Zürich je právom považovaný za jedno z najkrajších švajčiarskych miest. Vo svete je preslávený ako centrum bankovníctva, v ktorom sa každý deň robia veľké obchody. Nie sú to však len peniaze a biznis, ktoré do tohto mesta každoročne prilákajú tisícky zvedavých turistov. V skutočnosti je moderným mestom, kde bolo otvorených množstvo nových barov a reštaurácií  a dnes sa práve tu konajú najväčšie pouličné oslavy. Mesto sa nachádza v krásnej prírode pri severnom konci Zürišského jazera v tvare banána.

Práve v tomto jazere pramení rieka Limmat, ktorá preteká cez Zürich. Na jej pravom brehu nájdete časť Niederdorf, najživšiu časť mesta s širokou ponukou nočného života, veľkým množstvom reštaurácií, kín a hudobných klubov. Počas celého týždňa sa tu konajú živé rockové alebo  jazzové koncerty, ale hlavnou atrakciou je miestna klubová scéna, kde sa dá nájsť všetko od techna po salsu. Ak však chcete nasiaknuť atmosférou pravého Zürichu, tak neváhajte a navštívte Bahnhofstrasse, ulicu s najväčším množstvom bánk na meter štvorcový.

Oblasť bola obývaná už v období neolitu a doby bronzovej a ako mesto sa spomína v roku 807 pod názvom Turigus a neskôr Turegus. Kelti tu žili na malom kopčeku Lindenhof, z ktorého je výhľad na východnú časť starého mesta. Miestni ľudia si sem dnes chodia oddýchnuť a zahrať si šach na troch obrovských šachovniciach.

resized_650x365_origimage_646787

Život v mesta ožíva hlavne jarným sprievodom Sechseläuten, ktorý sa koná každý tretí aprílový pondelok. Raz za tri roky počas Züri Fäscht  sa mesto začiatkom júla zmení na bojisko o najkrajší ohňostroj.  Od stredu júna do stredu júla sa koná Zürcher festspiele oslavujúci hudbu a umenie s dôrazom na divadlo. Začiatkom augusta sa tiež ozýva beaty Street Parade, veľká slávnosť elektronickej hudby s medzinárodnými dídžejmi. Začiatok septembra zas patrí džezu počas Züri Jazz Woche. Zürich je domovom známej opery a jedného z najlepších nemecky hovoriacich divadiel.

Tradičná zürišská kuchyňa je založená na mäse, kde hlavnou špecialitou je Züri Gschnetzlets, porciované teľacie v hubovej omáčke podávané so švajčiarskym národným jedlom rösti. Čo sú zemiakové lievance pečené na oleji do chrumkava. Populárne sú tiež grilované klobásy Wurst alebo malé knedlíky Chnöpfli. Mnohé miesta ponúkajú fondue a raclette, špeciality kantónu Valais. Výborné sú miestne chleby alebo praclíky. Typickým švajčiarskym je Zopf, mäkký chlieb tradične podávaný v nedeľu. Švajčiari tiež vymysleli zdravé raňajky Müsli. Najideálnejším dopravným prostriedkom sú tu jednoznačne električky. Ich sieť je po celom meste, jazdia v neuveriteľne krátkych intervaloch a sú čisté.

Zürišská univerzita v skratke ETH sa nachádza na východnom brehu rieky Limmat. Je mierne vzdialená od turisticky rušného historického centra mesta. Najnavštevovanejšia je terasa univerzity otočená smerom k Limmatu a Uetlibergu. Areál univerzity tvorí niekoľko historických budov s krásnymi priečeliami, schodiskami a nádvoriami.Niederdorf je oblasť historického centra mesta. Pôvodne to bola najmenšia časť stredovekého mesta zaberajúca len jeho severovýchodný cíp. Neskôr sa tento názov začal používať na celú oblasť severne od radnice. Najvýznamnejšou pamiatkou je gotický kostol Predigerkirche. V súčasnosti je čiastočne včlenený do mestskej knižnice a konajú sa v ňom koncerty vážnej hudby. Limmatquaije mestská časť z 19. storočia nachádzajúca sa na východnom brehu rieky.

katedrala-grossmunster-russ-bowling

Najzaujímavejšia je tu protestanská katedrála  Grossmünster s dvojitou vežou postavená v románskom štýle. Rieka Limmat vteká do centra mesta pri námestí Burkliplaz, kde zaujme architektúra stavieb okolo námestia a rovnako krásne slnečné hodiny. Kunsthaus je najlepšia zurišská galéria známa veľkou zbierkou umeleckých diel od antiky až po súčasnosť. Niektoré výstavy usporadúvané v londýnskej Tate Modern tu mali svoju premiéru alebo reprízu. Medzi ozdoby stálej zbierky patria práce Alberta Giacomettiho, Moneta, Van Gogha, je tu najväčšia zbierka diel Edvarda Muncha mimo územia Nórska.  Medzi najzaujímavejších Švajčiarov patria obrazy národného maliara z 19. storočia Ferdinanda Hodlera a súčasné prekrásne humorné inštalácie dua Fischli & Weiss.

Múzeum dizajnu Museum fűr Gestaltung niekedy usporadúva originálne výstavy, napríklad prečo sa vo Švajčiarsku točia indické bollywoodske filmy, výstavu prírodných štruktúr tzv. dendritov alebo výstavu obalov jedál na donášku.  Švajčiarske zemské múzeum Schweizerisches Landesmuseum, ktoré je súčasťou Musée Suisse s expozíciami najväčších pamiatok krajiny. Zahŕňa nie len sochy a obrazy, ale aj zbrane, zástavy, hodiny, okuliare, nástroje, hračky a prehistorocké predmety. Obchodná trieda s luxusnými obchodmi Shopville vedie od hlavnej stanice až k samotnému Zürišskému jazeru. Na cintoríne Fluntern  je pochovaný James Joyce, ktorý sem podobne ako mnoho pacifistov emigroval počas prvej svetovej vojny. Napísal tu svoje najznámejšie dielo Odyseus – UlyssesFraumünster je kostol známy pre svojich päť sklenených okien, ktoré vytvoril v pokročilom veku známy rusko-francúzsky umelec Marc Chagall. Samotná budova pochádza z 13. storočia. St. Peterskirche –kostol sv. Petra je najstarším kostolom Zürichu. Hrdí sa jedným z najväčších ciferníkov v Európe s priemerom až 8,7 m, vežou a aj piatimi zvonmi z 19. stročia.

Zürich nepatrí k veľkým mestám, no i napriek tomu sa v ňom skrýva mnoho výnimočného . Dlhodobo zamerané na celkovú kvalitu života, bezpečnosť, ekológiu a umenie ponúka svojim obyvateľom výnimočné miesto pre život.

DCIM282684674246522

Hauptbahnhof
Hauptbahnhof

DCIM5328644824684

Foto: cdn.zuerich.com, zuerich.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *