Ako môže voda prúdiť ľadovcom, v ktorom je priemerná teplota mínus 17 stupňov? Prečo nezmrzne? To boli otázky, na ktoré hľadali vedci odpoveď v prípade mysterióznych „Krvavých vodopádov“ v Antarktíde, ktoré sú navyše sfarbené do červenohnedej farby a v minulosti vyvolávali špekulácie, že nezvyklou farbu spôsobujú nejaké riasy. Objavili sa ale aj ďaleko fantastickejšie teórie. Všetky odpovede už poznáme, priniesla je nová štúdia zverejnená minulý týždeň.
Tajomstvo bolo odhalená pomocou špeciálneho radaru, ktorý vedci pri skúmaní miestnych ľadovcov použili. Výsledky štúdie zverejnili minulý týždeň v odbornom časopise Journal of glaciology a ako sa ukázalo, žiadne tajomné sily či mimozemšťania tu nezasahujú.
Zásadnou otázkou bol predovšetkým fakt, prečo voda dokáže prúdiť aj ľadovcom, ktorý má priemernú teplotu hlboko pod bodom mrazu a mala by teda zmrznúť. V ľadovci Taylor sú ale zreteľné priesaky. Neľahké bolo predovšetkým zistiť príčinu tohto javu pod vrstvou ľadu. Radar ukázal, že pod ľadovcom je zložitá sieť subglaciálných (podľadovcových) slaných riek a tiež jazero so slanou vodou. Z nej vyteká oxid železnatý, ktorý vytvorí tú „mysteriózny“ červenohnedú farbu.
Ako ukazuje nová štúdia, rieky a jazero pod ľadovcom Taylor majú nezvyčajnú slanou konzistenciu. Slaná voda má nižší bod mrazu ako sladká a uvoľňuje aj teplo, preto na niektorých miestach ľad topí a tečie tu voda.
Toto miesto je preto najchladnejšom ľadovcom s neustále tečúcou vodou na celom svete.
Blood Falls sa nachádzajú na ľadovci Taylor. Ten bol objavený v roku 1911 austrálskym geológom Griffith Taylorom, ktorý ho prvýkrát preskúmal a podľa ktorého nesie meno. Oblasť sa nájdeme vo Viktóriinom krajine na východnej Antarktíde.
Zdroj: Reflex, Foto: Flickr