Nie je jednoduché založiť kapelu. Aby to fungovalo, musí zapôsobiť aj chémia. V súčasnosti majú kapely ešte jeden problém – prísť s niečím, čo tu ešte nebolo. V šesťdesiatych rokoch to bolo ľahšie, existovala v podstate len tradičná hudba, blues a jazz.
S rozvojom techniky stačil nápad a s dávkou talentu ste mohli dobyť Európu. Neviem si predstaviť, že by sa dnes objavila kapela s celosvetovým úspechom, aký mali napríklad Led Zeppelin. Čo však musí mať každá kapela je hlavne pôsobivý názov. Ten musí dobre znieť, byť úderný a jedinečný. Ako však vznikli názvy kapiel, ktoré pozná celý svet? Som Rytier kozmoletu a toto je hudobný občasník najmä o hudbe šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, hlavne o dobrej hudbe a výnimočných muzikantoch.
Olovený balón
Apropo, Led Zeppelin. Jimmi Page chcel niekedy po rozpade Yardbirds v roku 1968 rýchlo založiť novú kapelu a pokračovať v tvorbe. Pri nejakej príležitosti to rozoberal s členmi The Who, bubeníkom Keithom Moonom a basgitaristom Johnom Entwistleom. Moon zavtipkoval, že nová kapela pôjde k zemi ako olovený balón. Entwistle zareagoval, že to bude skôr olovená vzducholoď, teda lead zeppelin. Manažér kapely Peter Grant ešte upravil názov kvôli výslovnosti na Led Zeppelin. Takto nejako začala existovať „Najväčšia kapela na svete“, ktorá nasledujúcich 12 rokov definovala mainstreamový hard rock.
Sme The Who. Kto?
Kapela The Who, ktorá stála pri zrode britskej subkultúry Mods a mala výrazne osobitý štýl, sa pôvodne mala volať The Detours. Ale nakoniec im niekto poradil meno The Who. Producent ich však opäť premenoval na The High Numbers. S týmto menom dokonca vydali aj singel – Zoon Suit, ktorý nebol veľmi úspešný. Kapela si nové meno neosvojila a ich cesty s producentom sa rozišli. S rozchodom sa vrátili k staronovému názvu The Who. Jedna legenda hovorí, že babka Petra Townshenda často reagovala „The Who?“ keď počula názov nejakej kapely. No, možné to je.
https://youtu.be/PdLIerfXuZ4
Punk nie je mŕtvy, zlatko
Paul McCartney si ešte pred vznikom The Beatles vymyslel pseudonym Paul Ramone. Neskôr, keď sa stal slávnym, ho začal používať častejšie, napríklad keď si chcel rezervovať izbu v hoteli. Pár rokov po rozpade The Beatles (1970) si štyria chalani z New Yorku dali prezývky Dee Dee, Joey, Johnny a Tommy. S priezviskom Ramone. Aj napriek tomu, že nezaznamenali komerčný úspech ako iné mainstreamové kapely, patrili The Ramones k najvplyvnejším punkovým kapelám sedemdesiatych rokov.
Najhoršia postava herečky Jane Fonda
Hlavnú úlohu vo filme Barbarella (1968) si zahrala Jane Fonda. Túto rolu znenávidela tak, že keď sa o dvadsať rokov dala dokopy s Tedom Turnerom, ten kvôli nej odkúpil práva na film. Ted Turner je americký mediálny magnát a takto získal nad Barbarellou absolútnu kontrolu. Keď sa neskôr rozviedli, nechal film naschvál vysielať aj niekoľkokrát za mesiac. No a mimochodom, hlavný filmový podliak sa volal Durand Durand, po ktorom prebrala meno anglická kapela Duran Duran.
Nie vždy mali obtiahnuté nohavice
Stayin´alive je Hit s veľkým H. Naspievali ho bratia Barry, Robin a Maurice Gibb. Kapela sa volá The Bee Gees, skratka znamená Brothers Gibb. Hoci si pri nich každý hneď vybaví disco, obtiahnuté gate a vysoké hlasy, málokto v našich končinách pozná ich prvé obdobie, keď sa venovali pop rockovej tvorbe.
https://youtu.be/P2fBXpub9U4
Autor: Matúš Kostrab