Veľká rana pre slovenský futbal, reprezentačný brankár musí ukončiť kariéru

6. februára 2018

Sú okamihy, kedy musí človek zanechať v živote predčasne niečo, bez čoho si ho nevie predstaviť. Ak však ide o život, treba sa s tým vyrovnať.

Práve toto prežíva v týchto dňoch vynikajúci slovenský futbalový brankár Ján Novota. Tridsaťštyriročný reprezentant a hráč maďarského Debrecínu musí predčasne ukončiť aktívnu kariéru. Môže za to zväčšená aorta. Ako povedal pre denník šport, ide o veľkú a nečakanú ranu. „V kariére som toho veľa preskákal a myslel som si, že zvládnem aj túto prekážku. Veril som, dúfal, ale už to nešlo. Je mi to ľúto, pretože som mal pred sebou ďalšie futbalové výzvy a necítil som sa do starého železa. Vidíte, futbalový osud to zariadil inak a otočil sa mi chrbtom. Je to pre mňa nová skutočnosť, musím sa s tým vyrovnať a zaradiť sa plnohodnotne do života bez profesionálneho futbalu. Nikdy som si nepomyslel, že rukavice na klinec zavesím nútene po zdravotnom probléme…”

Zdravotné problémy tohto typu v minulosti vôbec nepociťoval. „Na predchádzajúcich pôsobiskách som výrazné problémy nemal. Až v Debrecíne… V lete pri podpise zmluvy testy odhalili, že aorta je len mierne roztiahnutá, ale dostal som zelenú a plnohodnotne som trénoval. Pred pár dňami sa lekári na mňa dôkladnejšie pozreli a zistili oveľa väčšie komplikácie. Napriek tomu som sprvoti veril, že to nebude také vážne a zapojím sa do plnej záťaže, aby som si následne vybojoval post jednotky. Všetko sa to otočilo po ďalších previerkach. Tie definitívne potvrdili zdravotné problémy a už som ani netrénoval,“ pokračuje pre denník šport, kde aj upresnil, o čo vlastne ide. „Hrudníkoa aorta má byť 35 milimetrov široká, mne sa za posledné mesiace výrazne zväčšila až na takmer 46 milimetrov. Podstúpil som viaceré hĺbkové vyšetrenia a doktori sa vyjadrili jasne, neodporučili mi ďalšie pokračovanie v profesionálnej kariére, pretože by to bolo nebezpečné pre život.”

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*