Väčšina detí zbožňuje zvieratká a veľmi by si ich priala dostať pod stromček alebo k narodeninám. Hoci nepochybne prináša zviera do života detí mnoho pozitív, nesmieme zabúdať, že okrem radosti predstavujú zvieratá v domácnosti tiež rôzne nebezpečenstvá. Aké sú najčastejšie riziká spojené s chovom zvierat?
Asi najväčším problémom, ktorý si však málokto uvedomuje, sú parazity. Ako prvý vás možno napadnú blchy, ale zviera môže na človeka preniesť rôzne vnútorné parazity. V neposlednom rade tiež kliešte. Pozrime sa teraz na najčastejšie parazitické choroby, ktoré sa môžu zo zvieraťa preniesť na človeka, teda aj na deti.
Toxokaróza – škrkavka
Z vajíčok škrkaviek sa v čreve infikovaného človeka vyliahnu larvy, ktoré prenikajú až do ciev. Cievami putujú do pečene, z pečene potom môžu preniknúť prakticky do akéhokoľvek orgánu. V ľudskom tele môžu larvy žiť aj niekoľko rokov bez akýchkoľvek príznakov. Niekedy sa môže objaviť hnačka, zvracanie, nechutenstvo, bolesti brucha, teploty, bolesti svalov a kĺbov, kožné vyrážky, poruchy videnia a pod. Je preto absolútne nevyhnutné, aby ste svoje štvornohých domácich miláčikov pravidelne (každé dva mesiace) odčervovali! Týka sa to predovšetkým mačiek a psov. Ak majú napr. starí rodičia alebo iní príbuzní psy alebo mačky, s ktorými prichádzajú deti do styku, trvajte na tom, aby pravidelne dochádzalo k ich odčervovanie.
Škrkavky a mačiatka
Na prvý pohľad nevinné mačiatko, ktoré k vám lezie cez plot od susedov, môže byť až z 90% prípadov nakazenej škrkavkou. Stačí, aby si dieťa mačičku maznala, a potom si strčil ručičku do úst, alebo aby vám mačky znečisťovali piesok, kde si deti hrajú, je veľmi pravdepodobné, že vaše dieťa škrkavku chytilo. Prítomnosť škrkavky možno potvrdiť len na základe laboratórneho rozboru stolice, ktorý možno dohovoriť u vášho pediatra.
Ako sa brániť?
Pokiaľ k vám chodia mačky zo susedstva a mazná sa z vaším dieťaťom, môžete vziať iniciatívu do vlastných rúk a cudziu mačku odčerviť sami. Niekedy ani neviete, komu mačka patrí. U veterinára stačí kúpiť odčervovaciu pipetu (okolo 20 eur) a votrieť ju mačke do srsti za krk. Iba tak budete mať istotu, že je nepozvaný hosť odčervený. Odčervenie sa netýka len škrkavky, ale aj ďalších nebezpečných parazitov, ktorí sú v mačke či psovi prítomní. Pokiaľ možno je tiež potreba zakrývať pieskovisko. Pokiaľ si susedovu mačku na svojom pozemku vôbec neželáte, môžete im slušne ponúknuť zakúpenie elektrického obojku, ktorý možno naprogramovať na pohyb v rámci určitého teritória.
Nebezpečenstvo – kliešte
Ďalším problémom spojeným s domácimi miláčikmi sú kliešte. Nasiaknuté kliešť, ktoré váš psík chytil na prechádzke v lese, sa môže kedykoľvek pustiť u vás doma a prisať sa na vaše dieťa. Kliešte k vám na záhradu prinesú tiež mačky alebo hlodavce. Pokiaľ to len ide, pravidelne aplikujte psovi aj mačke repelentné prípravky. Tiež ich pravidelne prezerajte.
Alergia
Alergia môže vzniknúť, keď je dieťa v styku so zvieracie srsťou, perím, výkaly, slinami. V českej populácii trpí alergiami až tretina detí. 10-15% detí má astmatické ťažkosti. Na jednej strane môže byť stretnutie so zvieraťom pozitívom v tom, že si dieťa vyvinie toleranciu, ale na druhú stranu sa tak riziko vzniku alergie zvyšuje. Najcitlivejším alergénom je jednoznačne mačka, ale každé, aj bezsrsté zviera produkuje alergény v slinách a v moči. Je menej známe, že aj pavúk môže vyvolať alergiu – bráni sa stieraním jemných chĺpkov zo zadočku, na ktoré niektoré citlivejšie osoby môžu získať alergiu. Chov žiadnych domácich zvierat sa neodporúča tam, kde sú známe dispozície dieťaťa k astmy.
Leptospiróza
Jedná sa o horúčkovité bakteriálne ochorenie, ktoré prenášajú hlodavce, presnejšie povedané ich výkaly (vylučujú tzv. Leptospiry). Týmto ochorením sa môže nakaziť ako zviera, tak i človek. Pre človeka môže byť leptospiróza smrteľná. Najlepšou prevenciou je vyhýbať sa znečistenej vode a veciam, ktoré mohli prísť do kontaktu s výkalmi hlodavcov. Preto je potreba jedlo a najmä zeleninu a ovocie umývať pod tečúcou vodou.
Salmonelóza
Salmonelóza hrozí hlavne od obojživelníkov – 11% prípadov salmonely u detí má pôvod v styku s jaštericami, korytnačkami a ďalšími plazy. Okrem rizika salmonelózy hrozia aj možnosť alergických reakcií.
Besnota
Prenáša sa slinami, pohryznutím (prípadne i poškriabaním) chorým zvieraťom. Nositeľmi besnoty je väčšinou divoká, voľne žijúca zver. Inkubačná doba u človeka je 10 dní až niekoľko mesiacov. Besnota môže byť pre človeka smrteľná. S ohľadom na vysoké riziko spojené so besnotou, vzniká každému, ktorého zviera pohrýzol človeka, povinnosť predložiť očkovací preukaz zvieraťa. Aj keby vás alebo vaše dieťa cudzí pes alebo mačka len škrabol zuby, vždy žiadajte po majiteľovi zvieraťa očkovací preukaz.
Pravidelné očkovanie psov a mačiek
Ak nie je zviera očkované, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Kontaktujte tiež krajskú nemocnicu, kde vás informujú o súčasnom výskyte besnoty na území jednotlivých krajov.
Chlamýdie
Najväčšie riziko nákazy chlamýdií hrozí od papagájov. U človeka sa prejavuje netypickými dýchacími ťažkosťami. Tzv. papagájovité choroba sa prenáša prevažne vdýchnutím infikovaného prachu z peria alebo z výkalov vtákov.
Ďalšie nepríjemné ochorenia
Od škrečkov a iných hlodavcov môžu deti chytiť hnačky, horúčky, žalúdočné kŕče, sú prenášačmi tularémie a zápalu pľúc. Štúdia amerických pediatrov varuje, že divoko žijúce hlodavce bývajú tiež prírodným rezervoárom moru a sú známe prípady nákazy pri poštípaní infikovanými blchami žijúcimi na hlodavcoch. Ako ďalší príklad možnej nákazy vedci uvádzajú opice – treba makaky sú nositeľmi nebezpečného herpes B vírusu.
Nebezpečenstvo pohryznutia
V SR každoročne evidujú lekári dva až štyri tisícky prípadov pohryznutia či poškriabania od zvierat. Prevažná väčšina týchto zranení pochádza od psov a mačiek, ale objavujú sa aj uhryznutie potkanom či iným hlodavcom, plaziem, fretkou, činčíl, škrečkom i jašterom. V papuli aj na pazúroch zdravých psov, mačiek i ďalších živočíchov je mnoho druhov mikróbov, ktoré, ak sú zanesené do rany, ľahko spôsobí zápal a hnisanie. Či už vás zviera len škrabol, vždy si nechajte ranu ošetriť na chirurgii. V tlame zvierat bývajú totiž prítomné baktérie rezistentné na súčasnú antibiotickú liečbu.
Zviera a dieťa
U malých detí hrozí riziko, že neodhadnú razanciu svojich pohybov a nie všetci psi budú dobre znášať ťahanie za srsť a za chvost, silné plieskanie po chrbte alebo plákanie hračkami pred tlamou. Preto by si malé deti nikdy nemali hrať so psom bez dozoru. U starších detí je nebezpečenstvo, že budú psa provokovať alebo sa chcieť vytiahnuť pred kamarátmi a pes podľa toho zareaguje. Psy veľmi často zaútočí, pretože sa zľaknú, ale tiež inštinktívne reagujú na prudké pohyby.
Zviera a tehotenstvo
Pozor na mačky – tehotná sa od nich môže nakaziť toxoplazmózou, ktorá je prenášaná kontaktom s mačacími výkalmi. Najlepšie je poveriť čistením mačacích kotercov inú osobu. Zvýšené nebezpečenstvo hrozí najmä u vonkajších mačiek. Riziku môžu byť vystavené aj ženy, ktoré mačky nemajú, ale do styku s výkalmi môžu nevedomky prísť napríklad pri práci na záhrade. Preto je dobré vždy nosiť ochranné rukavice.
Pre ženy vlastniacu exotické plazy a obojživelníky (jaštery, žaby, leguány, hady, korytnačky a ďalšie) platí v priebehu tehotenstva relatívne prísne pravidlá. Dôvodom je zvýšené riziko nákazou salmonelou. Ideálna je na túto dobu zveriť svojho maznáčika na stráženie k niekomu inému.
Zdroj:pinterest