaci. Tento snímok bol zdieľaný on-line a jeden youtuber si myslí, že zobrazovaná scéna s astronautom v skafandri bola umelo vytvorená.

Fotka, ktorú na YouTube tento týždeň zavesil užívateľ s názvom Streetcap1, má názov “Reflection in a Visor”. Údajne dokazuje, že celá misia na mesiaci bola natočená na mori.

“Zdalo sa mi na tom niečo zvláštne, tak som si urobil snímku pomocou softvéru,” hovorí Streetcap1 vo videozázname.

“Ja tu len urobím malé video a nahrám ho a môžete mi dať vedieť, čo si myslíte,” dodal Streetcap1 a vysvetlil, že veril v pristátie na Mesiaci, ale vďaka tejto fotografii je momentálne na pochybách.

Podvod, alebo odhalenie podvodu

Čo je na obrázku také prevratné, keď to má zmeniť pohľad a názory na misiu Apolla 17- a tým vlastne na všetky ostatné lety na Mesiac?

“Môžete vidieť niečo, čo vyzerá to ako muž, akoby zo začiatku sedemdesiatych rokov, dlhé vlasy, má na sebe typickú vestu … a pravdepodobne ide o jeho obraz, odrážajúci sa v priezore prilby” dodal Streetcap1 a vysvetlil, že veril v pristátie na Mesiaci, ale vďaka tejto fotografii je momentálne na pochybách.

Pozrite si TOTO video a vytvorte si vlastný názor…

Príspevok vyvolal rôznorodé reakcie. Je samozrejmé, že nadšenci konšpiračných teórii, boli vo vytržení.  Príspevok komentujú ako „správnu vec“ a nemajú žiadne pochybnosti o jeho autenticite. Sú však aj užívatelia, ktorý fotografiu odmietajú ako digitálne upravenú. Prípadne poukazujú na iné logické možnosti- ako odraz druhého astronauta.

Čo si tom myslíte vy? Je dôvod na pochybnosti?

Zdroj:newsweek.com,youtube

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *