V minulosti jedno z najbohatších miest Uhorska je dnes centrom turistiky a rekreácie. Kraj, ktorý je známy geografickým stredom Európy, ale aj slávnymi lyžiarskymi pretekmi s názvom Biela stopa či letným festivalom humoru a satiry. Dnes zavítame do Kremnice a jej okolia.
Na mieste pri Kremnických Baniach stojí vedľa starobylého Kostola sv. Jána Krstiteľa vztýčený kameň, ktorý označuje, že práve na tomto mieste sa nachádza geografický stred Európy. Pamätník má podobu veľkého oblého kameňa, ktorý mnohým návštevníkom pripomína nahor vztýčenú ragbyovú loptu. Áno, práve tu sa nachádza stred Európy. Priamo u nás na Slovensku.
Trojdňový festival plný zábavy a humoru
Kremnica leží v západnej časti stredného Pohronia a turistov láka najmä počas letného festivalu humoru a satiry s názvom Kremnické gagy. Aj tento rok sa uskutoční ďalší ročník humorného festivalu, ktorý je známy už po celej Európe. Ide o jedinečnú medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, satiry a zábavnej secesie s dlhoročnou tradíciou. Na interiérových scénach máte k dispozícii viac ako 300 umelcov, divadelníkov, hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov, klaunov, rečníkov či pouličných umelcov nielen zo Slovenska a Českej republiky, ale takmer z celej Európy. Trojdňový festival dobrej nálady si určite nenechajte ujsť, pretože sa pri ňom zabavia nielen deti, ale aj vy a rovnako aj staršia generácia. A určite vás poteší fakt, že tento veselý festival sa koná koncom augusta, takže bude ešte poriadne horúco a okrem dobrej zábavy si užijete aj množstvo zábavy.
Kto nemal v ruke kremnickú mincu, tak to musí napraviť
O tom, že Kremnica patrí medzi historické mestá na Slovensku nie je potrebné ani písať. Slávnu miestnu mincovňu založili minciari, ktorých pozval kráľ z českej Kutnej Hory a už v roku 1329 tu vyrazili prvé uhorské groše. Oveľa väčšej pozornosti sa však tešili kremnické dukáty, ktoré nielen pre svoju krásu, ale aj kvalitu
patrili medzi obľúbené platidlá v Európe. Okrem mincovníctva sa začali v Kremnici v 16. storočí raziť aj pamätné medaily a pamätné mince. Návštevníci tejto pamiatky môžu na vlastné oči vidieť moderné raziace stroje priamo v akcii, ale aj historické mince. Ústrednú plochu mesta zaberá Štefánikovo námestie, ktorého hlavnou dominantou je mestský hrad s gotickým kostolom sv. Kataríny z 15. storočia. Pýchou kostola je vzácny orgán, ktorého nádherný a zvonitý hlas si môžete vypočuť počas letného podujatia Kremnický hradný orgán.
Príďte si pozrieť slávne nosy hviezd
Za pozornosť stojí aj Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenskej republiky, ktoré sa zaraďuje medzi jedinečné múzeum z oblasti numizmatiky. Návštevníci sa majú možnosť na piatich poschodiach historickej budovy meštiackeho domu zoznámiť s rôznymi druhmi platidiel, od tých prvotných až po tie súčasné. V meste sa nachádza aj Ulička slávnych nosov, ktorá je situovaná nad hlavným Štefánikovým námestím. Otvorená bola v rámci 24. festivalu humoru Kremnické gagy v roku 2004. Organizátori festivalu odhalia na každom ročníku plastiku tváre významnej osobnosti. Ide o slovenského umelca, ktorý počas svojho života rozdával radosť. A keď už zablúdite do uličiek mesta, tak si skúste vychutnať aj nejaký ten film v miestnom Kine Akropola, v ktorom sa okrem filmov konajú aj rôzne kultúrne podujatia.
Biela stopa patrí neodmysliteľne ku Kremnici
Tradičná lyžovačka je v tomto okolí vhodná najmä v lyžiarskom stredisku Ski Krahule či desať kilometrov západne od Banskej Bystrice v lyžiarskom stredisku Králiky. Po skončení zimnej sezóny v Krahuliach ponúka stredisko svoje zariadenia pre rôzne pobyty škôl v prírode, ale aj na letné tábory. Necelých päť kilometrov od lyžiarskeho areálu je kúpalisko Katarína v Kremnici.
Návštevníkom druhého strediska na Králikoch je k dispozícii viacero tratí s rôznymi obtiažnostiami. Pre milovníkov bežeckého lyžovania je v blízkosti strediska niekoľko kilometrov upravovaných bežeckých tratí, ktoré sú vstupnou bránou do Kremnických vrchov. S bežeckým lyžovaním a mestom Kremnica sa viaže ešte jedna dôležitá a významná spojitosť. Najstarším pravidelne organizovaním podujatím v behu na lyžiach na Slovensku je Biela stopa v Kremnici. Počas pretekov sa v prvý deň beží úsek dlhý 48 km a 25 km voľnou technikou, počas nedele zas krátka 25 km trať klasickou technikou. Všetky behy majú štart aj cieľ na lyžiarskom štadióne na Skalke.
Big Air musíš zažiť na vlastnej koži, slová nestačia
Adrenalínový šport nechýba ani v tomto kraji. Prezentuje sa najmä na Big Air v Kremnici, kde sa stretávajú snowboardisti, ale aj freeskieri. Svoje sily si už tradične zmerajú na rampe s doskočiskom. Podujatie je významné najmä tým, že sa koná za svitu mesiaca. Takže, keď patríte k milovníkom adrenalínových športov a zároveň máte chuť podporiť počas nočných súťaží nejakého športovca a jeho skokanské umenie na rampe, tak budete vedieť, kde máte budúcu zimu rozhodne zavítať. Nudiť sa tam rozhodne nebudete, pretože o zábavu sa vám postarajú talentovaní športovci.
Vydajte sa na plavbu s Krištofom Kolumbom
Približne desať kilometrov od geometrického stredu Európy leží mesto Handlová, ktoré patrí taktiež ako Kremnica k historickým mestám. Pre toto mieste je charakteristická najmä zážitková výpravná plavba Columbus. Ide o prednášku pre širokú verejnosť a prebieha v troch častiach. Ocitnete sa na španielskom kráľovskom dvore, kde sa dozviete informácie o tom ako prebiehali prvé pokusy Európanov dostať sa do Ázie po mori. Spoznáte mnohých moreplavcov, ale najmä slávneho Krištofa Kolumba. Hlavná časť prednášky sa odohráva priamo na palube Kolumbovej vlajkovej lode Santa María. Počas plavby zažijete aj strhujúcu búrku. Posádka lode sa postupne dostane na pobrežie ostrova Guanahani v Bahamách. Pre deti a mládež je táto atrakcia ako stvorená.
Milovníci vody a umenia, hor sa do Sebedražia
Milovníkom plávania je k dispozícii blízky vodný svet Sebedražie medzi obcami Sebedražie a Cigeľ. Je určený najmä pre rodiny s deťmi, ale aj pre milovníkov rybolovu, prírody, grilovaných pstruhov či umenia. Len pár kilometrov od vodného raja sa nachádzajú známe Bojnice, ktoré si však spomenieme ešte v inej časti nášho putovania po Slovensku. Priamo v priestoroch vodného parku nájdete pirátsku loď s lokálom u Jacka Sparrowa, množstvo vodných plôch, 3 lovné rybníky, rôzne umelecké diela, netradičné detské ihrisko, maľby od popredných slovenských a českých profesionálnych výtvarníkov, ale aj megalitické ohnisko. Aj neďaleké Nováky poskytujú dosť priestoru pre športové vyžitie. V meste sa nachádza Národné vodnopólové centrum s odkrývacou strechou, ktorá sa dá zasunúť. Centrum bolo dané do užívania v roku 2006.
Ranč na Kľačne vás privíta nielen so stádom koní
Milovníci prírody v každom ročnom období sa v tomto okolí ponúka možnosť spoznať aj okolité zákutia obce Kľačna. Ranč, ktorý sa tu nachádza, ponúka jazdu na koni po okolí, ale rovnako aj zaujímavé hodiny strávené starosťou o koní, či techniky ako ho správne osedlať. Na ranči môžete pokojne stráviť aj nejaký ten čas, pretože k dispozícii je tu drevenica, v ktorej sa dá prespať. Atrakcia, ktorá je zaujímavá nielen pre deti, ale aj pre všetkých milovníkov jazdenia, zvierat a najmä oddychu v prírode.
Turčianske Teplice vás prekvapia kúpeľmi, ale aj parkom
V okolí Kremnice sa nachádza aj ďalšie mesto, ktoré je významné najmä svojou kúpeľnou históriou. V Turčianskych Tepliciach sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest. Kúpele sú významné aj vďaka liečeniu chorôb pohybového ústrojenstva, najmä stravy po reumatických zápaloch kĺbov, ochorenia bedrových a kolenných kĺbov. Okrem dospelých sa tu liečia aj deti. Nachádza sa tu aj jeden z najstarších a najrozsiahlejších kúpeľných parkov na Slovensku, v ktorom rastie mnoho cudzokrajných drevín. V parku nájdete rôzne lavičky od výmyslu sveta, takže si stačí už len nájsť tú svoju a oddýchnuť si v parku.
Okolie Kremnice poskytuje množstvo príležitosti na šport, ale rovnako aj na oddych. Zaujať vás môžu historické stavby, malebné pohoria, prechádzky do prírody, ale aj rôzne športové podujatia. Takže, stačí už len pobaliť nejaký ten kufor, vziať svoje deti, rodinu alebo priateľov na výlet a užiť si zábavu napríklad koncom augusta na Kremnických gagoch.
Autor: Simona Ivančáková