Neoddeliteľnou súčasťou belgickej národnej kultúry sú vedľa piva či futbalu tiež dvakrát osmažené hranolčeky. O túto pochúťku však Belgičania možno čoskoro prídu. Európska únia po nich požaduje, aby zmenili proces výroby a vyhli sa tak uvoľneniu nebezpečnej zlúčeniny. Belgičania oponujú, že takýto zásah poškodí chuť hranoliek a odmietajú sa nariadeniu podriadiť.
Postup na výrobu hranoliek je v Belgicku ustálený po niekoľko storočí. Základom sú čerstvé zemiaky odrody Bint a dvojité vyprážanie v rastlinnom oleji, niekedy v kombinácii s živočíšnym tukom husím sadlom. Zákazník dostane hranolky, ktoré sú vďaka dvojitému smaženiu na povrchu chrumkavé a vnútri krásne šťavnaté, zabalené v papierovom kornútku, osolené a poliate majonézovou omáčkou.
Tradícii by ale čoskoro mohlo byť koniec. Európska komisia podľa denníka Guardian chce, aby Belgičania zmenili kvôli bezpečnostným rizikám proces výroby. Zemiaky by podľa nej mali byť namočené a krátko povarené, aby sa pri smažení predišlo vzniku karcinogénnej zlúčeniny Acrylamide, ktorý sa v niektorých potravinách vytvára pri ich ohriatí na teplotu vyššiu ako 120 stupňov Celzia.
Belgičania sa takémuto postupu výroby vyprážaných hranolčekov vzpierajú. Argumentujú, že skazí chuť hranoliek a zničí „bohatú gastronomickú tradíciu“ krajiny.
Podľa hovorcu Európskej komisie sa však Belgičania nemusia báť, že by im EÚ zakázala obľúbenú pochúťku. Komisia ale pripravuje smernicu, ktorá výrobcom potravín stanovuje takýto postup, ktorým sa zníži pravdepodobnosť výskytu akrylamidu v potravinách. Rovnaké riziko vzniku tejto zlúčeniny hrozí vedľa hranoliek tiež v sušienkach, ovsené kašu, káve či chlebe. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín sú nebezpečnou zlúčeninou ohrozené najmä deti.
Zdroj: Info.cz, Pinterest