Popraskané pery a kútiky trápi v zimných mesiacoch takmer každú z nás. Niektoré však zvádza s týmto nepríjemným problémom celoročné boj. Naše pery sú boľavé na dotyk, svrbí, páli a navyše nevyzerajú pekne na pohľad. Prečo sa to deje a ako sa môžeme popraskaných pier nadobro zbaviť?

Prečo máte popraskané pery a kútiky?

Mráz alebo horúco

Keďže pery neobsahujú mazové žľazy, sú veľmi náchylné k vysychaniu. Popraskanie pier a kútikov môže mať niekoľko rôznych príčin. Veľakrát si tieto ťažkosti privolávame samy. Ak si totiž pri nízkej vonkajšej teplote oblizne pery v nádeji, že je tým ochránite pred ich ďalším vysúšaním, ste na omyle. Olizovanie pier vaše problémy len zhorší a má za následok ešte masívnejšie praskanie kútikov aj celých pier. Pery sú v nebezpečenstve nielen v zime, ale aj v lete, kedy hrozí ich spálenie, ak si ich poriadne nenamažete.

Málo pijete a zle jete

Popraskané pery a kútiky môžete mať tiež kvôli dehydratácii organizmu, ktorá je spôsobená nedostatočným pitným režimom. Rovnako tak môžu vášmu telu chýbať určité látky, ktoré potrebuje k správnemu fungovaniu. Denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre tekutín, a to najmä čistej vody a bylinkových čajov. Do pitného režimu sa nepočíta káva, čierny čaj a sladené nápoje. Tie naopak náš organizmus ešte viac odvodňujú a telo tak potrebuje ďalšie tekutiny, aby sa vyhlo dehydratácii. Svoj jedálniček obohaťte o čerstvú zeleninu a ovocie a pridajte kvalitné obilniny, mäso a vajcia.

Cukrovka

Určitú spojitosť majú suché pery a cukrovka. Zvýšená hladina cukru v krvi sa prejavuje veľkou únavou, neustálu smädom, hladom, nadmerným močením a tiež rôznymi zápaly, afty, svrbením kože a poničenými suchými pery so sklonom k ​​praskaniu. V prípade cukrovky je dôležité dbať na rady lekára a starostlivo dodržiavať jeho odporúčania a diétny režim. Spoločne s ostatnými príznakmi tak časom vymiznú aj nepríjemné praskanie pier a kútikov.

Infekčné kútik úst

Ak trpíte na vracajúce sa popraskané kútiky, môže ísť o tzv. Infekčná kútik úst, čiže kvasinkovú infekciu. Tej sa vlastnými prostriedkami bohužiaľ nezbavíte. Či sa jedná práve o váš prípad, zistíte až u lekára. Ten vám predpíše špeciálnu antimykotickú masť, ktorú budete musieť používať, kým váš problém úplne nevymizne. Najčastejšie trpí na kvasinkové infekcie ľudia so zníženou obranyschopnosťou organizmu, tehotné ženy, diabetici, malé deti a starší ľudia. Infekčné kútik úst by sa rozhodne nemal podceňovať. Veľmi rád sa totiž vracia a navyše je aj ľahko prenosný na vašich blízkych. Preto radíme používať vlastné pohárik a hrnček, nepožičiavať si s kamarátkami rúžu a balzamy na pery a do doby, než sa postihnutý kútik uzdraví, vynechať bozkávanie.

Tehotenstvo

Veľmi často mávajú ženy popraskané kútiky v období tehotenstva. Počas neho totiž často chýbajú ženám niektoré dôležité látky. Vyvážený pomer vitamínov a minerálov je dôležitý na to, aby v našom tele fungovalo všetko tak, ako má. Dieťa si od matky berie všetky potrebné živiny, aby sa mohlo správne vyvíjať, a preto môže matke nejaký ten prvok chýbať. Preto sa odporúča siahnuť po doplnkoch stravy, ktoré živiny doplnia a zabráni nepríjemným zdravotným komplikáciám. Ak čakáte bábätko a trápia vás popraskané pery a kútiky, zamerajte sa hlavne na vitamíny skupiny B, zinok a železo.

Kútiky u detí

Samostatnou kapitolou sú popraskané kútiky u detí. Tie na ne trpia najčastejšie z dôvodu slintania počas spánku. Svoju vinu na tom väčšinou nesie strojček na zuby , ktorá počas spánku zabraňuje úplnému zatvoreniu úst a sliny sa tak jednoducho dostanú von a zatekajú do úst, kde usychajú. Ak deťom týmto spôsobom kútiky popraskajú, majú tendenciu si ich olizovať, čím sa prasklinky len ďalej prehlbujú. Preto je dobré deti naučiť si kútiky neolizovať a neokusovať pery. Dajte im hojivý balzam, ktorým si môžu niekoľkokrát denne pery pretrieť.

Popraskané pery a kútiky – hlavné príčiny:

Olizovanie pier pri nízkych teplotách

Spálenie od slnka

Nedostatočný pitný režim

Chýbajúce vitamíny a minerály

Cukrovka

Kvasinková infekcia

Tehotenstvo

Znížená imunita

Kútiky a duchovná príčina

Zástancovia celostnej medicíny verí, že popraskané pery a kútiky aj suchá koža majú duchovnú príčinu, ktorá je zakorenená hlboko v nás. Koža nášho tela predstavuje určitú hranicu, cez ktorú komunikujeme s okolím. Ak je hrubá, suchá a boľavá, mali by sme sa snažiť byť menej zatvrdilí a nespokojní. Naopak by sme sa mali viac otvoriť svetu, zjemniť svoje správanie a stať sa voči svojmu okoliu pružnejšími.

Popraskané pery a liečba

Čo na popraskané kútiky pier naozaj zaberá? Najviac záleží na vyváženej strave, ktorá by mala vášmu telu dodať všetky dôležité živiny. Ak máte popraskané pery do krvi, skvele zaberajú tiež rôzne masti a krémy, ktoré celý proces hojenia urýchli a vám pomôžu rýchlo sa zbaviť svrbenie a bolesti.

Úprava jedálnička

Správna stavba jedálnička môže popraskaný kútik nielen vyliečiť, ale tiež mu do budúcnosti predísť. Dôležitý je hlavne vyvážený jedálniček s minimom nezdravých tukov a cukrov. Naopak sa zamerajte na čerstvé ovocie a zeleninu. Najväčší službu vám preukážu jablká, citrusy, listová zelenina, brokolica a paprika. Nezabudnite ani na kvalitné mäso, najmä hovädzie a rybie. Pleti veľmi prospievajú aj oriešky a semienka, ktoré sú plné kvalitných tukov a nenasýtených mastných kyselín. Jedálničiek doplňte o pšeno, quinou, ovsené vločky a pohánku.

Doplnky stravy

Pokiaľ ani po úprave stravy vaše problémy s rozpraskaným pery a kútiky úplne nevymiznú, nevešajte hlavu. Siahnuť môžete po doplnkoch stravy, ktoré zoženiete v každej lekárni. Ak svoje problémy lekárnici popíšete, odporučí vám nasadiť železo, zinok, vitamín C, A, E a hlavne vitamíny skupiny B. Tieto látky si môžete zakúpiť buď zvlášť, alebo zvoliť jeden jediný preparát, ktorý vám dodá celý komplex vitamínov a minerálov. Je už len na vás, čomu dáte prednosť.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *