Tajomstvo útulnej obývacej izby – moderný koberec. Ako zvoliť ten správny?

10. novembra 2021

koberec do obývačky

Obývacia izba predstavuje v mnohých domácnostiach centrum diania. Je to priestor, kde trávime čas s najbližšími, miesto, kde radi relaxujeme po náročnom pracovnom dni. Obývacia izba by v nás mala evokovať pocit pohodlia a útulnosti. K navodeniu takejto atmosféry vám môže pomôcť umiestnenie koberca, vďaka ktorému doslova prinesie teplo domova do vášho obydlia. Prinášame Vám pár rád a tipov, ako si zvoliť ten správny kúsok presne pre vašu obývačku.

Na kvalite záleží

Vzhľadom na to, že obývacia izba jednoznačne patrí k frekventovaným priestorom domu, kde človek trávi pomerne veľa času, je nevyhnutné dbať okrem estetickej stránky koberca aj na jeho kvalitu a udržateľnosť. Odolnosť koberca môžeme vyvodzovať z materiálu, z ktorého je vyrobený, zo spôsobu tkania a v neposlednom rade z hrúbky vlasu. Koberce s vyššou hustotou kobercového vlákna sú vo všeobecnosti považované za záruku dlhšej životnosti.

Ako v bavlnke

Kľúčovým faktorom, ktorý vás môže pri výbere ovplyvniť je aj jemnosť a mäkkosť koberca, ktorá je do veľkej miery daná práve výškou a hustotou vlasu. Príjemný mäkký koberec, do ktorého si zaboríte bosé nohy, prinesie do miestnosti to správne čaro a ovplyvní celkový dojem z nej. Milo prekvapiť vás môžu napríklad chlpaté shaggy koberce, ktoré sa tešia veľkej obľube a skvelo zapadnú nielen do obývacej izby. Pokiaľ ide o materiály, najpoužívanejšími sú prírodné vlákna ako bavlna, prírodný hodváb, ovčia vlna či syntetický polyester, ktorý predstavuje skvelý kompromis medzi vysokou pevnosťou a jemnosťou vlákna.

Farebné prevedenia

Voľba farby koberca by nemala závisieť len od vášho subjektívneho vkusu ale mala by vychádzať z celkového vzhľadu obývačky. Potrebné je zvážiť veľkosť miestnosti, prirodzené svetlo, ktorým disponuje a mnoho iných podstatných aspektov vášho životného štýlu. Tmavé moderné koberce pôsobia síce luxusným a elegantným dojmom, pričom dobre skryjú i nečistoty či chlpy vašich domácich miláčikov, no na druhej strane môžu opticky miestnosť zmenšiť a vyvolať tak pocit stiesnenosti. Pri výbere farieb by ste sa mali riadiť skôr heslom “menej je niekedy viac” a zamerať sa na neutrálne farby, ktoré budú in aj o niekoľko rokov.

Tridsať fascinujúcich fotiek u ktorých neuveríte že nejde o photoshop

Digitálna manipulácia môže urobiť divy s našimi fotografiami, avšak niekedy sú najkrajšie tie snímky, ktoré neprejdú úpravami. Pri nasledujúcich fotkách zistíte, čo tým myslíme....

Koberec predstavuje jednoduchý spôsob ako vdýchnuť vašej obývačke nový život. Huňaté, vzorované, okrúhle, variácií je mnoho. Pri jeho kúpe však postupujte múdro a investujte do nadčasového a hlavne kvalitného kúska, ktorý vydrží aj dennodenný nápor a ruch obývacej izby.

Zdroj obrázku 1: Dmytro Melnyk / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*