Dnes máme šťastie, že žijeme vo vysoko pokročilom svete plnom nových technológií a objavov. Pokiaľ ide o lieky, nikdy nebolo lepšie, pretože sa nepretržite vytvára nové a nové. To znamená, že lekári majú vynikajúcu znalosť ľudského tela a sú schopní pomôcť ľuďom a dokonca aj pacientom so zdanlivo bizarnými duševnými chorobami. Ešte donedávna sa duševné ochorenie väčšinou nepodarilo vôbec pochopiť a tak veľa ľudí trpelo nielen z ich choroby ale aj z nepochopenia okolia. My pre vás máme špeciálne prípady porúch, ktoré si nevieme nijako vysvetliť.
Klobúk
Oliver Sacks bol neurológ, rovnako ako autor jednej z jeho najznámejších kníh „Muž ktorý Si Myslel Že Jeho Žena Je Klobúk“. Popisuje tu bizarný prípad človeka, ktorého opísal ako „Dr. P. „. Muž trpel podivnou vizuálnou poruchou, ktorá síce neovplyvnila jeho schopnosť vidieť, ale pôsobila, že nebol schopný pochopiť objekty, ktoré videl. Dr. P si myslel, že jeho manželka je klobúk a často hovoril s gombíkmi o nábytku, pretože ho považoval za tváre. Keď chodil von, plietol si požiarne hydranty s deťmi. Sacks veril, že poruchu jeho mozgu mohla spôsobiť pravdepodobne nejaká nehoda.
Pieseň
Každému z nás sa raz za čas stane, že sa nám v hlave zasekne pesnička, ktorú si spievame stále a stále dookola, kým nám z toho už nehrabú, väčšinou to je tým, že sa mozog snaží ju dokončiť a tak sa o to pokúša stále , kým toho nemám naozaj už dosť. Teraz si predstavte, že sa vám toto stane na, deň? Čo týždeň? A prečo nie rovno viac ako 4 roky? Susan Root sa na viac ako 4 roky v hlave zasekla pesnička „How Much Is That Doggie In The Window“. Zúfalo hľadala pomoc od špecialistu a terapeutov, ale zdalo sa, že jej nedokáže nikto pomôcť. Po 4 rokoch sa skladba nevysvetliteľne zmenila na „Somewhere Over The Rainbow“. Jej manžel na ňu niekedy musí kričať, pretože hudba jej v hlave hrá tak nahlas, že prehlušuje všetky ostatné zvuky. Lekári si myslia, že by mohlo ísť o formu hudobného tinnitu, ale nemôžu si byť istí.
Jedlo
Landon Jones môže chutiť aj si privoňať k jedlu, ale chýba chuť k tomu si niečo skutočne dať. Zdá sa, že jeho snaha jesť a piť zmizla jednoducho cez noc a lekári sú z toho zmätení. Jones naďalej stráca váhu a jeho rodičia mu musí neustále pripomínať, aby sa najedol a napil a niekedy ho takmer musí nútiť, aby ho udržali nažive. Lekári si nie sú istí, čo toto spôsobuje, jedna teória spočíva v tom, že sa môže jednať o hypotalamus (kontrolné centrum mozgu), ktoré nemusia fungovať správne. Táto časť mozgu kontroluje telesnú teplotu, spánok, krvný tlak a rovnako tak aj hlad a smäd. Avšak, všetko sa ešte vyšetruje a nie je možnosť určiť presnú diagnózu.
Repliky
Predstavte si svoju sestru, brata, ženu, manžela a proste ľudí, ktorý poznáte roky, že boli zrazu nahradení replikou. Toto je skutočná neurologická porucha, ktorá sa nazýva Capgrasův syndróm a až teraz ju ešte len začíname chápať a analyzovať. Prvýkrát ju opísal francúzsky psychiater Joseph Capgras v roku 1923, ktorý rozprával o prípade ženy, ktorú nazýval „Madam M.“. Madam M. verila, že jej manžel a iní ľudia, ktorých pozná, boli nahradení replikami. V jednom okamihu dokonca verila, že aspoň 80 mužov predstieralo, že sú jej manželom. Táto strašidelná porucha nastáva, keď má mozog problém s identifikáciou ľudí.
Zdroj:pinterest