Každý máme svoje osvedčené metódy na zlepšenie nálady, keď sa prihodí niečo negatívne. Niekto vyrazí do cukrárne na tortu, iný si kúpi niečo na seba alebo si zašportuje. Podľa výsledkov nového výskumu ale nič z toho nie je tak účinné ako dobrý skutok.

 

Vyplýva to zo štúdie publikovanej v časopise Emotion. Pomoc druhým či prejavy láskavosti môžu zlepšiť náladu a duševnú pohodu celkovo, povedala serveru The Huffington Post Katherine Nelson, hlavná autorka štúdie a profesorka psychológie na University of the South v Tennessee.

Experimentu sa zúčastnilo 473 dobrovoľníkov. Tí boli rozdelení do štyroch skupín, pričom každá z nich mala počas šiestich týždňov plniť rôzne úlohy: prvý z nich konala dobré skutky, ktoré pomáhajú svetu, ako napríklad zber odpadkov. Druhou poverili vedci preukazovaním láskavosťou druhým. Museli napríklad pozvať kamaráta na kávu alebo pomôct uvariť večeru.

 

Tretia partia sa mala starať o svoju spokojnosť, a to prostredníctvom častejšieho cvičenia alebo jednodňovej dovolenky. Štvrtá skupina slúžila ako kontrolná – nerobila nič zvláštne mimo obvyklý program, aby mohli experti zmerať dopady aktivít zvyšných troch skupín.

Ešte predtým ale účastníci pokusu vyplnili dotazník cielený na ich duševnú pohodu v oblasti psychiky, emócií a spoločenského života. Počas experimentu takisto raz týždenne zaznamenávali pozitívne a negatívne emócie.

 

Mali dobré skutky vplyv na rozpoloženie účastníkov? Áno – prvé dve skupiny po šesťtýždňovom výskumu uviedli, že sa cítia šťastnejší alebo že pociťujú zlepšenie nálady. Skupina konajúce dobro pre seba nevykazovali žiadny pozitívne emócie alebo väčšiu duševnú pohodu.

„Robenie láskavosťou dáva ľuďom príležitosť cítiť výrazne pozitívnejší emócie, ako radosť, spokojnosť a lásku,“ povedala Nelson. „Zažívali by pri tom pozitívnejšie emócie, a mali tým pádom lepšie psychologické zdravie, pretože by zároveň starali o spoločenské väzby alebo by na seba boli za dobrý skutok pyšní.“

Už skoršie štúdie preukázali, že pomoc druhým nielenže blahodarne pôsobí na psychiku, ale aj na fyzické zdravie. Podľa jednej z nich znižuje altruizmus krvný tlak a stres.

 

Zdroj: The Huffington Post, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *