Svoje výročie má Červený kríž. Za jeho vznikom je veľa preliatej krvi

8. mája 2018

Ôsmy máj je nielen dňom víťazstva nad fašizmom, ale zároveň aj dňom vzniku Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Tisíce dobrovoľníkov si tento deň pripomína po celom svete.

Zakladateľom Červeného kríža bol Jean Henry Dunant, švajčiarsky spisovateľ, iniciátor Ženevskej konferencie a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Narodil sa 8. mája 1828. Od roku 1948 práve v deň jeho narodenia všetci oslavujú vznik Červeného kríža.

Počas svojej pracovnej cesty bol svedkom krvavej bitky pri Solferine. Táto životná skúsenosť ním zatriasla natoľko, že sa rozhodol konať a nezatvárať oči pred zlom, ktoré bolo páchané. Navrhol založenie medzinárodnej organizácie na pomoc raneným vojakom bez ohľadu na stranu frontu, za ktorú bojovali. Chcel uzavrieť medzinárodne dohody o ochrane týchto vojakov.

Jeho snaha nebola márna, pretože v dňoch 26. až 19. októbra v roku 1863 sa konala konferencia v Ženeve, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia šestnástich európskych krajín. Na tejto konferencii bol založený Medzinárodný výbor Červeného kríža. Tento krok je vo všeobecnosti považovaný za počiatok celosvetového hnutia Červeného kríža, ktorý sa postupne vyvíjal až do súčasnosti. Dnes je to najväčšia medzinárodná dobrovoľnícka organizácia zdravotníckej služby. Po celom svete organizuje rôzne kampane, projekty, vykonáva dobrovoľnícku pomoc a podobne.

Viac o vzniku tejto organizácie si môžete pozrieť aj vo videu z youtube kanála Mládeže Slovenského Červeného kríža s názvom „Príbeh jednej myšlienky“.

Slovenský Červený kríž si pri tejto príležitosti 7.mája 2015 uctil svojich dobrovoľníkov a v Zrkadlovej sieni Primaciálného paláca sa konalo slávnostné ocenenie 32 dobrovoľníkov, spolupracovníkov a skupín z celého Slovenska, ktorí by nám všetkým mohli ísť svojou činnosťou príkladom.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*