Slovenský filmový svet neprežíval po páde komunizmu dobré časy. Do jeho úpadku sa zamiešala politika, zlá finančná situácia či lepšie podmienky, ktoré ponúka pre hercov, scenáristov či režisérov susedné Česko. Zdá sa však, že nám svitá na lepšie časy.

Akýsi prelom nastal až v roku 2016, kedy sa do kín dostal film Učiteľka režiséra Jana Hřebejka. Silný príbeh z obdobia socializmu prilákal do sál nevídaný počet divákov, jeho kvalitu potvrdzujú aj na naše končiny veľmi kvalitné hodnotenia (ČSFD – 78%). Hlavnú úlohu stvárnila Zuzana Mauréry a to tak presvedčivo, že mnohí ľudia všetkých generácii v nej spoznali tú svoju najneobľúbenejšiu učiteľku. Tí starší aj choré fungovanie vtedajšej doby…Okrem nej sa môžete tešiť napríklad na dnes veľmi populárneho režiséra Petra Bebjaka, Csongora Kassaia či Martina Havelku.

Rok 2017 nám priniesol tiež niekoľko kvalitných kúskov. Začalo to drámou Únos režisérky a scenáristky Mariany Čengel Solčanskej. Tá sa v ranných fázach scenára inšpirovala knihou Dominika Dána z roku 2007 „Popol všetkých zrovná“. Postupne ale vypadol detektív Richard Krauz a vďaka nasledujúcim zásahom do predlohy vznikol úplne nový politický príbeh. Samotný film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v 90. rokoch minulého storočia. Išlo o jednu z najväčších politických káuz, do ktorej boli zapletení najvyšší štátny predstavitelia.

O nič ľahším kúskom nie je ani Špina režisérky Terezy Nvotovej v hlavnej úlohe s Dominikou Morávkovou – Zeleníkovou. Ide o príbeh sedemnásťročnej dievčiny z obyčajnej rodiny, ktorej životné sny úplne zničí znásilnenie. „Je to ako špina, ktorá sa nedá zmyť“, znie hlavné posolstvo filmu. Hlavná postava Lena si musí prejsť cestou, ktorá už nie je len o dospievaní, ale skôr bojom so sebou samou. Najhoršie je, že ju nechápe ani okolie a Lena musí sama dospieť aby pochopila, že trest si nezaslúži ona ale ten, kto to všetko spravil.

Rok 2018 začneme trochu menej depresívne. Pred pár mesiacmi sme sa dočkali aj prvého skutočného tanečného kinofilmu našich končín. Backstage mnohých prekvapil, iných urazil no v konečnom dôsledku zaujal a prilákal najmä mladšie generácie do kinosál. Režisérka Andrea Sedláčková (známa aj režírovaním Fair Play) dokázala najať množstvo známych mien z Čiech či Slovenska, ako napríklad Ivana Chýlková, Judit Bárdos, Tony Porucha, Ondrej Hraška, Kryštof Hádek či Roman Luknár. Zaujímavé boli aj miesta, kde sa Backstage natáčal, keďže okrem hlavných miest Bratislavy a Prahy mal tú česť len podtatranský Svit.

Z roku 2018 sme pre vás vybrali aj veľké prekvapenie čo sa týka kvality, príbehu či hereckých výkonov, Dôverného nepriateľa. V našich končinách sa totiž nenájde veľa mysterióznych drám či thrillerov, ktoré dokážete odporučiť známemu…V hlavných úlohách sa predstavia dejoví manželia Vojtěch Dyk s Gabrielou Marcinekovou. Okrem nich sa môžete tešiť aj na Zuzanu Porubjakovú, Ady Hajdu či Romana Luknára. Celé natáčanie trvalo len 38 dní a z deja vám neprezradíme pre istotu nič, každá informácia je totiž v tomto príbehu veľmi dôležitá!

Najmladší a asi najväčší hit slovenskej kinematografie posledných rokov je tohtoročná Trhlina. Režisér Jozef Bebjak použil k tomuto mysterióznemu thrilleru ako predlohu knižku rovnomerného názvu Jozefa Kariku, ktorý sa medzi našimi čitateľmi stal aj napriek mladému veku už dnes žijúcou legendou. Skvelý príbeh o záhadných udalostiach v Pohorí Tríbeč dokáže zatajiť dych každému divákovi. Z hereckých mien stoja za pozornosť Dávid Hartl, Mary Bartalos, Tomáš Maštalír, Juraj Loj či Emanuel Hason.

O úspechu filmu hovoria aj čísla. S návštevnosťou 83 266 divákov a tržbami 494 386 eur sa premiérový víkend Trhliny stal dovtedy najúspešnejším víkendom slovenského filmu v domácich kinách. Prekonal tak aj štart filmu Čiara, ktorý taktiež režíroval Peter Bebjak. Autor knižnej predlohy Jozef Karika tvrdí, že je napísaná podľa skutočnej udalosti. Istý človek za ním vraj prišiel a celé mu to vyrozprával. Sám však tvrdí, že nevie, čo si o tom všetkom má myslieť. To necháva na čitateľa a teraz aj filmového diváka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *