Jazda pod vplyvom alkoholu je veľmi závažné porušenie zákona. Vodiči si však musia dávať pozor aj na užitie iných vecí, ako je samotný alkohol.

Na Slovensku máme nulovú toleranciu pri šoférovaní. Následky sa vyvodzujú u vodičov od hladiny 0,31 promile, čiže 015 mg/l. Treba si však uvedomiť, že dregery nedokážu určiť, odkiaľ alkohol v dychu pochádza. Existuje množstvo liekov či potravín, pri ktorých môžete nafúkať a potom prichádza k problémom a nie veľmi uveriteľným, aj keď pravdivým výhovorkám.

Policajt by sa vodiča mal ešte pred vykonaním dychovej skúšky spýtať, či pred jazdou požil alkoholické nápoje alebo iné látky, ktoré môžu ovplyvniť objektívne meranie. Vtedy je vhodné spomenúť, že ste užili lieky alebo konzumovali potraviny, z ktorých by ste mohli nafúkať. V takom prípade zvyčajne polícia počká 15 minút – stopy alkoholu z potravín alebo liekov by sa dovtedy mali rozplynúť. Ak si nespomeniete, že ste konzumovali niečo, čo by mohlo výsledok skúšky ovplyvniť, policajt nie je povinný skúšku opakovať.

Lieky

Mnoho druhov liekov obsahuje alkohol, preto sa z nich dá naozaj nafúkať. Tu môžeme zaradiť kvapky na žalúdok či švédske kvapky alebo tie proti kašľu, pri ktorých je pravdepodobnosť najvyššia. Efekt by nemal trvať dlhšie ako tridsať minút. Problém môže nastať aj pri ústnych vodách, pri ktorých sa alkohol môže udržať v dychu až po dobu dvadsiatich minút.

Potraviny

Veľký pozor si treba dávať aj na zdanlivo neškodné potraviny. Málokto si uvedomuje, že alkohol sa nachádza aj v iných chuťovkách, ako sú višne v čokoláde či rumové pralinky. Prekvapujúce výsledky pri testovaní dosiahla tyčinka Margot, nanuky Magum Silver – Marc de Champagne či mliečne rezy Mila. Z nich sa dá nafúkať tesne po konzumácií. Po opakovanom fúkaní boli po 15 minútach výsledky nulové. Ak sa však chcete vyvarovať nepríjemnostiam s políciou a straty času, radšej ich pred šoférovaním nekonzumujte. Ešte väčšie problémy dosiahnete konzumáciou bomboniéry Mon Cherry (1,67 promile), Kofily (0,5 promile) či Rumby (0,15 promile). Obávať sa nemusíte napríklad Radleru nula od Zlatého Bažantu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *