Vaginálny zápach

27. novembra 2020

Vaginálny zápach je nepríjemný problém

O zdravý pach vagíny sa treba starať, nenechajte ju smrdieť po skazených rybách.

Rozmýšľali ste niekedy nad pachom, ktorý máte tam dole? Nie je to nič neobvyklé, ženy sa najčastejšie obávajú, že ich vagíny smrdia po octe, cibuli, amoniaku, cesnaku, po syre, moči, chlebe, bielidle, výkaloch, pote, kovoch, nohách, odpadkoch či hnilom mäse. Bezkonkurenčne však medzi dámami vyhráva smrad zo skazených, hnilobných, či rozkladajúcich sa rýb. Najčastejším riešením je vhodná intímna hygiena, tam dole sa ale treba riadiť pravidlom menej je viac. Nejde však len o trápny a nepríjemný rybací smrad – často môže značiť aj vážne vaginálne ochorenie.

Vaginálny gél
Ženy na intímnych miestach nevoňajú po kvetinkách a nemali by sa k tomuto ideálu ani približovať. Prílišné čistenie, najmä voňavými mydlami, môže narušiť rovnováhu vaginálnej flóry. Pošva je totiž domovom množstva dôležitých baktérií a ich zloženie sa mení každý deň, niekedy aj každú hodinu. Od týchto zmien sa odvíja aj jej zápach, svoj podiel má aj menštruácia, no najmä hygienické návyky. Nepoužívajte žiadne sprchovacie gély a prostriedky s farbami alebo silnou vôňou. Namiesto toho skúste na čistenie okolia pošvy použiť vaginálny gél, ktorý lieči intímny zápach, pomáha pri vaginálnych problémoch v tehotenstve a upravuje vašu mikroflóru po antibiotikách. V žiadnom prípade si nevkladajte nič do pošvy a nepokúšajte sa ani o umývanie vnútra vagíny.

Vaginálny zápal, ako mu predísť?

Môže za tým stáť choroba
Nepríjemný zápach pri používaní toalety, pri potení, alebo po sexe spôsobuje chemická zlúčenina trimetylamín. Nie vždy pritom ide len o smrad, ženy často trápi aj svrbenie, pálenie, začervenanie a podráždenie. Výnimkou nie je ani bolesť počas sexu, či pri močení. Medzi symptómy zaraďujeme aj neobvyklý výtok. Jasný alebo mierne zakalený vaginálny výtok je normálny a zdravý. Problém predstavuje výtok sivo-biely, zeleno-žltý alebo biely. Konzistenciou môže pripomínať hrudkovitý tvaroh, či cottage cheese. Tieto príznaky naznačujú ochorenie, najčastejšie ide o vaginitídu, bakteriálnu vaginózu, trichomoniázu, či infekciu močových ciest. V prípade spomínaných symptómov treba okamžite navštíviť gynekológa.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*