Chcete zvýšiť svaly alebo zapracovať na rýchlosti? Existuje mnoho spôsobov ktorými môžete zvýšiť svoj športový výkon. Výživové doplnky sú jedným z nich. A práve o nich bude tento článok.

Výživové doplnky pre športovcov predstavujú bohatú paletu možností, pričom každý z nich je vhodný na určitú oblasť. Preto je veľmi dôležité premyslieť si, čo konkrétne chcete vo svojom športovom výkone zdokonaliť, na čo presne sa chcete zamerať. Je to zvýšenie rýchlosti, výbušnosti, vytrvalosti alebo sily? Sú vašim zámerom väčšie svaly či menej tuku? Napríklad takzvaná predtréningovka§ vám pomôže dosiahnuť lepší prietok krvi a rýchlejší prísun živín do svalov. Kreatín zase umožňuje zvládnuť väčší počet opakovaní.

Vždy môžete samozrejme pracovať na všetkom naraz, ale rozdelenie daných oblastí (sila/vytrvalosť, etc..) do rôznych časových úsekov spravidla prináša lepšie ovocie. Predovšetkým, pokiaľ viete, ktorú oblasť chcete zdokonaliť je pre vás jednoduchšie  zvoliť vhodný výživový doplnok, tak aby ste podporili svoje úsilie čo najefektívnejšie a viditeľne tak zlepšili vaše výsledky.

Výživové doplnky, ktoré zlepšia váš športový výkon. Stačí si vybrať:

●      Kreatín:

Ak chcete zvýšiť silu a objem svalov, je pre vás kreatín skvelou voľbou.  Je to veľmi obľúbený a samozrejme bezpečný doplnok stravy. Zvyšuje zásoby fosfokreatínu vo svaloch a pomáha pri produkcii adenozíntrifosfátu (ATP), molekuly, ktorú naše bunky využívajú na získavanie energie. Počas cvičenia sa ATP rozkladá na energiu a pomáha poháňať naše svaly. Môže teda zvýšiť svalovú silu, svalovú hmotu, výkon mozgu alebo odolnosť voči únave.  Kreatín rovnako zvyšuje objem vody vo svaloch, čím sa prirodzene zväčšia. Vedeli ste, že môže tiež znižovať hladinu cukru v krvi?

●      Predtréningovka:

Predtréningovky alebo stimulanty sú látky, ktoré vám pomôžu zvýšiť intenzitu tréningu, koncentráciu, znížiť únavu, dodať telu potrebné živiny a vitamíny a v neposlednom rade zlepšiť regeneráciu počas tréningu. Či už si vyberiete stimulanty dodávajúce vášmu telu minerály a živiny alebo siahnete po tých na báze kofeínu a taurínu, ktoré vás počas tréningu viac nakopnú, posuniete sa o niečo bližšie k svojmu vytýčenému cieľu.

●      Proteín:

Proteín je základným stavebným prvkom svalovej hmoty, a ak ho nemáme dostatok, pripravujeme sa o možnosť byť silnejší, svalnatejší, vytrvalejší a zdravší. Či už chcete zvýšiť svoju výkonnosť pri vzpieraní, crossfite alebo len pri behu, bez kvalitných bielkovín sa nezaobídete. Navyše si dnes môžete vybrať z množstva produktov a využívať širokú škálu možností. Od rýchlo sa vstrebávajúcich proteínov, ktoré sú vhodné bezprostredne po tréningu, cez univerzálne proteíny, ktoré môžete konzumovať počas dňa, až po proteíny na báze micelárneho kazeínu, ktoré sú ideálne na noc, pretože zabezpečujú naozaj pomalé vstrebávanie vašimi svalmi.

Mohli by sme ešte spomenúť vetvené aminokyseliny BCAA, ktoré môžete telu dodať počas tréningu, iontové nápoje, ktoré telu dodajú minerály a zvýšia výkonnosť a oddialia únavu, či iné výživové doplnky. Pravdou však ostáva, že ale ani ten najlepší výživový doplnok vám nebude fungovať bez kvalitného tréningu, ktorý sa ideálne cyklicky strieda, vyváženej stravy plnej kvalitných živín a správnej regenerácie a odpočinku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *