„Ľudia chcú milovať svojich hrdinov a zároveň sa z nich smiať.“ Ernest Bryll.

Táto rocková opera vznikla v Poľsku v roku 1970 a predtým než sa dostal k nám, bol uvedený v Brne pod názvom Zbojníci a žandáři. To bolo v roku 1972. No najviac repríz a najväčší úspech dosiahlo až slovenské spracovanie z roku 1974.

Sám autor Ernest Bryll nechápal, ako je možné, že sa z toho stal taký fenomén. Rockovú operu, alebo muzikál ak chcete, režíroval Karol Zachar, choreografiu zostavil Štefan Nosáľ, zakladateľ a umelecký vedúci Lúčnice. Premiéra bola 19.10.1974 a hra sa v repertoári udržala, s prestávkami, 30 rokov.

Boľševici a zákazy

V roku 1983 bola hra stopnutá kvôli tomu, že Ernest Bryll, poľský spisovateľ a autor libreta, vystúpil zo strany a otvorene kritizoval režim vo svojej krajine. Boľševici za odmenu zakázali jeho hry v každom socialistickom štáte a po takmer 191. repríze prišla prvá derniéra. Po pár rokoch sa na všetko „zabudlo“, prižmúrilo sa oko a Na skle maľované sa objavilo na pódiách opäť. Neodohralo sa ani sto repríz, keď Ernest Bryll emigroval a hru opäť zakázali. V roku 1991 sa SND rozhodlo hru obnoviť, no ozývali sa skeptické hlasy, že herci zostarli a diváci určite zmenili vkus. V takýchto chvíľach sa ukáže nadčasovosť diela, teda to, čo z neho robí hit kedykoľvek.

Iste za to mohla aj skvelá hudba a výnimoční herci. Sám Michal Dočolomanský sa už síce cítil na slávne niekoľkometrové salto starý, no na popud fanúšikov prisľúbil účinkovanie do svojej šesťdesiatky. Hru odohrali ešte vyše šesťsto krát a slávnostná derniéra bola v roku 2002. Čo sa týka ďalších spracovaní, tak Na skle maľované uviedlo ešte Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, pražské Divadlo na Fidlovačce (upravil Jaromír Nohavica) a Žilinské mestské Divadlo. No žiadne spracovanie, vrátane toho posledného na Novej scéne (2005 – 2009), však nedosiahlo úspech toho prvého.

 

V hlavnej úlohe bít a folkrock

Hudbu zložila Katarzyna Gärtner, pričom každá verzia bola trošku inak upravená. Hudbu nahral poľský rockový orchester Bumerang. Poľská verzia je viac folková. Naša viac folkrocková s výrazným bítom, kde počuť aj elektrické gitary a klávesy. Už len pri úvodnej skladbe – Hory, doly, alebo pri Hajaj, búvaj, naskakujú zimomriavky.

 

Hviezdne obsadenie

Najznámejším z pôvodného spracovania je Czesław Niemen, svojrázny poľský spevák a hudobný experimentátor. Naspieval napríklad pieseň Lipowa Łyżka. U nás bol do hlavnej úlohy Jánošíka obsadený spomenutý Michal Dočolomanský, to asi viete. Ďalej to boli Juraj Slezáček ako veliteľ žandárov, Soňa Valentová ako Smrť a Emília Vášáryová ako Anjel, Čerta si zahral Oldo Hlaváček. V hre ešte vystúpili napríklad Božidara Turzonovová, Leopold Haverl, Dušan Jamrich, Dušan Taragel a ďalší.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *