Bolesti chrbta a krížov sú jednými z najbežnejších symptómov nastávajúcich mamičiek. Bohužiaľ bolesť chrbta nastáva počas tehotenstva veľmi skoro, okolo 18-teho týždňa – a pretrváva (alebo sa zhoršuje) kým neprivediete bábätko na svet (keď sa vymení za bolesť chrbta po pôrode).

PRÍČINY BOLESTI CHRBTA A KRÍŽOV

Ako sa vaše bruško zväčšuje počas vášho tehotenstva, hormón zvaný relaxin spôsobuje inak stabilným kĺbom v oblasti panvy, aby sa uvoľnili za účelom uvoľnenia cesty pre dieťatko pri pôrode. Pridajte k tomu váhu vašej narastajúcej maternice, a vaša rovnováha je preč, keďže sa centrum vašej rovnováhy presúva dopredu. Na oplátku, spodná časť vášho chrbta sa viac zakriví, aby sa vyrovnala s nákladom – výsledkom čoho sú stuhnuté svaly a, uhádli ste, strnulosť, meravosť a bolesť.

LIEČBA BOLESTI CHRBTA V TEHOTENSTVE

Ak cítite ostrú bodavú bolesť, ktorá začína vo vašom chrbte, krížoch alebo zadku a vystreľuje do nôh, môžete zažívať ischias (zápal sedacieho nervu). Dobrou správou ohľadom akejkoľvek bolesti chrbta počas tehotenstva je, že tak ako je bolesť bežná, tak ľahko sa jej môžeme zbaviť. Existuje mnoho spôsobov ako si uľaviť – ak jeden spôsob nezaberie, pravdepodobne zaberie ten ďalší.

ČO MÔŽETE SPRAVIŤ:

Dávajte si pozor na to ako sedíte. Zaháľať celý deň na stoličke, v skutočnosti, ešte viac zaťažuje chrbticu. Doma a v práci, dbajte na to, aby stoličky, ktoré najviac používate mali dostatočnú oporu, najlepšie s rovným chrbtom, opierkami a pevným sedákom. Používajte podložku pod nohy, aby ste si ich mierne vyvíšili a neprekrižujte nohy. To môže spôsobiť, že vaša maternica sa nachýli dopredu, zhoršujúc tak bolesť v chrbte.

Dajte si pauzu. Prejdite sa alebo sa postavte a natiahnite aspoň raz za hodinu. Sedieť príliš dlho môže spôsobiť ešte väčšie bolesti chrbta, ale nestojte príliš dlho. Ak pracujte na nohách, skúste si dať jednu nohu na podložku, aby ste odstránili tlak na spodnú časť vášho chrbta.

Vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých nákladov. Ak musíte, robte to pomaly. Stabilizujte sa tak, že sa postavíte zo široka, pokrčíte kolená, nie v páse; zdvíhajte vašimi nohami a rukami, ale nie vašim chrbtom.

Dávajte si pozor na váhu. Udržujte priberanie v primeranom rozpätí (extra váha je extra záťaž na chrbát).

Noste správne topánky. Zabudnite na extrémne vysoké opätky – takisto ale aj na úplne ploché topánky. Experti doporučujú 5 cm opätok, aby ste mali telo v správnej pozícii. Môžete tiež zvážiť ortopedické vložky do topánok.

Majte pevný matrac. Ak váš taký nie je, umiestnite dosku pod neho počas vášho tehotenstva. Telový vankúš (aspoň 152 cm dlhý) vám môže tiež napomôcť pri hľadaní menej zaťažujúcej polohy.

Zvážte podporný pás na bruško. Vytvorený špeciálne pre tehotenské bruško, pomáha odstrániť záťaž bruška z vašej spodnej chrbtice.

Nesiahajte do výšky. Použite nízku, pevnú stoličku, aby ste sa dostali na vysoké miesta a tým sa vyhnete ďalšiemu natiahnutiu.

Ak sa budete držať týchto pokynov, malo by vaše tehotenstvo prebehnúť bez zbytočných komplikácií, ktoré vám pokazia spomienku na toto dôležité obdobie vášho života. Tak, ako pri pôrode, ktoré sa dnes dá uľahčiť a vyvarovať pri ňom nečakaných problémov napríklad pomocou využitia balónoka Aniball, existuje množstvo odborných rád, ako donosiť dieťa vo svojom brušku bez bolestí a skvelej nálade.

Zdroj:pinterest,blackheuse.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *