Sťahovanie liekov spoločnosti Zentiva

20. septembra 2016

Prebiehajúce preventívne sťahovanie liekov spoločnosti Zentiva zatiaľ nepreukázalo žiaden prípad zámeny liekov na Slovensku.

Hlavnou prioritou spoločnosti Zentiva je zabezpečiť maximálne efektívny priebeh preventívneho sťahovania liekov s cieľom zabezpečiť zdravie pacientov
Riziko zámeny tabliet priamo v blistroch je veľmi nepravdepodobné
Vyšetrovanie stále prebieha
Výroba v Zentive je plne v súlade s Európskymi štandardami správnej výrobnej praxe
Úzko spolupracujeme so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a s ďalšími zdravotníckymi partnermi

Spoločnosť Zentiva pokračuje v preventívnom sťahovaní 12 šarží celkom 7 liekov (Neurol 0,25; 0,5 a 1), Prednison 20 Léčiva, Pancreolan Forte, Azitrox 500, Endiex, Digoxin 0,250 Léčiva, Agen 5 ) zo slovenského trhu, ktoré začala 5. 9. 2016.

Dôvodom aktuálneho preventívneho sťahovania je nález dvoch blistrov (plátkov) lieku Neurol v škatuľkách označených ako liek Atram v Poľsku, ktoré boli vyrobené v pražskom závode Zentivy.

K dnešnému dňu neboli v žiadnej krajine identifikované žiadne ďalšie zamenené balenia vyrobené v pražskom závode. Riziko zámeny tabliet priamo v blistroch (plátkoch) je v každom prípade minimálne.

„Zdravie pacientov je našou najvyššou prioritou. Po takmer dvoch týždňoch, kedy preventívne sťahovanie prebieha, sme neidentifikovali žiadnu zámenu liekov na Slovensku ani v ďalších krajinách. Zámena tabliet priamo v blistroch je veľmi nepravdepodobná a sťahovanie liekov má preventívny charakter. Pacienti, ktorí majú lieky zo sťahovaných šarží, by ich v každom prípade mali vrátiť v lekárni,“ hovorí Beáta Kujanová, hovorkyňa spoločnosti Zentiva na Slovensku. „Predpokladáme, že sťahovanie liekov ukončíme v priebehu niekoľkých týždňov, „ doplnila Kujanová.

V Zentive je bezpečnosť liekov vždy na prvom mieste. Kontrola kvality prebieha na všetkých stupňov výroby liekov – vykonáva sa vstupná kontrola surovín, priebežná a medzioperačná kontrola polotovarov, priebežná výrobná a výstupná kontrola produktov. Výroba Zentivy spĺňa Európske štandardy správnej výrobnej praxe. Naše baliace linky sú vybavené špeciálnym kamerovým systémom, ktorý sleduje celý proces balenia a detekuje špecifickú veľkosť, tvar a farbu tabliet, čím zabraňuje zámene tabliet priamo v blistroch.

Úzko spolupracujeme so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a s ďalšími zdravotníckymi partnermi, ktorí boli informovaní, ako postupovať pri sťahovaní liekov a ako stiahnuté lieky následne vracať distribútorom.

Ako postupovať pri vrátení liekov

Pacienti získajú všetky informácie o tom, ako postupovať pri vracaní uvedených šarží liekov na webovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liekov www.sukl.sk a tiež na špeciálnej bezplatnej telefónnej linke výrobcu 02/32 33 75 75, ktorá je v prevádzke denne od 08.00 do 20.00 hod.

Pacienti, ktorí majú lieky zo sťahovaných výrobných šarží, by mali načaté aj nenačaté balenia vrátiť v lekárni, najlepšie v tej, v ktorej im bol liek vydaný. Lekáreň im vymení liek. Pokiaľ sa u pacientov v rámci užívania tohto lieku objavili akékoľvek nežiaduce účinky, bezodkladne ich majú nahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv: +421-2-50 70 12 06, email: neziaduce.ucinky@sukl.sk alebo prostredníctvom elektronického formulára na: https://portal.sukl.sk/eskadra/?act=EskadraMain&mId=1. V prípade akýchkoľvek iných otázok či pochybností ohľadom liečby by sa pacienti mali obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára.

Ide o nasledovné lieky a čísla šarží:

O spoločnosti Sanofi
Sanofi, vedúca spoločnosť v oblasti zdravotnej starostlivosti, skúma, vyvíja a prináša terapeutické riešenia so zameraním na potreby pacientov. Sanofi svoje aktivity realizuje prostredníctvom piatich obchodných jednotiek: Diabetes a kardiovaskulárne ochorenia, všeobecné lekárstvo a rozvíjajúce sa trhy, Sanofi Genzyme a Merial. Spoločnosť Sanofi je kótovaná na burzách v Paríži (EURONEXT: SAN) a  New Yorku (NYSE: SNY).

O spoločnosti Zentiva
Zentiva, spoločnosť skupiny Sanofi, je popredná medzinárodná farmaceutická spoločnosť, ktorá vyvíja, vyrába a distribuuje cenovo dostupné generické lieky. Zentiva pôsobí vo viac ako 50 krajinách v Európe, na Blízkom východe a v Afrike. Centrála spoločnosti Zentiva a globálne centrum pre aktivity Skupiny Sanofi v oblasti generík sídli v Prahe. Zentiva zamestnáva celosvetovo 6 000 ľudí. Viac informácií na www.zentiva.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

adsence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*