Zlá správa pre fajčiarov, cigarety v krátkej dobe zdražejú dvakrát

15. novembra 2018

Cigarety v roku 2019 zdražejú pravdepodobne až dvakrát. V prvom prípade ide o zárobok pre štát, za druhé zdraženie môžu pašeráci a Európska komisia.

V prípade zvýšenia spotrebnej dane ide už o hotovú vec. Vďaka tomuto kroku štátu zdražie každá škatuľka o 10 centov. Oveľa zaujímavejšie je druhé zdraženie. Od mája by mala začať totiž platiť aj nová smernica Európskej komisie  zameraná proti pašovaniu cigariet. Konkrétne ide o nariadenie o jedinečných identifikačných a ochranných prvkoch pre pohyb cigariet v rámci Európskej únie.

„Sľubujeme si od toho jasnejšiu vysledovateľnosť tabakových výrobkov. Takže by sme mohli obmedziť čierny trh,“ uviedla podľa televízie Markíza ministerka zdravotníctva  Andrea Kalavská. Na krabičky by sa mali zaviesť prvky, ktoré dokážu zvýšiť sledovateľnosť tabakových výrobkov a na úrovni bezpečnostného prvku a jedinečného identifikátora. aždá škatuľka a balenie dostanú vlastný identifikovateľný kód, podľa ktorej bude jej trasu možné vystopovať až do poslednej trafiky.

„Predstavovalo by to veľkú záťaž aj pre pašeráka, aby to vedel umiestniť na trh. A keby to aj chcel umiesniť na trh, tak riziko pre predajcu je obrovské,“ dodal Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva. Zatiaľ však nie je isté, koľko to bude stáť samotných fajčiarov.

Daj vedieť svojím priateľom

siteelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*