Vykurovanie krbom je skvelý nápad

23. augusta 2022

vykurovanie krbom je hračkou

Krb alebo krbové kachle sú dnes väčšinou o vytvorení nezameniteľnej atmosféry, ktorú prináša oheň. Nepochybne ale majú aj viacero praktických výhod, ktoré oceníte v rodinnom dome aj na chate.

Vykurovanie krbom – výhody

Ak máte krbové kachle a kúrite drevom, prinesie vám to sebestačnosť vo vykurovaní. Dokážete si aj bez plynu a elektrickej energie zabezpečiť dostatok tepla. Krb sa zvyčajne používa ako doplnok k inému typu vykurovania — k plynovému alebo elektrickému kotlu či tepelnému čerpadlu. Najviac ho využijete v prechodnom období, keď sa vám ešte neoplatí začať vykurovaciu sezónu, ale večer už býva dosť chladno. Krbová vložka alebo kachle môžu byť tiež hlavným zdrojom tepla. Vždy je ale potrebné mať určitú zálohu v podobe elektrického alebo plynového vykurovania.

Keďže kúrenie drevom je šetrné aj k životnému prostrediu, v neposlednom rade treba spomenúť aj ekologický aspekt. Pri výbere dreva na vykurovanie myslite na to, že nie všetko bude na tento účel vhodné. Môžete použiť aj iné tuhé palivo, ako sú napríklad brikety.

Poslednou vecou, ktorú nenahradí žiaden iný spôsob kúrenia je pohoda posedenia pri krbe počas zimného večera. Stačia vám pohodlné papuče a pekné pánske tepláky, teplý čaj a praskajúce drevo v krbe — čo viac si pre dokonalú romantiku priať?

Ako vybrať krbové kachle

Krbové kachle môžete vyberať z viacerých typov, aby bolo vykurovanie krbom efektívne. Ak ich chcete využiť skôr na príležitostné vykurovanie vhodnou voľbou budú kachle s plechovým plášťom. Ideálne sú na chaty alebo na zimné prikurovanie v dome. Keramické kachle zasa vynikajú dlhou životnosťou a nízkou spotrebou dreva či iného paliva. Výhodou liatinových kachlí je dobrá akumulačná schopnosť a rýchle rozohrievanie.

Okrem materiálu kachlí je potrebné zvážiť aj tepelný výkon, ktorý by mal čo najviac zodpovedať vašim potrebám. S tým súvisí aj veľkosť priestoru, ktorý chcete vykurovať a izolácia domu. Okrem samotných kachlí je dôležité tiež príslušenstvo ako správne dymovody a dostatočná výška a ťah komína.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*