Mobilný telefón je jednou z najviac znečistených položiek v našom okolí. A nejde o žiadne prehnané tvrdenie. Okrem obyčajného prachu a nečistôt sa na jeho „tele“ objavujú aj stopy parazitov, fekálnych baktérií a dokonca potenciálne život ohrozujúcich mikróbov. O nič lepšie však na tom nie je ani kuchyňa.

Jedno z najviac navštevovaných a využívaných miest v každom jednom dome, ktoré je v rámci prevencie a zachovania dlhodobého zdravia dôležité pravidelne udržiavať v čistote a kontrolovať skôr, ako sa prejavia prvé príznaky možného ochorenia. Ako? To a viac si v článku podrobne povieme.

Potraviny skladujte vždy v chladničke

V reštauráciách sa rýchlo sa kaziace potraviny nikdy neuchovávajú v teple, iba v chladničke pri teplotách od 0 do 4 stupňov. A tento príklad by ste mali nasledovať tiež. Keď sa vrátite domov s vreckom výrobkov, okamžite ich v dostatočne veľkom umývadle alebo dreze vyčistite  a uskladnite v chladničke, bez ohľadu na to, ako veľmi ste unavení.

Bezpečná doba skladovania výrobkov podliehajúcich skaze pri izbovej teplote sú maximálne 2 hodiny. A potom vám ich čerstvosť nikto nezaručí, pretože mnohé z nich si svoje „zažili“ aj pri preprave. Takže ak idete napríklad na chatu s vreckami jedla v teplom období a cesta si vyžaduje veľa času, nezabudnite si so sebou vziať aj chladiaci vak alebo tašku.

Nedotýkajte sa jedla rukami

Už ste niekedy videli barmana, ako si vezme zopár kociek ľadu do ruky a hodí ich do pohára s kokteilom? Ak to niekde uvidíte, do takejto inštitúcie už zrejme nevstúpite. Dokonca aj na čistých rukách sa môže nachádzať stále veľa baktérií, ktoré sa pri nevhodnom spôsobe obsluhy môžu dostať na potraviny a do tela. Preto je dobrou alternatívou a prevenciou používanie špeciálnych klieští a vreciek na to určených.

Pracovný priestor neustále čistite

Po každom jedle je potrebné venovať osobitnú pozornosť pracovným plochám. Existujú dôkazy, ktoré tvrdia, že doska na krájanie obsahuje viac baktérií ako toaletné sedadlo! Smutné, ale pravdivé. Mixéry, mlynčeky na mäso a iné spotrebiče by sa preto mali po každom použití dôkladne umyť a utrieť.

Utrite aj kovanie skriniek

Zoznam vecí, ktoré sa musia umyť a vyčistiť, musí okrem sporákov, riadu a kuchynských drezov obsahovať:

Na ich rýchlejšie čistenie môžete použiť zmes octu a vody a vyhnúť sa tak zbytočnému pôsobeniu chémie.

Zamerajte pozornosť aj na podlahy

Podlaha v kuchyni je jedným z najviac náročných priestorov na údržbu v dome, preto sa väčšinou zariaďuje materiálmi, ktoré sa ľahko čistia. Pri ich pravidelnom čistení nezabudnite ani na švy dlaždíc, kde sa hromadia baktérie tiež. Aj tu si môžete rovnako dobre vystačiť s roztokom octu zriedeného vo vode. Pri drevených podlahách si dávajte na vlhkosť väčší pozor.

Ovocie a zeleninu dôkladne umyte

Kôra zeleniny a ovocia obsahuje nielen baktérie, ale aj chemikálie, s ktorými sa ovocie spracúva. Ukazuje sa, že niektoré z najšpinavejších plodov sú citrusové plody: pomaranče, citróny, mandarinky a limetky. Pred použitím sa preto musia umyť a na umývanie ovocia a zeleniny je lepšie použiť špeciálnu kefu alebo saponát.

Vždy skontrolujte dátumy exspirácie

Skladovateľnosť s ohľadom na dátum expirácie je povinná položka prevencie. Nezabudnite na tieto čísla, aj keď ich nie je vždy na obale ľahké nájsť. Podcenenie môže viesť až k otrave alebo infekčnému ochoreniu, ktoré potom budete musieť preležať jedine pod príjemne teplou dekou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *