Spišské párky sú už desaťročia zárukou kvality a skvelej chute. Po testovaní deviatich výrobcov sa ukázalo, že ani jeden z nich vám ich vlastne neponúka.

Medzi nedostatočne hodnotenými výrobcami Spišských párkov sa ocitli Tauris, Billa, Maroš, Berto, Cimbaľák, Tesco, Baron, Fine Life a Mecom. Tie testovala v akreditovaných laboratóriách Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave Asociácia spotrebiteľov v SR. Testom neprešiel ani jeden… Informoval o tom v pondelok na tlačovej besede predseda Asociácie spotrebiteľov v SR Miloš Lauko.

Spišské parky musia obsahovať 21,2 percenta hovädzieho mäsa s obsahom tuku maximálne 10 percent, 21 percent bravčového mäsa s obsahom tuku maximálne 10 percent, 38 percent bravčového mäsa s obsahom tuku maximálne 50 percent a 12 percent bravčových koží. Sú to síce benevolentnejšie normy ako za socializmu, ale platiť musia.

„To je spolu 80,2 percent mäsa bez kože. To je dôvod, prečo je ich cena oveľa vyššia ako obyčajných párkov, ktoré nemajú zďaleka taký vysoký obsah mäsa. Spišské párky pri dodržaní všetkých noriem obsahu mäsa musia obsahovať aj minimálne 10 percent čistej svalovej bielkoviny,“ ozrejmil predpísané normy pre Spišské párky Miloš Lauko.

Výsledky testovania hodnotila Asociácia spotrebiteľov v SR ako najhoršie v jej 15-ročnej histórii. „Šesť párkov nedodržalo dostatok čistej svalovej hmoty, po započítaní odchýlky ešte hranične splnili normy párky Billa. Zvyšných päť výrobcov (Cimbaľák, Fine Life, Baron, Mecom a Tesco) klame normy aj spotrebiteľov a do párkov dáva buď málo alebo nekvalitné mäso,“ informoval Miloš Lauko.

Spišské párky majú svoju typickú červenú šťavu, ktorá z nich vychádza, dosahovať sa má iba pridaním pálivej a sladkej papriky. Všetky testované párky ale obsahovali podľa Asociácie farbivá, konkrétne farbivo košenila (kyselina karmínová), pod označením E 120.

„Výsledky spotrebiteľského testu nevyznievajú dôveryhodne minimálne v bode, kde porovnávajú obsah farbív. Farbivo E120 známe ako „košenila“ totiž naša spoločnosť pri výrobe spišských párkov nepoužíva vôbec. Budeme sa preto intenzívne zaujímať o metodiku zverejneného prieskumu. Jeho výsledky totiž nezodpovedajú naším kvalitatívnym postupom a môžu byť pre nás poškodzujúce,“ reagoval na výskyt farbiva E 120 v párkoch predseda predstavenstva GR Tauris Group Vladimír Ševčík.

Asociácia nesúhlasí ani so zavádzaním spotrebiteľov a s rôznymi obchádzaniami noriem výrobcami na obaloch. „Ak to, čo je napísané na obale, nesúhlasí s tým, čo namerajú v laboratóriu, je to klamanie a zavádzanie. Výrobca Maroš už na obale uvádza, že normu nesplnil a jeho párky majú len 15 percent hovädzieho mäsa. Tauris a Fine Life sami priznávajú nedodržanie normy uvedením len 44 percent bravčového mäsa. No nie su jediní, ani jeden z testovaných párkov nedodržal v označení na obale predpísanú normu,“ dopĺňa Lauko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *