Zdá sa, že antistresové maľovanky pomaly vytláča nový fenomén. Ak vám spojenie „fidget spinner“ nič nehovorí, spomeňte si, kedy naposledy ste videli dieťa či dospelého hrať sa s rotujúcou vrtuľkou v ruke namiesto, aby z nervozity cvakali perom. Čím ďalej obľúbenejšia hračka pomáha ľuďom v mnohých krajinách po celom svete. Od stresu, od závislosti na fajčení alebo od ťažkostí pri hyperaktivite. Aspoň to tvrdia jej výrobcovia a niektorí psychológovia.
Ešte pred nedávnom ľudia nakupovali antistresové maľovanky, ktoré sa pre mnohých stali skoro až synonymom pre relax a uvoľnenie v uponáhľanej dobe špecifické tým, že pribúda spotreba antidepresív.
Pastelky a rýchle ťahy pri vyfarbovaní malých políčok vo veľkom obrazcami si mnohí, ktorí často trpia nervozitou a stresom, pochvaľovali. Nie u všetkých ale katalóg čiernobielych stránok vzbudil taký záujem. Niektorí príležitostní „maliari“ sa totiž nechali počuť, že je údajne antistresové omaľovánky stresujú ešte viac.
Rotujúce vrtuľka alebo káča
Zdĺhavé vymaľovávanie má tak nového konkurenta – antistresovú pomôcku zvanú „fidget spinner“. Moderná hračka nemá, aspoň podľa vyhľadávača Google, zrejme žiadny slovenský ekvivalent, najlepšie ju však vystihuje slovné spojenia ako „rotujúci vrtuľka“.
Napriek tomu nie je určená len deťom. Upokojujúci predmet oveľa viac nakupujú dospelí. Tí často hovoria, že im antistresové pomôcky umožňujú sústrediť sa na úlohy, pri ktorých musí dlho sedieť, upokojujú ich a navodzujú im uvoľnený stav mysle.
S „fidget spinnerom“ možno točiť, hádzať či dokonca otvárať fľaše so zátkami a hlavne – upokojovať sa ním kdekoľvek a kedykoľvek. Takzvaný „fidgeting“ funguje podobne ako cvakanie perom. Základom je roztáčanie hračky, ktorá sa uprostred drží medzi palcom a ukazovákom. Náročnejšie triky potom vyžadujú aj druhú ruku a očné kontrolu.
Namiesto alkoholu alebo drog
Priaznivý vplyv na psychiku potvrdzuje okrem iného pražský psychológ a psychoterapeut Viktor Řežábek. „Ide o zámernú sústredenú pozornosť. Ľudia, ktorí sú nepokojní a potrebujú relaxovať, často siahajú po iných prostriedkoch. Býva to alkohol alebo napríklad drogy. V takom prípade ale vieme, že to človek nemá pod kontrolou. S upokojujúcimi hračkami, ktoré v sebe nemajú žiadnu skrytú návykovosť, človek môže upokojiť svoje myslenie, ktoré u týchto ľudí býva zrýchlené a chaotické, na akom princípe hračka funguje.
Ide teda o zástupný problém, ktorý musí riešiť – udržať pozornosť. Človek sa upokojí tým, že sa mu uzavrie jeden z jeho životných programov. Nemôže sa zrazu zamerať na desať alebo pätnásť vecí, napríklad, že mu niekto zomrel alebo že sa práve rozišiel. Preto to má ten efekt. Ale nesmie v tom byť skrytá návykovosť, čo táto hračka zrejme nemá.
Aj preto sa „fidget spinner“ zrejme dostal medzi desať najpredávanejších hračiek na e-shope Amazon.com. V českých internetových obchodoch možno obľúbenú hračku kúpiť v mnohých prevedeniach – od najklasickejšieho v podobe troch či viacramenné vrtuľky cez fidget spinner v tvare obdĺžnikov, hviezdy alebo hracej kocky.
A za dostupné ceny. Najlacnejšie je možné kúpiť už treba za tri eurá, priaznivci tejto hračky si však môžu vyberať aj medzi luxusnejšími kúskami. Kovová „káča“ od dizajnéra Antona Malysheva dosahuje aj na sumu bezmála dvästo euro. Niektorí dospelí i deti si svoj antistresový talizman naopak vyrábajú samy.