Mnohí máme problémy so spánkom, aj keď sme unavení po celodennej práci. Niekedy je tento problém spojený s našim zdravotným stavom, vtedy je lepšie vyhľadať lekársku pomoc. Vo väčšine prípadov je vo veci však niečo iné a spolu sa skúsime pozrieť na to, čo môžeme urobiť pre zlepšenie nášho spánku.

Možná príčina

V dnešnej dobe sa človek nachádza väčšinu dňa pred monitorom. Aj keď nemusíme priamo pracovať s počítačom, tak často večer volíme relax formou televízie, či surfovania po internete. Nanešťastie sa ukazuje, že svetlo z obrazoviek, počítačov, televízií či tabletov alebo mobilov, vplýva na produkciu niektorých látok v našom organizme. Tie nám môžu chýbať a ovplyvňovať napr. aktuálne výsledky športovcov, prípadne náš výkon v práci, škole a pod.

Skúsme obmedziť sledovanie

Cestou z tohto môže byť napríklad to, že večer pred spaním podľa možností buď obmedzíme, alebo úplne prestaneme pozerať do monitora, či obrazovky. Ide o to, že svetlo produkované monitormi ovplyvňuje prirodzenú tvorbu melatonínu v našom tele. Tento hormón riadi náš cyklus spania a zobudenia. Sledovanie monitora spôsobuje, že sa hormón produkuje v menšej miere a to spôsobí, že človek nevie potom ľahko zaspať.

Pohyb a pobyt vonku pomáha

Mnohí z nás pracujú celý deň zatvorení vnútri, pripútaní ku kancelárskej stoličke a toho pohybu sa nám akosi nedostáva dostatok. Preto je dobré, keď si nájdeme čas na to, aby sme sa nielen hýbali, ale boli aj vonku. Prirodzené slnečné svetlo zlepšuje nielen náladu, ale aj tvorbu spomínaného hormónu. Navyše pohyb pomáha prekrvovať naše telo, takže sa večer človek cíti viac fit a spokojnejšie.

Správne stravovanie nie je na škodu

Ide o to, že ak počas spánku príliš poklesne hladina cukru v krvi, tak sa spánok stáva nepokojným a zvyšok noci sa človek len prehadzuje, čo má za následok ťažké ráno a ťažký nasledujúci deň. Dobré raňajky s vyšším podielom bielkovín pomáhajú udržiavať telo v správnom nastavení. Existuje mnoho jednoduchých receptov a tipov na správne raňajky, ktoré vám dajú dobrý štart do dňa.

A čo s kávou?

Nebudeme tu venovať pozornosť opisu účinkom kávy, ktoré už každí viac menej pozná. Skôr iba spomenieme, že kofeín, ktorý s kávou prijímame účinkuje asi 5 až 7 hodín. Z tohto dôvodu je rozumné snažiť sa obmedziť pitie kávy večer, prípadne neskôr poobede. Ideálne je dať si kávu najneskôr okolo tretej popoludní, aby sa do času spánku stihli účinky kofeínu pominúť. Ak patríte k ľudom, ktorí potrebujú kávu aj neskôr, tak je skúste zvážiť slabšiu kávu, alebo len polovičnú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *