Stav zdravotníctva? Nemocnice majú zo zákona opätovne použiť jednorázové zdravotnícke pomôcky

16. októbra 2019

O slovenskom zdravotníctve sa toho už popísalo veľa. Najnovší návrh zákona zaujal verejnosť tiež. Podľa neho majú nemocnice opätovne využívať jednorázové nástroje.

Podľa MZ SR ustanovenie o obnovovaní zdravotníckych pomôcok na jedno použitie je v súlade s nariadením Európskej únie (EÚ) o zdravotníckych pomôckach. Tento legislatívny návrh prešiel aj medzirezortným pripomienkovým konaním a SK+MED nemala žiadne zásadné pripomienky týkajúce sa tejto problematiky,“ dodala Eliášová. Pripomenula, že ani v súčasnosti neexistuje zákaz obnovy zdravotníckych pomôcok na jedno použitie. Od obnovenej pomôcky na jedno použitie sa vyžaduje, aby podliehala posudzovaniu zhody ako pôvodná. Podľa nej nie je dôvod zakázať obnovovanie zdravotníckych pomôcok na jedno použitie, ktoré využívajú zariadenia ústavnej starostlivosti.

Nariadenie EÚ podľa nej  umožňuje, aby sa členské štáty vo vlastnej kompetencii rozhodli, či umožnia obnovovanie zdravotníckych pomôcok na jedno použitie. EÚ mala daným článkom nariadenia reagovať na skutočnosť, že výrobcovia zdravotníckych pomôcok často označujú zdravotnícke pomôcky ako pomôcky na jedno použitie z komerčných dôvodov.

Návrh zákona, ktorý by umožňoval opätovne použiť jednorazovú zdravotnícku pomôcku či zdravotnícky materiál, považujeme za nesystémový, veľmi neštandardný a diskriminačný. Sme presvedčení, že je v záujme pacienta a jeho bezpečnosti poskytnúť mu počas operačného zákroku nepoužitú zdravotnícku pomôcku, ktorá spĺňa aj tie najnáročnejšie kritériá sterility,“ tvrdí výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková. Prečo by mal jeden pacient dostať novú, nepoužitú zdravotnícku pomôcku a druhý renovovanú?“ pýta sa. Myslí si, že je to diskriminačné.

Muž v Jelšave zaspal v strede cesty, ustlal si na nákupe

Polícia SR na svojom Facebooku informovala o mimoriadne nebezpečnom konaní muža v Jelšave. ...

Podľa združenia z podstaty týchto zdravotníckych pomôcok vyplýva, že sú určené na jednorazové použitie a rovnako ich definuje aj vládny návrh zákona, ktorý však nikde presne nešpecifikuje, aké zdravotnícke pomôcky budú môcť byť určené na renováciu. Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová pre TASR reagovala, že obnovená zdravotnícka pomôcka podľa návrhu musí spĺňať všetky kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky ako pôvodná pomôcka. Zodpovednosť za splnenie všetkých parametrov kvality a bezpečnosti má subjekt, ktorý renovoval pomôcku, teda sa považuje za jej výrobcu a nesie za ňu zodpovednosť,“ uviedla.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*