Viete ako jazdiť v hmle?

3. decembra 2020

Opel Corsa pre rodinu

Na jeseň a počas zimy sa častejšie môžu vyskytnúť situácie, že sa ako vodič ocitnete v nepríjemnej hmle. Hmlisté počasie je nebezpečné pre zhoršenú viditeľnosť a v chladnom počasí aj hroziacu námrazu. Ako si s hmlou čo najlepšie poradiť a pritom jazdiť bezpečne?

V prvom rade je  nutné poznať svoje schopnosti. Ako začínajúci vodič máte právo uprostred zhoršeného počasia a počas hustej hmly jazdiť pomalšie alebo dokonca zastaviť na najbližšom odpočívadle. Nie je to hanba, skôr naopak. Vyhnete sa možnej nehode a do cieľa možno dorazíte neskôr, ale živý a zdravý.

Uprostred hmly je najlepšie spomaliť na takú rýchlosť, aby ste vedeli bezpečne ubrzdiť. Aj na ceste, ktorú poznáte ako svoju dlaň sa totiž môže nečakane objaviť spadnutý strom či zrazené zviera a vy musíte pohotovo reagovať. Kvôli možnej poľadovici v zime dodržujte aj napriek nízkej rýchlosti dostatočnú vzdialenosť od auta idúceho pred vami.

Či je vašim koňom Opel Corsa alebo Opel Grandland, nikdy v hmle nepredbiehajte. Je to obrovský risk. Vždy sa držte na ceste čo najviac vpravo s tým vedomím, že ani šoféri v protismere toho nevidia viac ako vy. Skôr predpokladajte, že sú na tom horšie a snažte sa im to čo najviac uľahčiť. Ak sa za vami začne tvoriť reťazová kolóna a vy si príliš nedôverujete, radšej spomaľte alebo na najbližšom dostupnom mieste odbočte a nechajte iných, aby v hustej hmle viedli ostatné vozidlá. Nezastavujte však na kraji cesty, to je v hmle obzvlášť riskantné.

Všetky automobily, nevynímajúc Opel Astra, sú vybavené špeciálnymi hmlovými svietidlami. Tie sa podľa vyhlášky majú používať len počas hustej hmly. Keď sú podmienky len mierne zhoršené, môže ich používanie viac uškodiť, keďže sú ostré a oslepujú. Kedy ich máte zapnúť najlepšie odhadnete podľa toho, či vidíte zadné svetlá auta idúceho pred vami. Ak áno, hmlovky vypnite, len čo sa k nemu priblížite.

Ani Opel Crossland a ani to najbezpečnejšie auto vám uprostred hmly nezaručí bezpečie. Na zrak sa spoliehať nedá, preto je nutné vo väčšej miere zapojiť sluch. Vypnite rádio a stiahnite si okienko. Na križovatkách a rušných cestách bude tak vaša jazda aspoň o niečo bezpečnejšia. Budte počuť, čo sa robí a váš sluch môže byť na chvíľu viac ako zrak.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*