Keď sa povie Slovensko a šport, tak mnohým dnes hlavne napadne asi ľadový hokej je top, aj keď za posledných pár rokov sa nám nedarí. Ak sa však zamyslíme hlbšie, tak zistíme, že okrem hokeja sa z nášho Slovenska dostalo viacero iných športovcov na prvé miesta šampionátov, ba dokonca máme aj zlatých medailistov z olympiád.

V tomto kontexte musíme spomenúť kanoistiku. Najväčšie úspechy dosiahli naši športovci v kanoistike na divokej vode. Michal Martikán s dvomi zlatými a dvomi striebornými olympijskými medailami robí česť našej krajine. Spolu s bratmi Petrom a Pavlom Hochschornerovcami, ktorí získali zlato až tri razy a Elenou Kaliskou s dvoma zlatými z kategórie K-1. Nesmieme zabudnúť na bratov Rizdorferovcov, Juraja Tarra a Erika Vlčka, ktorí reprezentujú našu K-4 a majú striebro z Pekingu.

Keď sa v roku 2000 uskutočnila anketa o nášho najúspešnejšieho športovca storočia, tak vyhral Ondrej Nepela. Áno, Nepela bol fenomén, za ktorý sme vďační a môžeme byť hrdí, že sme svetu ponúkli takéhoto krasokorčuliara. Dohromady získal olympijské zlato (v Sappore v roku 1972), stal sa trojnásobným majstrom sveta a päťnásobným majstrom Európy. Na druhej priečke tejto ankety skončil Anton Tkáč, ktorý zažiaril v cyklistickom šprinte. V kanadskom Montrealy získal zlato a stal sa tri razy majstrom sveta. Tretí bol Vladimír Dzurilla, hokejový brankár. Na zimných olympijských hrách získal jednu striebornú a dve bronzové medaily.

Medzi najväčší úspech slovenského, resp. vtedy ešte československého futbalu patrí strieborná medaila z majstrovstiev sveta v roku 1962 v Chile. Asi ale najvýraznejšie sa do našej pamäte zapísal finálový zápas na majstrovstvách Európy v 1976 z Belehradu. Naše malé Československo čelilo Západnému Nemecku a zápas sa rozhodoval až v penaltách. Tu zažiaril Antonín Panenka, ktorý svojím famóznym lišiackym kúskom strhol víťazstvo na našu stranu.

Aj v ľadovom hokeji sme sa zapísali do histórie viackrát. V roku 2000 na majstrovstvách sveta  v Petrohrade sa nám podarilo získať strieborné medaily a v roku 2002 na majstrovstvách sveta v Göteborgu to už boli medaily zlaté. Tento úspech sa zapísal do našich sŕdc a celé Slovensko žilo hokejom a stále ním odvtedy žije. Na majstrovstvách sveta vo Fínsku v roku 2003 sa nám podarilo získať ešte bronzové medaily.

Ďalej spomenieme pár jednotlivcov. Miloslav Mečíř priniesol z olympiády v Soule v 1988 zlatú medailu a zaznamenal mimoriadny úspech tohto športu u nás. Jozef Gönci, dvojnásobný bronzový medailista a absolútne najlepší strelec sveta v rokoch 1998 a 1999. Zatiaľ jedinú medailu zo zimnej olympiády priniesol strieborný Radoslav Žídek v snowboarcrosse v Turíne v 2006. Martina Moravcová, ktorá na olympiádach štartovala päťkrát a v olympijskom bazéne vybojovala 2 strieborné medaily je ozdobou nášho plaveckého bazénu. Okrem toho je držiteľka troch svetových a siedmych európskych rekordov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *