Zubná pasta je základ zdravej ústnej dutiny! Ktorá je ale tá pravá?

25. augusta 2022

zubná pasta pre zdravé ústa

Výber správnej zubnej pasty je pre mnohých ľudí vecou zvyku. Iných však môžu ovplyvniť farebné obaly, rôznorodé sľuby a nové reklamné trendy. Čo je však v účinnej zubnej paste skutočne dôležité? Svieži dych, dobrá chuť, ochrana proti kyselinám, umelá sklovina?

Pokračujte v čítaní a všetko dôležité sa určite dozviete.

Pravidelné čistenie je dôležitejšie ako svieži dych

Zubná pasta má v podstate jednu úlohu: mala by poskytnúť zubnej kefke najlepšiu možnú oporu pre dôkladné čistenie zubov. V prvom rade je dôležité, aby si každý čistil zuby aspoň dvakrát denne.

Kefkou je lepšie zuby čistiť po každom jedle a dentálnu niť použiť raz za deň. Pretože či už cukor alebo kyselina, zvyšky v ústach napádajú zubnú sklovinu a tomu sa treba vyhýbať čistením zubov.

Pravidelné čistenie je preto dôležitejšie ako svieži dych, takže každá zubná pasta na zuboch bude lepšia ako žiadna. Špeciálne zloženie už len výsledok čistenia zlepšuje.

Dobrá chuť motivuje k pravidelnému čisteniu

Chuť zubnej pasty je pre čistenie zubov irelevantná. Ako každá iná činnosť, aj čistenie zubov by malo byť ale príjemné, čo špeciálna chuť zaisťuje nielen u detí. Dospelí majú často radi mätovú príchuť, deti uprednostňujú ovocné odrody.

Špeciálne zloženie sa môže postarať o žiarivý odtieň

Ak vám viac ako na chuti závisí na špeciálnych účinkoch zubnej pasty, treba si vyberať podľa zloženia. Čím viac sa obsah látok v zubnej paste priblíži tej profesionálnej u zubára, tým väčší efekt  kvalitného bielenia zubov môžete dosiahnuť.

Fluorid chráni pred kyselinami

Pre všetky dobré zubné pasty na trhu je tiež dôležité, aby obsahovali fluorid. Tieto soli kyseliny fluorovodíkovej chránia pred kyselinou a tým aj pred zubným kazom. V zvyčajných množstvách zubnej pasty nie sú pre telo škodlivé ani toxické, a to ani pri prehltnutí zubnej pasty. Nemecká zubná asociácia odporúča 0,05 % (500 ppm) fluoridu pre malé deti s mliečnymi zubami a 0,10 až 0,15 % fluoridu v zubnej paste pre trvalé zuby od približne 6 rokov.

Konzultácia so zubným lekárom zostáva najlepším odporúčaním

Ak máte pochybnosti a zároveň citlivé zuby, nemali by ste sa pri kúpe zubnej pasty spoliehať len na reklamné sľuby. Informujte sa aj u svojho zubára! Vie nielen vysvetliť jednotlivé účinné látky a vysvetliť, prečo je jedna dôležitá a druhá menej. Váš  zubár  sa bude zaoberať aj prípadnou konkrétnou citlivosťou vašich zubov, aby ste dostali ten najlepší produkt na optimálne čistenie ústnej dutiny.

Ak vám teda na tejto korune vašej krásy záleží, dobre si výber zubnej pasty zvážte. Umelé zubné náhrady sú síce dostupné, no osvojiť si ich používanie v praxi nie je vždy tak jednoduché. Aj tá najdrahšia kvalitná zubná pasta je vždy oveľa lacnejšie riešenie a lepšia prevencia ako umelé náhrady.

Zdroj obrázka: Lucky Business/Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*