Čierne bodky na tele

Čierne bodky sú kožným problémom, ktorý postihuje nie len tvár ale aj krk, hrudník alebo chrbát. Často sa vyskytujú v období puberty ale nie je ničím výnimočným ak sa objavia aj v dospelosti. Čo sú čierne bodky a ako sa ich zbaviť?

Čo sú čierne bodky

Ak máte na pleti čierne bodky možno vás teší, že nemusíte rozmýšľať ako sa zbaviť akné. Veľmi vás nepotešíme. Čierne bodky sú miernejšou formou akné. Vznikajú keď sa kožné póry upchajú kožným mazom a nečistotami.

K ich vzniku dochádza v dôsledku:

  • Zvýšenej tvorbe kožného mazu
  • Hormonálnej nerovnováhe
  • Prítomnosti baktérií, ktoré spôsobujú akné, na pokožke

Rozdiel medzi čiernymi bodkami a bielymi pupáčikmi je v tom, či je upchatý pór otvorený (čierne bodky) alebo uzavretý (biele pupáčiky). Čierne bodky sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele (póry máme na celom tele), najčastejšie sa ale vyskytujú práve na tvári.

Vplyv na organizmus

Tento typ akné nemá vplyv na fyzické zdravie. Môže byť ale dôvodom pre vznik psychologických problémov ako úzkosti, depresie alebo poruchy nálad.

Ako odstrániť čierne bodky

Keďže sú čierne bodky ľahšou formou akné môžete ich odstrániť, alebo aspoň minimalizovať rovnako ako akné. Dbajte o pravidelnú a dôkladnú starostlivosť o pleť. Kozmetika, ktorú použijete by mala pleť vyčistiť do hĺbky, len tak vyčistíte upchaté póry. Sérum alebo krém proti čiernym bodkám regulujú tvorbu kožného mazu a odstraňujú z pokožky odumreté kožné bunky.

Kozmetika, ktorú na boj s čiernymi bodkami použijete by mala obsahovať niektorú z účinných látok:

  • Kyselina salicylová – rozpúšťa a odstraňuje odumreté kožné bunky z pokožky, má protizápalové účinky. Podporuje tvorbu kolagénu a zmierňuje aj tvorbu vrások.
  • Retinoidy – retinoidy sú deriváty vitamínu A. Regulujú produkciu kožného mazu a zabraňujú upchávaniu pórov. Preniká hlbšie do pokožky a vyživuje ju.
  • Kyselina azealová – odstraňuje odumreté kožné bunky, má antibakteriálne a protizápalové účinky.

Stačí ak kozmetika obsahuje jednu z vyššie spomenutých účinných látok. Výsledky by ste mali vidieť po pár týždňoch pravidelného používania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *