Užitočný sprievodca pri výbere interiérových dverí

15. novembra 2021

Interiérové dvere a ich výber

Výber interiérových dverí môže mať výrazný vplyv na celkový dojem, integritu a vzhľad priestoru. Aj napriek tomu, že sa nejedná o komponent, na ktorý vám hneď padne zrak, dvere predstavujú dôležitú súčasť našich domovov. Z funkčného hľadiska zabezpečujú súkromie, bezpečie, tlmia zvuky a pomáhajú s izolovaním teploty v miestnosti. Aké atribúty teda zvážiť pri ich výbere?

Materiál

Materiálové prevedenie interiérových dverí by sa malo odvíjať od vašich nárokov a očakávaní. Chete odolné dvere s vysokou schopnosťou tlmenia zvuku? Zvoľte kvalitné drevo. Chcete priestor presvetliť a opticky zväčšiť? Správnou voľbou je sklo. Záleží vám na čo najväčšej bezpečnosti? Najbezpečnejším materiálom je hliník.

Typ dverí a otváranie

Dôležitou otázkou, ktorú si musíte pri výbere dverí položiť je, aký štýl dverí a spôsob otváranie si zvoliť. Štandardom v každej domácnosti sú klasické krídlové dvere, ľavé alebo pravé. Dizajnovou alternatívou, ktorá navyše nezaberá miesto v priestore, sú praktické zásuvné či posuvné dvere. Ďalším, aj keď menej častým variantom, sú obojsmerné kyvné dvere, umožňujúce jednoduchý prechod aj bez použitia rúk. Výber si jednoducho prispôsobíte vášmu štýlu a preferenciám.

Nákladovosť

Materiál a otvárací mechanizmus zvyčajne determinujú cenu dverí. Tá by však nemala byť kritériom, ktorá pri výbere dverí zaváži. Cenovo dostupné, lacné produkty, sa môžu zdať na prvý pohľad príťažlivé, nakoľko nadmerne nezvyšujú cenu vášho rozpočtu, avšak  takéto dvere nemusia odolať skúške času. Odľahčenie budgetu, pri prestavbe či modernizácii, môžete docieliť napríklad ľahko inštalovateľnými dverami, ktoré si zvládnete osadiť aj sami.

Kovanie dverí

Aj keď dekor a kovanie interiérových dverí je skôr otázkou vášho vkusu a subjektívnej voľby, existuje pár rád, ktorých by ste sa mali držať. Kovanie by malo vyniknúť a predstavovať určitý “doplnok”. Zároveň je však potrebné, aby bolo v súlade s ostatnými prvkami v interiéri a nepokazilo celkový dojem. Do úvahy preto vezmite farbu dverí. Dôležitá je aj kvalita a odolnosť kovania voči škrabancom.

Pozerajte sa na výber dverí ako na investíciu. Vyberajte si kvalitné produkty, s ohľadom na ich funkčnosť a dlhodobú životnosť, ale aj celkovú estetickú stránku.

Zdroj obrázku: Cinematographer / Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*