Tai chi chuan je starý čínsky systém cvičení spájajúci v sebe tri aspekty: zdravie, sebaobranu a meditáciu. Základom tohto umenia je tradičný východný princíp jin a jang.

Aj tu nachádzame energiu (chi), ktorá je zdrojom všetkého života. Táto životná sila sa delí na dva protipóly jin a jang., ktoré zastupujú všetky protikladné javy: tmu a svetlo, chlad a teplo, Mesiac a Slnko…

Spolu s týmto rozdelením obsahuje čínska filozofia poznanie, že život bez protikladov nie je možný a protikladné princípy sa vždy dopĺňajú na jeden nedeliteľný celok. Tai chi je nielen harmonizujúci druh športu, ale aj kozmický tanec.

Systém cvičení tai chi sa pridržiava tohto pohľadu na svet: každý pohyb má svoj protipohyb, po zdvihu nasleduje klesnutie, po kroku vpred, krok vzad. Tai chi sa vyznačuje harmonickými a plynulými pohybmi, ktoré sa vykonávajú pomaly a bez námahy. Podobne ako akupunktúra a akupresúra, aj tai chi sa stará o to, aby životná energia mohla voľne a nehatene prúdiť meridánmi.

V Číne sa propaguje ako národný šport, ktorý v zárodku ničí väčšinu našich civilizačných chorôb. Systém cvičení je rovnako náročný na všetky kĺby, kosti, svaly a šľachy. Pôsobí proti jednostrannému zaťaženiu a čiastkovým poruchám prekrvenia.

Ako umenie sebaobrany patrí tai chi medzi mierne školy, čím sa líši od karate, teak won do alebo kung fu. Základnou myšlienkou tai chi je, že optimálna sebaobrana musí byť v súlade s ľudskou prirodzenosťou.

Ľudské telo tvorí z väčšej časti tekutina. Preto voda slúži aj ako vzor pre cvičenie tai chi. Voda sa vyznačuje dvoma protikladnými vlastnosťami: je mäkká a poddajná, no napriek tomu vyvíja obrovskú silu. V tai chi sa učí človek byť silný poddajnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *