V histórii popmusic sa objavilo niekoľko zásadných situácií, ktoré ovplyvnili jej ďalšie smerovanie. Jedna nich bol aj fenomén, ktorý sa USA prehnal začiatkom šesťdesiatych rokov. Začalo sa to odvysielaním jedného singla od Beatles, je to len ďalšie z mnoho prvenstiev, ktoré má táto kapela na svedomí.

Z USA do Európy a späť

Tento fenomén sa nazýva British invasion, ide o hudobnú (doslova) inváziu rock and rollu, rocku a popu z Británie do USA. Najprv to však bolo naopak – do Británie sa najprv koncom päťdesiatych rokov dostali americké hudobné štýly ako jazz, skiffle, folk, country a hlavne blues. Z takéhoto mixu sa napríklad v Liverpoole vyformoval Merseybeat, akýsi základ anglickej hudby šesťdesiatych rokov. Tento kolobeh bol zavŕšený úspechom singlu „Telstar“ kapely The Tornadoes, ktorý sa stal zase prvým britským songom ktorý sa umiestnil na prvom mieste americkej hitparády (1962).

The Beatles v programe The Ed Sullivan Show. Voľných bolo 700 lístkov, pred štúdiom však čakalo asi 50 tisíc ľudí.

Treba ale pripomenúť to, že jedinou možnosťou ako sa k hudbe dostať, boli iba rádio a platne. Ich distribúcia však často zlyhávala a na druhej strane oceánu museli často na svoj singel, alebo album čakať. Takisto v USA vychádzali veci trochu neskôr ako v Európe. Keď sa americký tínedžer dostal k britskej nahrávke, bol to riadny sviatok. Teda aspoň zo začiatku to tak bolo.

Invázia začala ako inak, cez rádio

10. decembra 1963 uviedla stanica CBS reláciu, kde uviedli reportáž o silnejúcej Beatlemánii v Anglicku. Niekoľko dní nato dostala redakcia list od puberťáčky, ktorý to všetko spustil. Niesol sa v duchu „Prečo sa takáto muzika nemôže hrať aj u nás?“. Na margo toho zazneli Beatles prvýkrát v americkom éteri – bola to „I want to hold your hand“ a písal sa 17. december (1963).

Potom to už išlo z kopca – obchody s muzikou praskali vo švíkoch, objednávky na albumy sa valili, dokonca Capitol records vydával platne s takmer mesačným predstihom oproti plánu.

7. februára stanica CBS opäť uviedla reportáž o Beatles, kde reportér dal veciam pravé meno – „Britská invázia tentokrát prichádza pod krycím menom Beatlemánia“. O dva dni neskôr vystúpili Beatles v legendárnej Ed Sullivan Show. Odohrali All My Loving, Till There Was You, She Loves You, I Saw Her Standing There a I Want To Hold Your Hand. Bol to deň, keď sa doslova zastavila Amerika, show sledovali tri štvrtiny obyvateľstva. Kdesi som dokonca čítal, že počas tohto programu nebolo možné chytiť taxík, alebo dokonca policajti nechodili na obchôdzky a pod. Niekedy mi je ľúto, že takéto momenty v súčasnoti už hudba nedokáže spustiť. Toľko k začiatku, o ktorý sa postarali Beatles.

https://youtu.be/TJMJSpOQEvk

Tí ostatní

Ďalšia významná speváčka, ktorá mala v USA okrem Beatles prvý väčší singlový úspech, bola Dusty Springfield s pesničkou I only want to be with you. Prvá vlna prebiehajúca asi dva roky zahŕňala kapely ako Herman’s Hermits, The Animals, Manfred Mann, Rolling Stones, The Kinks, Dave Clark five, The Troggs, ale aj škótskeho pesničkára Donovana.

Druhá vlna bola slabšia, významnejší boli len The Who a The Zombies. Zaujímavé bolo, že európske kapely potrebovali „dobyť“ americký trh – šlo samozrejme o peniaze, ale aj o prestíž, či ambície. V takej istej situácii boli však aj tie americké – pre ne bolo veľmi dôležité presadiť sa v Európe, ako príklad spomeniem Jimmiho Hendrixa, ktorému sa to podarilo.

https://youtu.be/6__s2-iytA0

Moderná hudba prešla za posledných sto rokov rozsiahlym vývojom, dvadsiate storočie prialo okrem rozvoja vedy, techniky a medicíny, aj tomuto odvetviu. Šlo to však ruka v ruke – vynálezy nástrojov, hudobnej a nahrávacej aparatúry umožňovali rozvoj a experimentovanie, stačilo to len kreatívne využiť. O výnimočnosti týchto momentov svedčí aj to, že túto hudbu počúva mnoho ľudí aj dnes, a aj po päťdesiatich rokoch má stále svojich prívržencov a ovplyvňuje veľa začínajúcich skupín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *